de ani de zile ma chinuie o sinuzita

04-02-2015
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
buna ziua tuturor;
de ani de zile ma chinuie o sinuzita; dar acum odata cu varsta si cu aparitia bufeurilor, ceea ce imi produce transpiratii mai ales in zona fruntii, e si mai greu;
de curand cred ca am facut o infectie sinuzala pt ca am avut dureri foarte mari de cap, nu puteam sa ridic globii oculari si am luat un tratament complet de Augmentin 1 mg, la sfatul medicului. (dumnealui a sugerat o punctie dar eu nu am fost de acord ) Cert este ca nu prea a fost eficient tratamentul, am in continuare o stare de discomfort si aud
'mici pocnituri ' in zona sinusurilor; am incercat si cu inhalatii cu sare si DEXAMED, ce-i drept nu zilnic;
va rog sa ma sfatuiti ce ar mai trebui sa fac;
multumesc
3 comentarii
0
04-02-2015, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Oradiogarfie SAF sau un CT.. sa se afle sigur daca este sinuzita si ce forma a sinuzitei este ( tratamentul difera)
2 se rezolva toate infectiiile dentare care intretin inflamatia in zona
3 se monitorizeaza tensiune aarteriala..fiindca si problemele d ecirculetie cerebrala dau dureri de cap care se confunda cu cele de sinusita
4 examen la oftalmo..fifindca sunt acteva problemel a ochilor cu dureri la frunte
5 examen ginecologie si tratament corect a bufeurilor
0
27-01-2016, ora 22:33
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
nu stiu daca am multumit sau nu pt raspuns;
daca nu o fac acum;
am revenit cu ac subiect pt ca ulterior mesajului anterior la o perioada m-am dus la medicul de familie si mi-a dat zinnat, am luata antibioticul 5 zile (2-7 ianuarie ac) iar de vreo 2 sapt am racit si am nasul infundat de nici nu pot vorbi, sa iau alt antibiotic? toata ziua imi suflu nasul si tot nu reusesc sa-l desfund.
0
28-01-2016, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o problama de nas.. gat.. se trateaza corect Doar la medicii ORL care fac 6 ani specializare pentru aceste probleme
medicii de familie doar 3 luni...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •