dati-mi un sfat

10-12-2011
SUFERINTA
Nu este medic/terapeut
SUFERINTA
acum 13 ani m-am imprietenit cu E, era un tip super, ne intelegeam de minune, nu am crezut lumea cand imi spunea ca are o problema cu drogurile pana intr-o zi cand a venit la mine si era cam ciudat, l-am intrebat ce este cu el si mi-a recunoscut ca este dependent de droguri si ca incearca sa se lase.a trecut timpul si nu l-am mai vazut ciudat, am crezut ca sa lasat si l-am intrebat, te mai droghezi? E-nu, dar ce simteai? sunt curioasa, E-o sa-ti aduc sa vezi cum este, vrei? EU-mi-e frica, E-nu se intampla nimic daca incerci odata.si am acceptat.dupa cateva zile a venit cu o siringa cu un lichid maro mi-a spus ca este heroina si l-am lasat sa ma injecteze.mi-a fost foarte rau, dar tot el mi-a zis ca asa este prima data apoi simti placerea, asa ca am acceptat si a doua si a treia oara si uite asa am devenit si eu depententa.M-am drogat 2 ani(in care m-am procopsit cu hepatita c) dupa care am reusit sa ma las (binenteles cu foarte mult ajutor din partea familiei si al prietenilor)de E m-am despartit dupa multe incercari (in zadar) de al face sa se lase.au trecut 11 ani de atunci, m-am indragostit de un baiat care nu sa drogat niciodata, ne-am casatorit si aveum un baietel perfect sanatos.m-am mai intalnit cu E intamplator pe strada, imi era mila de el cum a ajuns, nu se lasase (era slab fara dinti, transformat)Acum o saptamana ma sunat mama lui sa-mi spuna ca a murit.V-am povestit pt ca ma simt vinovata ca eu m-am lasat si el nu..poate nu trebuia sa ma despart de el atunci ca i-am facut mai mult rau asa ? dar daca ramineam cu el poate ma apucam si eu din nou.oricum pe mine ma marcat, am fost la imormantare, nu pot sa uit l-am vazut acolo intins si fara suflet, acum plang si sper sa uit..cea ce nu prea cred
3 comentarii
0
10-12-2011, ora 17:24
SUFERINTA
Nu este medic/terapeut
SUFERINTA
nu stiu nici eu cum de am acceptat, poate pt ca pe atunci nu stiam chiar atat de multe despre heroina, cat de rau poate face..eram o pustoaica fara minte..important este ca m-am lasat
0
04-01-2012, ora 22:02
eu2012
Nu este medic/terapeut
eu2012
nu te mai simtii vinovata, fiecare cu drumul lui
important este ca astazi traiesi si ai o familie frumoasa
0
05-01-2012, ora 12:46
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
E foarte trist ce ne povestesti. Si in acelasi timp destul de comun in randul consumatorilor.
Cred ca trebuie sa gandesti lucrurile si din alt punct de vedere... Daca lucrurile ar fi stat altfel si cea care ar fi murit ai fi fost tu, el ce ar fi gandit? Cum s-ar fi simtit? Ar fi suferit la fel de mult? S-ar fi simtit la fel de vinovat?
Fii realista pentru cateva minute si incearca sa iti raspunzi sincer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  •