de 11 ani ma chinui

02-11-2012
lura
Nu este medic/terapeut
lura
acum 11 ani am avut un colon iritabil care datorita faptului ca nu-mi permitea sa merg la toaleta cand voiam nu-mi permitea activitatea, am degenerat intr-o depresie.Am luat tratament cu zoloft, alprazolam, rivotril, cu rezultate bunicele, adica mi-a revenit somnul.Apoi am luat cipralex 5 ani, cu evolutie bunicica.Din vara l-am intrerupt 3 luni.Dupa 3 luni mi-a disparut somnul complet si a aparut diareea., SI O SENZATIE DE FRICA, CALDURA IN OASE, AGITATIE.De 2 saptamani am reluat tratamentul fara rezultate, nu pot dormi ajutatima, va multumesc si dumnezeu sa va insoteasca mereu.
10 comentarii
0
02-11-2012, ora 14:23
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
De cat timp ai reinceput cipralexul?Da i timp macar 5 saptamani.!!Si eu am patit la fel, am luat cativa ani apoi am intrerupt, starile de rau au reinceput, m am chinuit asa cateva luni, am inceput iar cu cipralex dar dupa 4 saptamani mi am revenit.Asta e :cred ca odata ce ai luat cativa ani nu mai putem fara el.La mine treaba e ca imi da probleme gastrointestinale si nu stiu cat o sa le suport!Da i timp, o sa isi faca efectul!Cand iei a doua oara trebuie mai mult timp!
0
02-11-2012, ora 17:07
lura
Nu este medic/terapeut
lura
ce fel de probleme gastro-intestinale
0
02-11-2012, ora 17:22
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
Balonare, flatuenta.Am incercat sa nu iau 2 zile si problemele au diparut.Cum am reinceput cipralexul au inceput iar!E greu, dar nu pot nici fara ele!?
0
02-11-2012, ora 18:11
lura
Nu este medic/terapeut
lura
ia probiotice jaro-dophilus fos si spasmomen
0
02-11-2012, ora 20:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca aveti posibilitatea faceti-va si teste pentru intolerante alimentare (GLUTEN, FRUCTOZA, LACTOZA etc). Eu am trait trei ani cumpliti pana am descoperit ce am, iar medicii numai de colon iritabil mi-au spus. Cum am aflat ce am, cum am tratat, mi-am revenit si psihic, nu mai dau fuga la budi de n ori pe zi! Foarte bune sunt probioticele.
Tratamentele gen cipralex trebuie oprite trepatat, pe poarcursul a mai multor luni, altfel "urla" in organism si dau reactii de sevraj.
Sper sa auzim ca ne-am reluat o viata normala 100% !
Sanatate deplina!
0
02-11-2012, ora 21:17
lura
Nu este medic/terapeut
lura
sa reiau cipralex ce fac cu somnul nu dorm deloc si nu am timp de experimente, doctorii asta fac mai bine ma ajutati voi
0
03-11-2012, ora 12:52
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
cum se numesc aceste analize pentru intoleranta la fructoza, lactoza?se pot face la orice laborator?
0
03-11-2012, ora 14:11
lura
Nu este medic/terapeut
lura
oare amitriptilina e mai buna pentru colon iritabil cu diaree, decat cipralexul
0
03-11-2012, ora 15:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scuze ca n-am raspuns, nu stiu de ce nu mi se mai semnaleaza pe email ca s-a postat ceva nou.
Teste pentru depistare intolerante alimentare nu se fac peste tot. pana acum vreo doia ani nici nu se faceau in tara, acum vad ca au aparut la anumite clinici sub denumirea de Testul York. dar pentru intoleranta la gluten si lactoza sigur gasesti in multe locuri. Poti face si tu acasa urmatorul experiment, fara relevanta 100% dar orientativ: nu manca 10 zile nici un fel de lactate, nici macar in produsele consumate si vezi daca se diminueaza diareea.
In legatura cu cipralex nu pot sa spun decat ca, daca ai luat, ai intrerupt si de asta nu dormi, ia-l asa cum ti-a fost prescris, cum spuneam, nu renunta la el decat foarte trepatat, sa spun asa, , , ,
Daca tot nu poti dormi, mergi la medic, nu te chinui, chit ca nu te astepti la ceva aparte, , , , nu am cum sa te ajut la capitolu asta, imi pare tare rau!
0
04-11-2012, ora 18:15
Ceapaev
Nu este medic/terapeut
Ceapaev
Salut !
Teodora zice foarte bine, daca faceti testele si ies pozitive, v-ar putea scuti de multe chinuri (11 ani ???)

Va recomand si mesajele scrise de mine si @Ciorapel aici
http://forum.romedic.ro/prod/Reactii_adverse_071631.html

Cititi cu atentie tot ce s-a postat, daca aveti nelamuriri va pot detalia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •