de 4 ani merg o data la 8 luni la medicul ORL, ca sa-mi curete urechea

24-07-2012
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Buna ziua! Ma numesc Medy!
Am o intrebarea la dvs., prima data mi s-a infundat urechea cind aveam virsta de 16 ani (acuma am 20 de ani), atunci am mers direct la medicul ORL, mi s-a spus ca problema este dopul de ceara, mi-a curatit-o asa cum se cuvine, si de atunci, de 4 ani merg o data la 8 luni la medicul ORL, ca sa-mi curete urechea, dar ultimul an, sunt nevoita sa merg o data la 2 luni. Intrebarea mea este: aceste proceduri frecvente, adica aceste spalaturi cu seringa frecvente in ureche, nu aduce la ceva grav? este neaparat aceste proceduri? ((( daca sincer, sunt foooarte preocupata, imi este frica, si nu vreau sa ajung la ceva mai grav, cu toate ca medicul imi spune: ca nu-i nimic grav. Va rooog foarte mult, ajutati-ma!
6 comentarii
0
25-07-2012, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.nu se intampla nimic de la spalaturi
2 ca sa micsorezi cantitate de ceara.. poti folosi acasa saptamanal apa oxigenata.. care elimina ceara din ureche.. dupa care stergi bine interiorul urechii cu un servetel de hartie si usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
3. daca ai probleme cu digestia, cu intestinele si ficatul.. faci cure de durata de dezintoxicare si schimbi regimul alimentar
0
25-07-2012, ora 14:53
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Domnul Doctor, Va Multumesc din suflet pentru raspuns, m-ati ajutat foarte mult si m-ati linistit! Va doresc numai bine.
0
18-10-2012, ora 19:17
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Buna seara!
Mult stimate, domnule Doctor. Ajutati-ma, va rog, si pe mine.
Deci, de 2 luni de zile, ma confrunt, cu senzatia de nod in git, in partea stinga a gitului. Am fost la medicul ORL, mi-a dat sa trec o analiza, mi-a depistat, STAFILOCOC AURIUS, deci scrie, astfel: Biosubstratul: p. Faringe; Microorganismele depistate: Stafilococ aurius 5x10 (sus, la 10, la puterea 5). Mi-a dat sa-mi picur, niste antibiotice in nas, cite cinci picaturi, in decurs de 5 zile. Senzatia a disparut pe vreo zece zile, si acuma din nou a aparut.
Idee nu am de unde am inhatat aceasta infectie, de fumat, nu fumez; de baut, nu beau din sticla altora; de sarutat, nu ma sarut cu nimeni. Deci, doar pot sa mentionez, ca toata vara, practic, am avut probleme cu gitul, am racit, am primit antibiotice, apoi am avut o intoxicatie puternica, si peste 3 zile mi-a aparut aceasta senzatie, de nod in git.
Vreau, va rog mult, sa-mi spuneti: Ce pot intreprinde? Aceasta infectie este transmisibila? Ce, de fapt, reprezinta acest stafilococ? Daca se trateaza?... daca, ma voi saruta cu prietenul meu, este probabilitate ca se va transmite si la el?
Am uitat, sa mentionez, ca in git, in partea stinga, am doua bobite mici rosii, asta este din cauza stafilococului?
Domnule Doctor, Va Rog enorm de mult, ajutati-ma, sa aflu tot despre aceasta infectie, caci sunt deranjata intr-adevar foooarte mult. Va Multumesc Mult!
0
18-10-2012, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este demonstrat stiintific ca in timpul unui sarut se face schimb de mii de microbi si virusi
asa ca un stafilococ in plus nu mai conteaza
2 sistemul imunitar este acel care lupta cu focarele de infectie
3 senzatiile care le ai..sunt din cauza problemelor gastrice
4. gasesti sute de postari pe forum la acest subiect... faringite, reflux gastric...
0
18-10-2012, ora 20:37
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Va Multumesc Mult!
0
23-11-2012, ora 18:20
Medy
Nu este medic/terapeut
Medy
Buna seara!
Mi s-a astupat urechea, si am hotarat sa mi-o destup acasa. Mi-am picurat A - Cerumen, si apoi mi-am spalat-o cu clorura de sodiu 0, 9% si mi s-a astupat inca si mai tare. Pina luni, pare o vesnicie ca sa plec la medic.
Daca puteti, sfatuiti-ma, va rog frumos, ce sa fac?
Va Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.