De 2 zile mi se scurge ceva maro cleios.. e otita?

11-05-2014
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
In copilarie am fost operat de otita, am timpanul paracentat auzul putin diminuat dar nu am avut probleme.In urma cu o luna am fost racit, dupa raceala a inceput as mi se infunde urechea, nu dureri doar asa un deranj.
De 2 zile mi se scurge ceva maro cleios, ca ceara si simt disconfort acolo.sa fie doar un exces de scurgere de ceara? Ce pot pune in ureche dac am timpanul spart, paracentat?
7 comentarii
0
11-05-2014, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 paracenteza se inchide in 3-5 zile
aas ca puteti uita de acea paracenteza
2 daca este o perforatie de timpan.. acele scurgeri deja sunt o complicatie a
otitei mediii cronice supuratate si suna NU bine
3 este obligatoriu cnsult ORL, aspiratie secretii si dupa o sa aflati daca este simplu dop de ceara sau o otita medie care risca o mastoidita sau meningita
0
12-05-2014, ora 08:54
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
Domnule doctor din cite mi-au spus parintii si vad eun am operatie la un an si scos acel os mastoid..se simte golul dupa ureche.Sa fiu mai explicit, Am 57 ani am mai avut probleme in adolescenta de la scaldat dar de atunci timp de40 de ani nu ma suparat, La ultimul consult orl acum doi ani de la un dop de ceara sa vazut acea gaura in timpan, dar pina zilele astae nu am avut probleme Ieri tot presind in canal am scos si niste ceara moale cit un bob de fasole.Cred ca tot frecind cu degetul si vata am lezat si ductul ca ma ustura arau acolo..Ce pot pune?
0
12-05-2014, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care vede urechea poate sa administreze un tratament
0
12-05-2014, ora 22:31
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
Da, azi ma vazut, timpanul este putin congestionat, exista acel orificiu vechi in el, mi-a pus niste sinerdol, mi-a dat picaturi de gentamicina in nas, paracetamol si nu stiu de ce...si mi-a spus sa revin peste 7 zile
0
14-05-2014, ora 09:59
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
Domnule Doctor va rog sa ma ajutati cu o parere cu un sfat.Azi am observat mai bine cred ca in nara dreapta cea de pe paretea urechii am polipi.Simt ca aproape nu respir pe ea si ca mi se infunda.Ma stiu din copilarie respirind mai mult pe gura.Oare nu cumva nerespirind pe acea nara urechea nu se aieriseste se infunda cu muci mai ales cind sunt racit?Avind in vedere virsta mea si faptul ca nu cred ca mai pot fi operat de polipi ce pot face ca si tratamente as ajut respiratia cit de cit ca urechea sa se aeriseasca? Ce sa pun in nas ce inhalatii sa fac ca sa nu se mai infunde nasul?Sa fie si mucii care nu se elimina coplet o cauza a infundarii urechii?Va rog ajutati-ma cu un sfat.Respirind pe gura se mai aeriseste se mai scurg secretiile din trompa lui eustache?
0
14-05-2014, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica solutie este INTERNARE in clinica ORL.. si rezolvarea chirurgicala a problemelor dn nas
0
14-05-2014, ora 21:06
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •