Dadaca are hepatita C. Cum protejez copilul?

09-02-2014
corina maria
Nu este medic/terapeut
corina maria
Buna ziua !
Am o mare, mare problema : dadaca pe care tocmai am angajat-o mi-a marturisit ca are Virusul Hepatitei C.
Sunt ingrijorata pentru ca nu stiu cum sa fac sa imi protejez copilul de infectare.
Se poate transmite VHC si daca copilul se zgarie sau juleste si dadaca o panseaza, daca ii face un piure de legume si din greseala se taie la mana ? Din pacate nu am alta solutie decat aceasta persoana, momentan, iar fetita mea are 6 luni abia.
Ce ma sfatuiti ? Va rog din suflet sa imi dati un raspuns.

Multumesc anticipat
8 comentarii
0
09-02-2014, ora 23:59
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
In primul rand, din punctul meu de vedere, este de apreciat faptul ca aceasta doamna v-a informat asupra acestui fapt. nu oricine ar fi facut asta.
Probabilitatea sa sa intample ceva exista, insa e foarte mica si consider ca dadaca nu ar trebui marginalizata sau concediata din acest motiv. Ganditi-va ca ati putea fi dumneavoastra il locul ei. Dupa cum probabil stiti, acest virus se poate dobandi doar prin contactul cu sange infectat sau pe cale sexuala si din pacate la ora actuala nu exista inca un vaccin impotriva lui. Insa prin aplicarea minimelor masuri de siguranta, nu ar trebui sa existe motive de ingrijorare, mai ales daca se efectueaza sau s-a efectuat in trecut tratament medicamentos in vederea inactivarii virusului.
Si pentru ca v-ati pus problema ca doamna aceea s-ar putea taia in timp ce ii pregateste mancarea micutei dumneavoastra, aflati ca, la ora actuala, se considera ca acest virus este distrus la nivelul tractului intestinal. Este si motivul pentru care mamicile purtatoare de virus C pot alapta in siguranta.
Sper ca am reusit cat de cat sa va elimin temerile si sa va lamuresc asupra framantarilor dumneavoastra.
O seara placuta!
0
10-02-2014, ora 13:25
corina maria
Nu este medic/terapeut
corina maria
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns, m-ati linistit intr-adevar.

O zi frumoasa !
0
10-02-2014, ora 14:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Pt o mai mare liniste sufleteasca intrebati-o pe bona daca a urmat tratament pt ca hepatita chiar vindecata in ghilimele apare in analize si nu va putea dona niciodata sange, si stand de vorba va veti intelege mai bine in viitor, si rugatio fara sa se supere sa poarte manusi chirurgicale la gatit este mai igienic, si puteti sai apreciati putin munca si asa nu o so ia ca pe o jignire si pur si simplu ca o masura in plus de precautie CARE ESTE NORMALA, asa ar face si ea daca ar fi in locul dumneavoastra.
0
10-02-2014, ora 22:29
corina maria
Nu este medic/terapeut
corina maria
In legatura cu gatitul, am hotarat ca o sa gatesc eu si ii las mancarea deja preparata. Din cate am vorbit cu ea, imi pare o femeie responsabila si cu capul pe umeri. Ea insesi are un copil destul de maricel si a mai avut grija de copii. O sa am manuisi de unica folosinta permanent in casa, just in case.

Am sa va urmez sfatul si am sa o mai chestionez un pic in legatura cu tratamentul facut.

Multumesc pt raspuns.
0
12-02-2014, ora 22:05
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Ma bucur ca raspunsul meu v-a linistit. Insa nu ma pot abtine sa nu adaug ceva. Dupa felul in care ati pus problema si v-ati exprimat, mi-ati lasat impresia ca sunteti o femeie inteligenta si cu capul pe umeri. Tocmai de aceea, doresc sa va spun urmatoarele: faptul ca v-ati hotarit sa gatiti dumneavoastra singura mancarea copilului e una, insa sa urmati sfaturi precum purtarea manusilor chirurgicale in bucatarie in vederea gatitului, mi se pare absolut aberant, inutil si nu in ultimul rand absolut jignitor la adresa acelei doamne. Suntem in secolul 21, avem toate informatiile la dispozitie ca sa nu facem discriminari sau sa luam masuri inutile. Este vorba despre copilul dumneavoastra si va inteleg perfect preocuparea si ingrijorarea, insa va rog sa nu mai urmati sfaturile celor neavizati (mai ales daca gramatica limbii romane nu le este pe deplin cunoscuta) de acum inainte,
O seara placuta!
0
13-02-2014, ora 00:48
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Recunosc ca fac greseli gramaticale dar din cauza cancerului de care sufar urmez tratament chimio care imi da si rateuri eu vrand sa scriu ceva si constat ca scriu gresit, inversez literele si altele, dar accept cu placere criticile.
Daca totul este OK de ce prin lege persoanele cu diferite boli nu au voie sa lucreze in industria alimentara sau de alimentatie publica, restaurante, sau de ce vanzatorii de la raioanele cu vanzare varsata sunt obligati prin lege sa poarte manusi ???????????????
De ce un angajat la cofetarie de exemplu este obligat sa faca analizele inainte de angajare????????? si le face periodic?????????? cate persoane seropozitive aveti angajate la dumneavoastra la cabinet?????
De ce medicii din spitale sau de pe salvari poarta manusi????????? dumneavoastra ati purtat vreodata? eu port frecvent si am lucrat si cu persoane cu diferite boli transmisibile si pot sa va zic ca nu sunt placute manusile cand faci ceva le sunt doar o masura de precautie pt siguranta personala( o masura minima).
0
13-02-2014, ora 16:24
corina maria
Nu este medic/terapeut
corina maria
Am spus ca o sa am permanent manusi de unica folosinta in casa, dar m-am exprimat gresit. In casa mea exista permanent o trusa de prim ajutor constituita din manusi, comprese, fasa, rivanol, apa oxigenata, leucoplast... Acum, daca am ales sa colaborez cu aceasta bona, am stiut de la inceput ca exista un oarecare risc si de aceea am vrut sa ma lamuresc, daca si prin mici incidente casnice se poate transmite. Persoana in cauza e destul de constienta si responsabila, dar ca orice mama iti pui mai multe intrebari.
Nu sunt absurda sa fac discriminari din punctul asta de vedere si nici sa ii spun: ai grija de micuta, dar nu pune mana pe ea.

Apreciez raspunsurile Dvs si va multumesc mult pentru ajutor.
0
13-02-2014, ora 16:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CORINA nu ma intelege gresit acest raspuns nu era pt tine.
Fratele meu a avut hepatita cand era mic sa tratat si am trait cu el in casa pana la 22 de ani, iar un nepot al meu a avut hepatita B si C sa tratat si cam la un an a avut si primul copil care este bine fara probleme si ca sa te linistesti eu am cancer din 2008 si in 2010 sa nascut al doilea copil si locuiesc cu ei in casa dar acum cand din cauza tratamentului mi se crapa pielea la degete si sangerez imi pun leucoplast sau manusi pt ai proteja asta pt constiinta mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transplantul de organe afectate de boală - un succes
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •