de 1 an piciorul stang o supara adica nu merge bine cu el pur si simplu

17-05-2012
andreeacalin
Nu este medic/terapeut
andreeacalin
buna ziua, in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat am urmatoarea intrebare:mama mea are varsta de 57 de ani, cam de 1 an piciorul stang o supara adica nu merge bine cu el pur si simplu parca trage piciorul dupa ea, din cate am observat problema vine de la sold, cand paseste parca are soldul dislocat, a facut o radiografie i sa spus ca are un ciot pe coloana si ca ar avea coxartrozadra nu i s-a dat un tratament anume, ce putem sa facem ?nu stim unde sa mai mergem, pot sa va spun ca nu e o persoana grasa ca sa zic ca i-ar apasa greutatea pe sold, va rog din suflet sa ne indrumati spre cineva.va multumesc frumos.
3 comentarii
0
18-05-2012, ora 10:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba despre coxartroza, gestionata de catre ortoped, sau despre sindromul compresiv lombar, gestionat de catre neurochirurg.
V-as sfatui sa incepeti cu consultul clinic la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-05-2012, ora 01:49
annyaa
Nu este medic/terapeut
annyaa
buna seara.
in urma cu 2 saptamani a inceput sa ma doara putin piciorul drept si spatele, cea ce m crezut ca imi vine menstruatia, dar mi-a venit dupa 1 saptamana(aceasta mi-a venit normal ca intotdeauna).dupa ce s-a terminat perioada de menstruatie, am simtit ca ma doare ovarul drept si dupa spatele de la rinichi mai jos.chiar si piciorul ma doare putin.si simt nevoia de a urina chiar daca am urinat deja recent.(putin ma ustura si la vezica urinara, dar nu cand urinez;o usturime foarte rapida, 1secunda chiar si nu asa dureroasa).acum nu ma mai doare ovarul, dar a ramas durerea de spate de la rinichi putin mai jos, care nu este o durere insuportabila, chiar foarte foarte usoara, doar ca se simte putin.s-a mai intamplat aceasta o data in urma cu 2 luni tot inainte de menstruatie cu 1 sapt sau 2.oare sa fii racit la rinichi ori ovare?
Multumesc
0
28-05-2012, ora 09:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista in medicina notiunea de """"""""racit la rinichi ori ovare""""""""""""".
Poate fi, insa, vorba despre o infectie urinara, ce va fi tratata de catre urolog sau de catre nefrolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: