De 20 de ani aceeasi pozitie !

31-03-2018
boogie
Nu este medic/terapeut
boogie
Am cu sotia mea o relatie sexuala relativ "monotona" de aproape 20 de ani. Spun relativ fiindca in urma cu vreo 5 ani am descoperit ca ii place sa ii fac si sex oral.. In rest aceeasi pozitie clasica cu ea deasupra. Am incercat diferite pozitii si se plange de dureri mari si am ramas la pozitia in care ea se simte bine si are orgasm.Totusi as vrea sa schimb ceva fiindca incep sa nu mai fiu eu satisfacut.
Un sfat ceva?
4 comentarii
1
31-03-2018, ora 05:00
Argent
Nu este medic/terapeut
Argent
trebuie să o intelegi si pe ea, daca doar in pozitia aia are orgasm este logic ca o prefera. încearcă să stabiliti împreună ca de 2 ori faceti cum vrea ea si o data cum vrei tu. cat despre monotonie, asta e, santeti împreună de 20 de ani este logic sa apara. ea nu a descoperit ca tie iti place sa ți se facă sex oral?, pentru a mai alunga monotonia.. zic si eu.
0
31-03-2018, ora 23:45
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara
Durerile in timpul actului sexual pot avea diverse cauze printre care:
- efecte secundare ale unor infectii, inflamatii sau alte conditii medicale din trecut, necunoscute sau tratate gresit
- urmari ale nasterii/nasterilor abordate/reparate nepotrivit (suturi gresite)
- preludiu insuficient
- suferinte emotionale (teama, emotii, griji)
- traume din trecut
.si lista poate continua...
Daca dupa 15 ani de relatie ati constatat ca sotiei ii place sexul oral inseamna ca nu a prea existat comunicare in aceasta relatie.
Recomandarile mele sunt:
- control ginecologic amanuntit (inclusiv eco transvaginala), secretie etc.
- daca examenul de specialitate nu releva probleme organice (medicale) inseamna ca exista mai degraba o problema la nivel sexual-relational si aceasta ar insemna terapie sexuala cu un terapeut/sexolog cu experienta in astfel de cazuri
0
02-04-2018, ora 14:41
Evelyn.
Nu este medic/terapeut
Evelyn.
Preludiu..
0
05-04-2018, ora 12:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din cele spuse de tine e posibil ca orgasmul ei sa fie de fapt doar unul clitoridian.
E important de vazut de unde provine durerea din timpul interactiunii sexuale – la nivel biologic initial si mai apoi psihologic.
In plus poate nu strica sa evaluati in cuplu cum stati cu comunicarea in intimitate.
Uneori e mai simplu sa faci asta daca ai sprijinul unei psihosexolog

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici