Daca ma iubeste de ce M-A INSELAT?

70 comentarii 1 23 Înainte ›
0
12-09-2011, ora 16:15
camelia1980
Nu este medic/terapeut
camelia1980
Buna Am si eu aceeasi problema Ne cunoastem de 11ani suntem casatoriti de 8ani Cand ne-am cunoscut a fost dragoste la prima vedere desi parintii nu erau de acord ca noi sa fim impreuna dar noi am trecut si peste asta pt ca ne iubeam El a fost primul barbat cred ca si din cauza il mai iubesc si acum Au fost ani frumosi si cu bune si cu rele am iertat pt ca o sa fie mai bine Pana nu demult am aflat ca nu il mai interesez dar de iubit imi zice ca ma iubeste si nu poate trai fara mine Totusi eu nu il inteleg ce mai vrea de la mine Eu as fi de acord sa ne despartim dar nu stiu cum sa fac in sufletu meu il mai iubesc dar nu as vrea sa sufar mai tarziu mai mult Desi mi-a mai zis ca de cand suntem impreuna nu m-a inselat Eu nu il cred Va rog dati-mi un sfat ce sa fac?
0
17-09-2011, ora 11:41
diubire96
Nu este medic/terapeut
diubire96
Am 15 ani si sunt cu iubitul meu de 8 luni el este mult mai mare de cat mine are 25 de ani. El are un copil pe nume Gino dar nu avrut sa imi dea mai multe detali. acum o luna mi.a zis k se duce la ziua lui dar el defapt ma mintit s.a dus la fosta lui prietena la Siubiu in schimb copilul lui e la Iasi, a pus poze pe facebook cu fata respectiva la care a fost cand am vazut pozele l.am sunat si l.am intrebat ca cine e fata raspectiva si mi.a zis k nu e traba mea ca dak tin la el sa am rabdare si sa nu mai fiu figuranta. Acu cateva luni am aflat ca iubitul meu a facut si pusacarie dar nu am crezut pana acum 2 zile cand a venit la mine si l.am intrebat dinou cine e fata de are poze cu ea pe facebook si mie zis k e fata care l.a cautat 2 ani pe la puscarie cand l.am auzit nu i.am mai zis nimik. Dupa acea discutie l.am chemat la mine in camera si m.am culcat cu el stie destul de bine ca tin la el si ca il iubesc si el mi.a zis k ca iubeste si at eu l.am intrebat k dc ma insala daca ma iubeste si el mi.a raspuns pt ca nu staum mai mult timp cu el adica sa dorm la el si ma culc cu el cand are el chef si chesti dinastea si stie destul de bine k nu pot sa fac chestia asta pt ca parinti mei nu il accepta in primul rand pt ca e tatuat si in al doilea rand pt ca a facut puscarie. am incercat sa imi fac al ptieten dar cand il sarutam mereu aveam impresia k ma sarut pe actualul meu prieteni si atunic i.am zis ca nu mai pot. As vrea sa ma despart de el dar imi e frica dupaia ca poate sa imi faca ceva, mi.a zis k dak ma vede cu altu ma omoara si pe mine si pe el.
0
30-09-2011, ora 14:34
adrienuta
Nu este medic/terapeut
adrienuta
buna..am intrat pe forumul dumneavoastra si am zis daca se poate sa ma eliberez si eu sunt intr-o relatie de 2.8 luni..a fost foaret bine pana cd unde lucra el din ianuarie au tot fost povesti ca se va inchide avea un salar bun si nu vroaia sa piarda jobul avand in vedere ca el nu era din oras stataea cu chirie a mai venit si farte-le lui mai mic si a trebuit sa plateasca el tot si pt el pt k ai lui stau la tara si nu prea au bani si in plus el nu cere de la ai lui e prea orgolios..duap ce sa inchis locul unde lucra sa imprumutat de bani si a plecat pe vas de croaziera acum are aproape o luan de cd a plecat..inainte sa plece sa mutata la mine si am stat 2 luni in care l-am lasat sa face ce a vrut el..eu meregam la munca cd ma intorceam el iesia cu prietenii statea pana dimineata cd se intorcea el acasa eu atunci meregam la munca si tot asa am zis sa il las asa pt k cd va pleca sa nu aiba remuscari si eu sa nu am reprosuri din partea lui si intr-un fel am vrut si sa il testez daca ma inseala...au trecut astea 2 luni a fost bine ne mai certam din nimicuri dealea..iar ai venit al 7 dimi faze de genu..da nu tinea supararea..inainte sa plecea trebuit sa plece in bucuresti ca sa ii dea viza de acolo m-a sunat si ca niciodata am vb cu el o ora la tel si mi-a zis ca in astea 2 luni a facut tot ce a vrut dar ca desi a mers in cluburi si a cunoscut si alte tipe a dansat cu ele nu sa pupat cu niciuna si cd vroia ca sa le aghete se uita "prin ele" si incerca sa descopere ceva din ce am eu si nereusind urma prin as-i bate joc..profitand de banii lor si chestii de genu mi-a zis k asta il impiedica oricat de beat ar fi sa se culce cu alta..si inca la un moment dat se gandea cum se poate ca sa nu poata sa se culce cu alta ca doar e barbat..inainte sa plece pe vas mi-a cerut o poza cu mine sa ma aiba in pormoneu..avea el un biletel pe care i l-am scris eu la incep[utul relatiei si la pastrat si la pus cu el...cd a plecat a plans cd sa urcat in autocar..si apoi duap 2 saptamani a intrat pe net..mi-a zis ca e bine sa nu ma mai stresez ca ii ok e distracti eacolo..apoi a zis k au avut ft multe chefuri si mi-a zis am facut si prosti..si zic eu ce..el zice m-am culcat cu altele...am ramas traznita am plans de furioasa ce eram pt k asteptasem sa intre pe net si el imi zise chestii de genu...apoi eu la-m intrebat mno..cum a fost ce ai simtit ? a zis ca nu conteaza.si i-am zis bn k eu stau aiai si tot plang ca u esti departe si chestii de genu si tu de fapt.raspunsul lui a fost :de cate ori sa iti spun ca eu nu pot sa fiu cum iti doresti tu...apoi a zis ba conteaza daca vom fi prieteni dar tre sa imi promiti ca vom fi mereu prieteni..eu m-am rastit si am zic cum pot sa imi ceri asta dupa atata timp cd eu te iubesc...si te culci cu altele..apoi a zis k el vrea sa meraga pe vas 10 ani ca sa i se dea apoi o pensie pe viata si eu vreau familie el nu mi-o poate oferi acum.iar apoi peste 10 ani o sa am 33 si va fi prea tarziu pt mine..apoi m-am adunat si i-am zis ok hai sa vb ca si prietenii la-m intrebat cum e acolo cum sa acomodat a zis k ok bla bla..ela a zis clar nu crede in dumnezeu pt k daca credea nu il trimitea acolo..si apoi el a zissti ce cred eu despre iubire..nu exista dar ce ti-am zis ceva tie ce nu se va schimba niciodata..a zis k eu pt el sunt ceea ce el nu a avut niciodata am ajuns in sufletul lui il cunosc cel mai bn mai bn decat parintii lui si oricine altcineva si de acolo nu o sa ma scoata nimeni..si cd ia-m zis asta ca orice ar fi eu sunt prima pt el si asat nu se va schimba si el a zis degeaba ai dreptate ca eu nu sunt acolo si ncii tu aici.mno..nusthu ce sa fac..am plans m-am decaracat insa uneori ma gandesc cum ar fi sa trec peste apoi zic ca nu pot si refuz sa cred ca el ar fi putu sa fac asata...apoi am continuat sa il intreb ce a simtit si a zis nimic mi-a zis nu a fost nimic daca asta vroiai sa auzi...nu stiu ce sa afac efectiv...sunt ft derutata vreau sa il am inapoi..insa...nusthu cum va fi cd va veni el...pana atunci incerc sa ma concentrez pe mine vreau sa investesc timp[ul asat in mine si pe cd va veni el eu sa arta altfel ma refer mai bn..il vad ca si un lucru constructiv sper sa iasa..imi doaresc sa fiu iar cu el pt k il iubesc el e lumea mea...si continuii sa sustin asata chiar si acum..nu il vad in stare sa imi faca asata..insa nusthu oamenii se schimba.. va rog sfatuiti-ma cumva.va multumesc
0
21-10-2011, ora 10:14
elas
Nu este medic/terapeut
elas
buna fetelor,
poti sa dai seama ca un barbat te inseala sau e pe cale de a cucerii alta femeie
la mine a fost asa
- brusc fara motiiv am devenit insuportabila
- a plecat de acasa,
- zicea ca am nevoie de psiholog si de aceia aplecat
- nu-i mai pasa ne mine
- cauta motive de cearta
- iar atunci cand incercam sa zis ca nu cumva ar fi alta la mijloc, zicea ca eu mereu caut vinovati dar nu vad ca vina e la mine
si asta cu toate ca aveam un copil
eu ce sa zic astia se schimba greu eu sunt la a doua faza
0
09-11-2011, ora 13:25
ststst
Nu este medic/terapeut
ststst
sunt foarte multe istorii care ma socheaza. am trecut si eu prin asa ceva si chiar nu stiu cum ar fi mai bine - sa ierti sau nu. am 24 ani, casatorita de 2 luni, impreuna de 8 ani. eram un cuplu mininat, el mereu se mindrea cu mine si toti prietenii ii spuneau ca sunt o fata ideala, mai eram citeodata geloasa, dar asa, mai mult fara motive, pina acum 2 ani, cind la o petrecere, prietenul mi-a povestit o istorie, despre o fata pe care o cunosteam doar vizual, ei au fost colegi, el spunea mereu in gluma ca a fost prima lui dragoste, stiam ca o respecata, era frumoasa si devenise model mai tirziu. din pacate ea a murit intr-un accident tragic. dupa vreo luna, cind eram la acea petrecere prietenul imi spune ca o viseaza pe ea aproape in fiecare seara, are cosmaruri, de parca ar vrea sa-l ia cu ea, eu stiam ca nu e de bine asa vise, dar l-am consolat zicid ca o sa treaca si nimeni nu o sa mi-l ia de le linga mine, el a contituat sa povesteasca : " am fost la psiholog, i-am povestit tot si el m-a intrebat daca am avut relatii cu ea de cind sunt cu tine, i-am raspuns- da", eu am ramas socata, nu-mi venea sa cred, el mi-a spus ca sfatul medicului a fost sa-mi spuna totul mie, atunci ea il va lasa in pace. el mi-a spus ca a fost cu mult timp in urma, era beat, dar ca mereu a vrut sa fie cu ea o data, dar nimic mai mult. eu stiu si simt ca el ma iubeste mult, l-am iertat dar increderea nu mi-am recapatat-o nici pina acum, am devenit foarte gelosa, ii caut ms, si prin posta, peste tot, am mai gasit ceva ms, dar el s-a jurat pe viata mea ca colegul le scrie cuiva, nu el si au mai fost asa mici "coincidente". el zice ca de ce m-am schimbat asa, de parca l-am prins vreodata, se comporta de parca nu s-ar fi intimplat nimic (dupa ce l-am iertat nu-i aminteam de asta, ma temeam sa nu-l pierd, am suferit in mine). ma gindesc citeodata ca n-a trebuit sa-l iert, ca el o va mai face sau chiar a facut-o sau eu sunt deja bolnava de gelozie si neincredere? nu stiu.
0
30-12-2011, ora 18:36
deakzsolt
Nu este medic/terapeut
deakzsolt
Alt caz...
Am cunoscuto pe sotia mea acum 6 ani... sau 7. Avem 3 copii. Am fost inselat odata si cum sunt un om bun i-am mai dat o sansa. Dar sa intamplat si a doua oara. Si mai urat: cu omul pentru care am muncit. Timp de un an m-au mintit. Cand am aflat am alungato in cinci minute si am lasato fara copii
0
15-01-2012, ora 21:54
EDy_25005
Nu este medic/terapeut
EDy_25005
Buna, spun cu degetele tremurand, tocmai am aflat ca ma inseala, cu cel mai bun prieten(cel putin asa credeam). Mihai ma numesc si am o relatie de 4 ani si jumatate cu ea, o iubesc mai mult decat orice pe lumea asta, nu e prima femeie din viata mea, dar este cea careia i-am aratat ce sunt cu adevarat. SUnt artist de meserie, am 25 de ani si sunt plecat aproape 6 luni pe an de acasa, stam la ea acasa ca sa spun asa si aceste 6 luni nu sunt legate, adica plec 2 luni ma intorc stau 2 luni acasa apoi o luna si tot asa. TOtul a inceput acum 6 luni cand acest asa zis prieten a pierdut o realtie de 4 ani cu iubita lui si a gasit ajutor in iubita mea, nu am avut nimik in potriva stiu ca e bine sa ai pe cineva care sa te ajute si sa iti reidice moralul in aceste situatii. Am fost total de acord tacit, am lasato sa plece din casa seara cu el cu gandul ca il ajuta sa treaca mai departe. Toate bune pana acum 4 luni cand ea mi-a spus ca nu e sigura daca relatia noastra poate merge mai departe. Am trecut peste desi am suferit enorm si am reusit sa ne revenim pe linia de plutire, desi incepusem sa fac conexiunile, el ramanea la noi cand eu eram plecat petreceau foarte mult timp impreuna, si ma pus in situatia asta exact cand am venit acasa dupa 3 luni si jumatate. Astazi, pentru ca o simteam ca e rece cu mine si indiferenta cu mine de ceva timp, am facut greseala sa ii rasfoisec mailurile si am gasit acolo conversatii mai vechi care m-au taiat in suflet. Sunt departe de casa in acest moment si sufar enorm, nu am apucat inca sa o confrunt, desi a aflat ca i-am rasfoit mailul. Ea si realtia noastra este motivul pt care petrec atat timp departe de casa, aveam un plan bine pus la punct si hotarati pe viitor, acum sunt singur si trist si nu stiu ce sa fac, o sa vorbim in zilele ce urmeaza despre asta, si nu stiu daca o pot ierta si daca o sa o mai pot iubi la fel. Claie peste gramada astazi cautam un inel de logodna hotarat sa imi pun pirostriile cu femeia pe care o iubesc. Nu am inselato niciodata desi ca artist am avut ocazii sute, dar stiam ca ea este femeia pentru mine. Ce sa fac acum, ajutati-ma cum puteti va rog din suflet!
0
19-01-2012, ora 17:22
Laura Doba23
Nu este medic/terapeut
Laura Doba23
me_nicole...am aceiasi problema ca si tine :)... sunt cu un baiat de 3 ani de zile...eu stau in arad, el in cluj...ne-am iubit foarte mult...am facut o gramada de lucruri impreuna, am plans, am ras.Mi-am inceput viata sexuala cu el..el cu mine..totul a fost superb pana in ziua de astazi...iam gresit si eu cu multe dar cu ani in urma..el mia gresit zilele astea..a vorbit cu o gramada...de fete :) se ascundea de mine...era rece..si nu orice discutii..despre sex..despre intalniri...chestii de astea.Nu consider ca merit.. il iubesc enorm de mult. fac totul pentru el.merg odata la 2 weekenduri de vinerea pana duminica, dau bani pe tren fac o gramada..si mam trezit ca are chef sa se culce cu altcineva " sex fara complicatii" asa a zis :) si nu cu oricine..de la el...ci de la mine din oras.Sunt distrusa nu stiu ce sa fac..mai am 4 luni de scoala, am bacul nu ma mai pot concentra deloc...el face pe nevinovatu..ca nu e adevarat ca sunt eu nebuna...ca sa ma faca sa ma simt eu prost...sunt complet distrusa...ash vrea sa trec peste..ce ii pot spune? ce ii pot cere?..vreau un compromis...dati'mi va rog cv idei
0
19-01-2012, ora 18:31
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna fetelor,

Infidelitatea partenerului este poate cea mai dura experienta traita. Raspunsul la intrebarea de ce ma inseala, daca ma iubeste este unul multiplu, care insa in cele din urma poate ajunge la acelasi lucru: partenerul care inseala nu stie sa il pretuiasca pe cel pe care il are alaturi, nu este suficient de matur sa vada de cata iubire are parte si poate nici nu isi doreste asta. Cel care inseala nu vrea decat sa insele, asta-i scopul lui, asa se simte el important, in centrul atentiei. Tot ce am spus insa este pus sub semnul intrebare daca infidelitate apare o singura data fiindca atunci poate fi vorba de un implus, de o dorinta implusiva de a avea o relatie sexuala cu o alta persoana. Pentru ca durerea sa fie mai usor de suportat, dar si pentru a va intelege mai bine partenerul de cuplu nu trebuie sa negati rolul important al psihoterapiei. Daca partenerul infidel este "viata" voastra, daca va doriti sa mai oferiti o sansa relatiei, daca vreti sa aflati cine este vinovat de actul de indifelitate solicitati ajutorul unui psiholog. Nu lasati intrebari fara raspuns, intrebari care va macina fiindca numai voi veti avea de suferit - deveniti geloase, dominatoare si neintelegatoare in relatie si poate cu cine nu trebuie, ba mai mult ajunge sa ne pierdem stima si increderea de sine. Eu imi rezolv problemele sentimentale, care au legatura cu fiinta mea afectiva prin consiliere psihologica online, pe topexperti.ro. Trebuie sa fim impacati cu noi insine si siguri pe noi si sa nu lasam "zone neacoperite" fiindca riscam sa esuam in viata. Orice problema este importanta si lasa sechele sa le tratam, sa avem o viata frumoasa si implinita! Cu mult drag
0
19-02-2012, ora 17:10
Julia_Julia
Nu este medic/terapeut
Julia_Julia
Te darama o astfel de experienta!Astazi am aflat k logodnicul meu are alta adresa de mail, alt facebook...Azi e ziua mea, am am implinit 25 de ani...Suntem impreuna de 4 ani..in Spania..am luat_o de la zero cu el..Relatia noastra a fost si inca este pentru restul lumii una de invidiat, dar pentru mine a fost pana acum jumatate de an.Atunci eu m_am dus in Romania dupa fratele meu mic de 4 ani sa il iau aici sa am grija de el pentru k nu aveam de ales, fac parte dintr_o familie cu vicii si probleme iar el mic fiind nu mai putea sta in mediul ala.L_am adus...si cred k de aici a inceput totul...am descoperit conversatii intre el si cea mai buna prietena a mea...conversatii care m_au facut sa ma sinucid...in care el o alinta pe ea ca pe mine...in care abia asteptau sa se vada.El lucreaza intr_o discoteca, iar ea mergea acolo chiar cu sora lui.Am vrut s il parasesc...dar mi_a jurat k nu s_a intamplat nimic., k doar au vb.si ea mi_a spus la fel...L_am iertat!pentru k il iubesc, pt. ma accepta asa cum sunt, cu tot cu un copil care nici macar nu e al meu...nici al lui.Spunea k se simtea abandonat si k nu mai aveam grija de el...i_am dat dreptate, un copil necesita atentie...timp...sacrificii!El luceaza intr_o discoteca...iar na discoteca e discoteca...un om care vrea sa_si intemeieze o familie nu mai are ce cauta acolo cred eu, el spune k e greu sa gaseasca altceva...dar nici macar nu incearca, eu nu mai pot merge sa_l vad acolo pentru k copilul are 4 ani nu_l pot lasa singur.Stau si nu dorm noptile plang, pentru k nu e langa mine ci in mediul ala...Astazi am descoperit alt facebook si alt id de messinger unde avea 25 de fete la prietenii...toate fete ce mg la acea discoteca.Ce sa fac?Il iubesc e sprijinul meu.dar de ce sa sufar?Poate din cauza fratelui meu.dar nu aveam de ales dak nu il luam ajungea intr_un orfelinat.Cat e oare de puternica dragostea?Frumos cadou am primit de ziua mea...un adevar...in loc de o floare...As pleca..as muri.Care o fi decizia corecta?
0
06-02-2013, ora 15:09
lizuka a
Nu este medic/terapeut
lizuka a
Buna dragele mele.am sa va spun si eu povestea mea.candva in urma cu 4 ani faceam si eu parte din categoría femeilor inselate la Greu.am divortat roata sa intors.sunt eu amanta unui barbat insurat.bineinteles se vor gasi acum multi sa ma judece dar nu e razbunare e doar ce mia dat soarta.am stat o perioada singura mi am revenit dupa divort si prima mea relatie a fost cu acest barbat insurat.el este insurat de 10 ani o cunosc pe sotie stiu cum e viata lor stiu ca e foarte rau in casa lor dinainte aa ma cunoasca pe mine Copii nu au.singurul impediment e ca nu poate divorta din cauza religiei musulmani fiind si familiile musulmane nu e usor cu divortul si nici nu iam cerut asta.cand e acasa la mine e in rai ne intelegem perfect ne iubim vrem si un copil impreuna dar pur si simplu e Greu sa o lase pe ea din cauza familiei Ei...sunt atat de nu mai stiu ce sa fac.oricum se va afla de relatia noastra mai ales daca facem si un copil Faza e ca aamandoi nu suntem pregatiti pt ziua aceea un sfat va rog o iau razna
0
07-02-2013, ora 00:15
lizuka a
Nu este medic/terapeut
lizuka a
pentru julia!draga mea fii puternica, parerea mea este ca in acel anturaj cu sau fara fratiorul tau el tot va calca stramb, nu e fratele tau motivul chiar daca nu era fratele tau doar nu puteai sa il urmaresti clipa de clipa.din ce imi spui pare imatur prietenul tau stiindute ocupata cu fratele el isi face de cap.incearca sa mai discuti serios cu el ce are de gand cu relatia voastra ???imagineaza _ti ca daca era copilul vostru ca tot la fel facea sunt absolut sigura e genul de barbat care odata ce apar obligatiile el prefera sa ti traiasca viata!daca era copilul vostru tu stateai acasa el se distra facea la fel.e greu sa te rupi de cineva cu care ai stat atata timp dar cum procedeaza el nu aduce nimic bun in viata ta decat plansete si suferinta.ai in continuare grija de fratior ca are nevoie de tine cauta sa ignori totul chiar daca doare usor nu e dar daca plangi si suferi nu rezolvi nimic
daca nu ai o situatie cat de cat pana una alta nu ai ce face incearca sa ai ceva de munca sa poti sa te desprinzi usor usor de el
daca nici de ziua ta nu tia adus o floare fii sigura ca sa rupt ceva intre voi facebook, id noi, poate sa jure cat vrea minte!!!!te rog ai grija de fratiorul tau ca barbati mai sunt!te respect ca ai grija de copil si nu se termina lumea la un barbat!!!!!!!!!!
0
24-02-2013, ora 20:19
mihaela1079
Nu este medic/terapeut
mihaela1079
buna, dupa cum am citit sunt destule femei in situatia mea.O sa va povestesc pe scurt povestea mea:sunt cu acest barbat de aproape10ani si suntem plecati in strainatate de 9ani.locuim impreuna de la inceputul relatiei, am fost ca si cum am fii casatoriti, o relatie serioasa unde ne-am iubit mult si eu l-am respectat enorm.Dar e o pers caruia i place sa fie mereu in atentia femeilor, i place sa simta ca atrage femeile si eu sunt destul de geloasa, poate cu motive.Acum doi ani el s-a hotarat se plece in alta tara de unde suntem acum, sa invete engleza.A zis ca pleaca pt un an si deja sunt doi.El a fost aici cu mine, in Spania, aproape 4luni anul trecut si i-am descoperit intr-un ziar romanesc anunt la matrimoniale, dar a zis ca la pus amicul lui in gluma.Dar se pare ca el raspundea la msj si tel de la toate fetele care-l sunau, le dadea adresa lui de facebook.Adresa lui o stiu din intamplare, eu nu fac parte din ea si acolo vedeam la poze tipe ce-i comentau pozele.Cu doua am luat eu legatura si au confirmat ca au vorbit si se cunosc din ziar.dar una dintre ele mi-a afirmat ca au mentinut relatii sexuale o data, dar mie aceasta fata mi-a povestit multe lucruri in contradictoriu si cred ca minte.Dar eu nu pot ierta ca el si-a pus anunt si a contactat cu ele, nu cred ca a fost nimic intre el si tipa aia dar simt ca ma inselat altadata.sunt terminata, aici sunt singura, el nu vrea sa vorbeasca cu mine zice ca caut aiureli dar simt ca ma inselat si mintit si nu stiu ce sa fac.Poate cineva ma poate sfatui, v-as multumi mult
0
24-02-2013, ora 20:31
lizuka a
Nu este medic/terapeut
lizuka a
da din cate am citit pare ca te inseala tipul!daca era serios nu accepta sa faca amicul lui asemenea glume!cel putin un barbat serios nu face asa ceva si mi se pare dubios ca si pe facebook comunica cu fete pe care le raccoleaza din ziar.nu cred faza cu prietenul si tu nu stiai.sfatul meu e sa iti cauti alt baiat nu te merita si sincer nu merita sa pierzi timpul cu el ce a fost pare ca sa dus imi pare tare rau sa iti spun asta dar asa reiese din ce ai scris!lasami un id ceva
0
24-09-2015, ora 08:50
Alexandra897
Nu este medic/terapeut
Alexandra897
Bună am 19 ani, iar prietenul meu 21, avem 2 ani decind suntem împreună, am făcut cunoştinţă cu părinţii lui, el cu a mei tot era bine, are o lună decind a plecat la Polonia, pentru a strânge bani să ne cumpărăm loc de trăi, însă cu două zile in urma, el a început să vorbească cu o fata, şi-a schimbat parola ca eu să nu aflu, da eu am văzut, l-am întrebat cine e ea pentru el, şi mi-a răspuns ca e doar o aventură ca e bărbat şi are nevoie, dar nu dorea ca eu să aflu.eu nustiu ce să fac, în fiecare zi mă gindesc doar la rău, ca e cu ea, mă suna în fiecare seara şi vorbim, dar după ce terminăm de vorbit iar vin gindurile ca poate e cu ea.
0
28-10-2015, ora 13:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Chiar daca prietenul tau e inafara tarii, iti sugerez sa aveti o discutie acum cand subiectul e fierbinte si nu mai tarziu cand ranile ar putea sa fie mai mari. Din pacate timpul nu prea poate sa vindece de unul singur tipul acesta de rana emotionala. As spune ca viitorul vostru merita o mica investitie in 2 sesiuni de psihoterapie online in care sa discutati in mod deschis ce inseamna acest episod pentru fiecare dintre voi. Principalul rol al psihoterapeutul de cuplu este de a oferi un sprijin neutru, atat in deprinderea unei comunicari functionale pe termen lung, cat si in atingerea unor subiecte ce poate altfel ar fi evitate. In cazul care in care decideti asta, va astept pe Skype.


Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
03-11-2015, ora 21:44
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Alexandra, este adevarat, un barbat are nevoie de sex, ce sa faca acolo daca nu e cu tine ?! Sexul e una, iubirea e alta, tot la tine se va intoarce, nu lega una de alta ca nu totdeauna se leaga, e una sa faci sex si atat, si e alta sa faci dragoste adica cu toate implicarile sentimentale.
Si pana la urma...daca o fi sa stea cu alta, treaba lui, gasesti pe altul care nu pleaca de langa tine si care are destul cat sa traiti bine fara sa plecati pe nu stiu unde.
Se stie ca atunci cand partenerii stau departe unul de altul, se poate lasa cu despartire, iti asumi asta cand el ti-a zis ca vrea sa se duca acolo.
Si pana la urma ce discutii ai avea cu el, nici el nu stie ce va simti mai tarziu asa ca nu se pune, poate sa jure acum ca da da da vine la tine, iar dupa o relatie cu alta, sa isi schimbe versiunea, este relativ totul.

Poate fi bine si sa stie sa diferentieze sexul de sentimente cum face un barbat destept, ori le amesteca si se da dupa aia, poate ca fiind acolo si ea, o sa ii convina lui sa ramana acolo de tot fiind un trai mai bun, nu se stie, deci nu se stie ce si cum.
0
04-11-2015, ora 12:01
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Alexandra,
Este important sa discuti cu prietenul tau, sa va clarificati sentimentele pe care le aveti unul penru celalalt, sa vedeti daca aveti planuri de viitor impreuna. Intr-o relatie este importanta increderea. Este posibil in viata sa mai fie situatii in care va trebui sa stati despartiti o perioada...
Toate cele bune!
0
05-11-2015, ora 00:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu se stie ce va fi cu planurile de viitor, nu stie ce face de pe azi pe maine mai ales daca are o relatie cu alta fata, relatiile de genul asta am mai spus ca au probleme sa stea unul colo si altul dincolo, dar daca e destept deci ma repet, va separa sexul de iubire, dar asta ramane de vazut, degeaba discuta cu el si iar ma repet, nici el nu stie ce va face chit ca acum spune ce vrea ea sa auda, daca nu avea relatie acolo era altceva, posibil sa si fie f bine si sa revina la ea.
De aia e bine mereu ca unul din parteneri sa aiba o situatie, o casa, sa nu mai fie nevoie sa stea haihui prin alte tari unul din ei, doi fara de nici unele nu prea merge, asa se compenseaza daca macar unul e mai acatarii.
0
06-11-2015, ora 21:33
Alexandra897
Nu este medic/terapeut
Alexandra897
Bună, mulţumesc tuturor de sfaturi, am vorbit cu el şi am decis să ne mai dam o şansă, a terminato cu fata ceia decind a aflat ca eu stiu, oricum nu mai am aceasi încredere ca înainte, dar...fata era bunişoară, nu numa cu el o încercat
0
07-11-2015, ora 19:59
Christina Chriss
Nu este medic/terapeut
Christina Chriss
Barbatii..barbatii promit si spun multe. Nu stiu sa aprecieze ce au langa ei. Recent m-am despartit de prietenul meu. Avem o relatie de 2 ani de zile si stateam in aceeasi casa pana a plecat in strainatate. Avea ganduri mari cu mine. Crezand ca e si mai mare ca mine are cap si stie ce vrea de la viata, am ales sa incep o relatie cu el. Dar a preferat sa ma insele cu una care are si copil, iar pe mine m-a dat la o parte. A trebuit sa intru pe fb-ul lui ca sa aflu. Cate nazuri i-am acceptat numai eu stiu. Dar tot eu eram aia care nu intelege..nu face..nu drege. Probabil nu credea ca aflu de aia..si in caz ca nu ii mergea cu aia se intorcea la mine, dar l-am prins cu matsa in sac.Ar fi multe de zis, dar nu vreau sa dau detalii fara rost. Ideea e ca zicea ca ma iubeste, era gelos.Intr-un timp eu devenisem mai rece cu el pt ca ma saturasem de nervi, stres si copilarii.Veneam din lumi diferite..ai mei nu-l placeau. Poate ca si asta l-a indepartat si..ca eu il cicaleam pt ca ii vroiam binele si sa se trezeasca la realitate. Spunea ca ii e frica ca nu va mai gasi pe cineva ca mine. Dar na..barbatul tot barbat ramane. Ce parere aveti? Ma va cauta? Ca acum nu mai da niciun semn.
0
07-11-2015, ora 20:21
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Alexandra,
Din moment ce v-ati decis sa va dati o noua sansa, aveti incredere unul in celalalt! Numai bine!
0
07-11-2015, ora 20:26
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Christina,
Tu ce iti doresti, sa te caute? Din cate ne spui, ai suferit in aceasta relatie. Spunea ca te iubeste, dar te insela! O astfel de relatie vrei sa ai? Sau una in care sa te simti apreciata, iubita, respectata? Alegerea iti apartine!
0
07-11-2015, ora 20:32
Christina Chriss
Nu este medic/terapeut
Christina Chriss
Buna seara! Aveti dreptate..in momentul de fata nu stiu ce imi doresc, dar nu ma asteptam sa faca asa ceva. Adica..macar sa aiba maturitatea sa isi asume vina. E un om care habar nu are ce vrea sa faca cu viata lui si invinuieste pe altii. E un om care renunta. Da, imi doresc pe cineva care sa ma iubeasca fara termen de expirare si sa nu ma faca sa sufar. Numai ca in ziua de azi..nu stiu in cine sa ma mai incred.
0
07-11-2015, ora 20:42
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Ai incredere in tine, in faptul ca meriti un barbat care sa te iubeasca si sa te respecte! Sunt barbati care iubesc, respecta femeile si sunt sinceri! Crede acest lucru si vei intalni persoana dorita! Multa bafta!
0
07-11-2015, ora 20:45
Christina Chriss
Nu este medic/terapeut
Christina Chriss
Va multumesc din suflet! O seara frumoasa!
0
10-11-2015, ora 17:24
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Chriss, sunt de aceiasi parere ca doamna psiholog, asa barbat vrei care te-a dezamagit ? Nu are sens sa te mai caute, te va cauta daca nu-i iese treaba cu aia poate, dar asta nu ar trebui sa accepti pentru ca iti va face si alte surprize neplacute mai departe, asa cum ai zis ai nevoie de unul sa te iubeasca cum trebuie.
De ce ziceai ca veniti din lumi diferite ? El o fi mai copilaros, ia viata mai in gluma, tu nu, nu poti schimba omul si poate asta l-a si deranjat, ori il accepti asa cum e, ori incerci sa-l schimbi dupa cum vrei tu si nu merge, ai nevoie de unul care are aproape principiile tale de viata, altfel nu merge.
In cazul asta nici el nu e vinovat, ci doar ca nu sunteti compatibili.
0
11-11-2015, ora 03:29
Nicole90
Nu este medic/terapeut
Nicole90
Am nevoie de un sfat:) stau cu prietenul meu de 8 ani practic am crescut împreuna, simt ca nu i-l mai iubesc de loc dar pe de o alta parte nu pot sta fără el problema mea este următoarea l am înşelat pentru prima data după atâţia ani nu ma simt vinovata numai ca nu ma amintit culca cu el, ce pot face ce se întâmpla cu mine ? Mulţumesc
0
13-11-2015, ora 22:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Se intampla ceva f simplu, nu-l mai iubesti si aia e, s-a consumat iubirea, l-ai inselat si asta este, era si normal, doar nu stai acum sa nu-ti mai faci o relatie in numele unei relatii care nu mai merge.
Nu poti sta fara el ptr ca a intervenit obisnuinta, insa asta pana ce vei gasi alt partener care sa-ti placa mult, dupa aia o sa uiti si o sa poti fff bine sa stai fara el, deci ti se intampla ceva foarte normal, nu incerca sa faci contra ca mai rau o sa-ti fie.
Asa ca, gaseste pe cineva care sa-ti placa f mult si vei fi foarte bine.
Si el facea la fel daca simtea ca nu te mai iubeste, de mult ar fi plecat. Dar puteti ramane buni prieteni daca merge asa, insa asta n-are nici o treaba cu o relatie amoroasa.
0
13-11-2015, ora 23:31
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Nicole, ori cat de greu ar parea, discuta cu prietenul tau, spune-i care sunt sentimentele tale si ceea ce iti doresti. Nu cred ca ar fi corect fata de el sa-l minti, sa stai in relatie pana cand vei gasi un barbat care sa iti placa si in plus te-ai minti si pe tine!
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul