de 13 zile am o sıngerare asemanatoare menstruatiei şi cu cheaguri f.mici de sınge

08-03-2010
elentra
Nu este medic/terapeut
elentra
buna ziua..dupa un control ginecologic care a ieşit f. bun am luat utrogestan prescris de dr.pt.a ramıne ınsarcinata dar ınca nu a dat nici un raspuns acest medicament..dupa o pauza de un an am luat 3 zile utrogestan ın perioada fertila dar cred ca de la acest medicament am avut o reactie adversa..deci dupa aceste 3 zile a ınceput o menstruatie ın combinatie cu o scurgere roz...bej şi am ıntrerupt imediat utrogestanul dupa 2 zile am luat clorocalcin care a oprit scurgerea dar nu şi sıngerarea pe care o am şi acum ın total de 13 zile am o sıngerare asemanatoare menstruatiei şi cu cheaguri f.mici de sınge din acest motiv nu ma pot duce nici la dr.sıngerarea este destul de abundenta adica exact ca o menstruatie...ma simt putin ametita şi am luat feretab pe care am sa ıl iau de mıine ıncolo cıteva zile...va rog daca puteti sa ımi spuneti dupa descrierea care am facut-o..utrogestanul poate fi cauza acestei dereglari?nu am avut niciodata propleme de menstruatie şi nu folosesc nici anticonceptionale...va multumesc frumos şi astept raspuns daca se poate cıt mai repede..va multumesc
6 comentarii
0
09-03-2010, ora 06:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este foarte probabil ca utrogestanul sa fie cauza acestei sangerari. Ar fi foarte bine sa va adresati medicului dv, care va va prescrie un tratament, probabil hormonal.
0
09-03-2010, ora 13:21
elentra
Nu este medic/terapeut
elentra
va multumesc mult pt.raspunsul dv.atıt de rapid dar mai am o mica ıntrebare.
tratamentul hormonal pt.ce poate fi prescris?.pt.oprirea sıngerarii sau pt. sarcina?va multumesc ınca o data şi astept raspunsul dv.
0
11-03-2010, ora 10:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tratement hormonal se prescrie frecvent pentru sângerări anormale. De asemenea, se prescrie pentru cazuri selecţionate de infertilitate, aşa cum este, de exemplu, insuficienţa de corp galben.
0
11-03-2010, ora 19:01
elentra
Nu este medic/terapeut
elentra
va multumesc mult, pt.raspunsul dv.detaliat care ma ajuta f.mult..pına ieri am avut acea problema de sıngerare, spun pına ieri pt.ca mama m-a sfatuit sa beau putina tuica de tara care a oprit de tot sıngerarea, ın schimb am o durere insuportabila de cap şi ımi este frica sa o tratez macar cu un paracetamol sinus pt.ca ma gındesc sa nu reıntorc sıngerarea..ın general nu am avut dureri de cap decıt ınainte cu cıteva zile de menstruatia lunara motivul acestei dureri nu stiu care poate fi e o durere insuportabila şi cred ca pına la urma tot va trebui sa iau un paracetamol...sa fie oare tot o durere ınainte de menstruatie?nu stiu ce sa zic...ce am uitat sa va spun e ca eu am luat utrogestanul ın ziua 7 de menstruatie am facut o ıncurcatura f.mare de fapt, trebuia luata a 13zi ın parioada fertila.opss...ma doare f.rau capul toata ziua m-a durut.sa fie oare de la tuica?scuze.am glumit.va multumesc pt.raspunsurile dv.şi va apreciez f.mult detaliile cu mult respect...astept raspuns de la dv.şi la acest subiect.
0
27-10-2012, ora 18:32
elentra
Nu este medic/terapeut
elentra
buna seara, am cateva nelamuriri in priviinta corpului meu..in primul rand nu pot ramane insarcinata, de 10 ani ma chinui sa gasesc problema, la ce dr. am fost nu au gasit nimic anormal au spus ca e pe baza de stres...ceea ce nu cred, la mine nu exista asa ceva.Cred ca totul s-a declansat acum 13 ani cand am facut prima si ultima intrerupere de sarcina.Din motive serioase am fost nevoita sa fac acest lucru si ca sa previn o a alta sarcina, doamna dr.o doamna mai invarsta s-a oferit sa ma ajute fara a simti dureri printr-o metoda, care nu am inteles-o atunci sa v-o pot descrie.. stiu doar ca a durat circa 25min.si am avut o durere f.mare dar de scurta durata atunci...si imediat dupa am putut sa vin acasa singurica..deci nu a fost o interventie chirurgicala..imi aduc aminte ca am avut si o sangerare ingrozitoare ca o hemoragie la deflorare de durata..la 10 min.schimbam absorbantul.Mai nou am aflat prin discutii cu prietenele mele ca este posibil ca doamna dr. sa imi fi intors cervixul?Deci in concluzie vreau sa stiu daca pot apela la dv.sa ma ajutati in baza cunostiintelor dv.de domeniu ginecologic, unde trebuie sa ajung pt.investigatii si sa aflam impreuna problema care ma impiedica sa aduc un ingeras pe lume :(( VA ROG SA MA AJUTATI! VA MULTUMESC PT.TIMPUL ACORDAT CITIRII ACESTUI SUBIECT
0
27-05-2013, ora 21:04
elentra
Nu este medic/terapeut
elentra
buna seara, va rog daca se poate sa imi interpretati si mie aceste analize..Microbiologie
Test
Rezultat
Interval de referinta
Ex. citobacteriologic secretie vaginala Frecvente epitelii superficiale si intermediare. Frecvente PMN. Absenti bacili Doderlein.
Flora polimorfa cu preponderenta cocobacililor gram negativ cu aspect sugestiv de flora anaeroba.
Absente levuri. Absent Trichomonas vaginalis.
Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col Culturi in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene
Cultura fungi - negativa
-
Ag Ch. Trachomatis NEGATIV (0.035)
CO = 0.223
[ EIA - Trinity Biotech ]
NEGATIV
Ag Mycoplasma+Ureaplasma Mycoplasma hominis: = 10.000 CCU/ml
Ureaplasma spp: 10.000 CCU/ml

Ag Mycoplasma+Ureaplasma Lincomycina: REZISTENT
Eritromicina: REZISTENT
Roxythromycina: REZISTENT
Azitromicina: REZISTENT
Josamicina: SENSIBIL
Minocyclin: SENSIBIL
Doxiciclina: REZISTENT
Ofloxacin: REZISTENT
Ciprofloxacin: REZISTENT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •