Daca valoarea Ca 125 este de 8.6 inseamna ca am cancer? | Forumul Medical ROmedic

Daca valoarea Ca 125 este de 8.6 inseamna ca am cancer?

25-09-2007
dydyca
Nu este medic/terapeut
dydyca
Daca valoarea Ca 125 este de 8.6(adica limita normala) inseamna ca am cancer?Am si chist pe ambele ovare de 46mm, respectiv 37mm(stang si drept).
Va multumesc!
2 comentarii
0
25-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Cu cea mai mare probabilitate, nu suferiti de aceasta boala. Exista insa un procent de cazuri de cancere ovariene care nu sunt insotite de valori crescute ale CA 125, asta determinand nespecificitatea acestei analize si imposibilitatea pronuntarii exacte asupra acestui diagnostic pe baza dozarii markerilor tumorali in general. De asemenea exista si varianta inversa, CA 125 sa fie crescut si sa nu fie vorba, de fapt, de cancer.
Probabil problema dvs se va remite sub tratament. Numai bine!
0
07-04-2011, ora 11:03
doinitel
Nu este medic/terapeut
doinitel
Buna seara.Va rog daca poate cineva sa-mi dea un sfat!!!!!!!! Am fost la ginecolog si mi-a facut un ecograf intravaginal.Stiam de 4 ani ca am un chist pe ovarul stang de 4, 92cm, acum chistul are aceeasi dimensiune, nu am dureri dar medicul pe biletul de ecografie mi-a scris asa:chist cu continut, , sare si piper" posibil endometriozic, si mici formatiuni endofilice, cea mai mare de 7, 3 mm.Mi-a dat sa fac CA 125 la care o data mi-a iesit 48, 5 iar alta data ca am repeta-o mi-a iesit 51, 1.Nustiu ce sa fac, trebuie cumva sa ma operez.Este cumva un cancer ovarian????Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.