dantura sanatoasa la copii

10-07-2008
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
am un copil de 8 ani, este in curs de schimbare a dintilor si nu stiu ce sa fac pe viitor pentru a-i pastra dintii sanatosi; Am auzit atatea pareri ( autorizate ) contrare, referitor la sigilarea maselelor, la folosirea de aparate pentru indreptarea dintilor cat mai repede-chiar daca nu au iesit tot dintii. Mai mult, la o masea de lapte a aparut o carie mica si mi s-a spus ca nu e cazul sa o tratam caci este pe dinte de lapte.
Nu stiu cui sa ma adresez. Imi da cineva un sfat?
Multumesc
8 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna seara! pentru mentinerea dintilor sanatosi este o prostie sa nu tratezi cariile.chiar daca este mica se face sigilare.Aparatele ortodontice se pun doar daca trebuie si.se pun.inanite de aparitia dintilor permanenti daca este depistata problema devreme. Mare atentie.molarul respectiv sa nu fie permanent!
0
12-07-2008, ora 00:00
Dr.Vigh
Identitate neconfirmată
Dr.Vigh
La aceasta varsta ultima masea (molar ) este molarul de 6 ani care este din dentitia DEFINITIVA. Daca doriti sa va ajutati copilul supravegheati-l seara la spalatul pe dinti si mergeti la controale profilactice in fiecare an. Teoretic nu e greu sa gasesti un dentist care are contract cu CNAS si e gratis.
0
14-07-2008, ora 00:00
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
Va multumesc pentru sfaturile date. Caria de care va vorbeam este sigur pe dinte de lapte. Dar v-as ruga sa imi spuneti parerea dvs referitor la sigilarea maselelor definitive: este bine sau nu sa se faca acest lucru?
0
14-07-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
este extrem de indicat !!!!este una din metodele de a contracara aparitia cariilor pe dintii respectivi
0
14-07-2008, ora 00:00
Luci
Nu este medic/terapeut
Luci
MULTUMESC MULT PTR SFATURI. SE PARE CA TREBUIE SA CAUT ALT MEDIC STOMATOLOG PENTRU FETITA MEA. SUNT DIN CLUJ SI AM CREZUT CA AM FACUT O ALEGERE BUNA.
MULTUMESC INCA O DATA
0
10-07-2009, ora 10:30
florina212
Nu este medic/terapeut
florina212
BUNA ZIUA.
AM UN BAIETEL DE 3 ANI SI 4 LUNI PE CARE IL SPAL DE 2-3 ORI PE ZI PE DINTI.
AS DORI SA STIU DACA NU E PREA MULT PENTRU COPII SA FIE ATAT DE DES SPALATI.
PANA ACUM NU IMI FACEAM NICI UN FEL DE PROBLEME, DAR O PRIETENA MI-A SPUS CA A CITIT UNDEVA CA NU ESTE BINE SA SPELI ASA DE DES COPII PT CA AFECTEAZA GINGIILE.
SUNT IN DILEMA.
MULTUMESC FRUMOS.
0
10-07-2009, ora 16:00
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
de 2-ori pe zi este suficient o data dimineata si o data seara inainte de culcare.periajul trebuie sa fie normal nu intempestiv, cu o periuta pentru copii..usor usor sa incepeti sa-l invatati sa se spele singur pe dinti cu miscari circulare.
cu respect jonel
0
10-07-2009, ora 23:36
florina212
Nu este medic/terapeut
florina212
MULTUMESC PT RASPUNS SI MAI ALES PT PROMPTITUDINE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Igiena dinților temporari
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Beneficiile alăptării asupra dentiției copiilor
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •