de cam 8 luni am observat ca vad ca prin ceata...

27-09-2008
gyuszy999
Nu este medic/terapeut
gyuszy999
de aproximativ 8 luni am observat ca vad ca prin ceata cu ochiul sting rareori simt si fulgeraturi in partea stinga a occipitalului 5-6 secunde. ma poate ajuta cineva. MULTUMESC MULT
5 comentarii
0
28-09-2008, ora 00:00
chevalet
Nu este medic/terapeut
chevalet
de un an am probleme cu ochii.cam odata pe luna, mi se unfla ochii, ma dor si imi lacrimeaza, am fost la doctor si am inceput sa facteste de alergie, teste de lacrimi am urmat un tratament pentru conjuctivita, am facut si un tomograf, totul a fost negativ toate analizele bune, dar aceste crize le fac si astazi.ce sfaturi puteti sami dati
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pentru Gyuszy999:Ar fi bine sa ne spui si ce varsta ai; iti recomand consult oftalmologic complet, cu determinarea tensiunii intraoculare, examinarea vitrosului si examinarea fundului de ochi; de asemenea, consult neurologic, ecgrafie Doppler artere carotide si vetebrale, eventual alte investigatii neurologice;In urma acestor investigatii, ne+am putea orienta catre un diagnostic si catre o anumita conduita terapeutica; numai bine
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pentru chevalet: Dumneavoastra ce varsta aveti? Aveti prescrisi ochelari? Cred ca ar fi bine sa cunoastem si rezultatele testarilor la alergeni; examen bacteriologic al secretiei conjunctivale ati facut?; ar mai trebui facute : dozarea Ig M si Ig G antichlamydii, IgM si Ig G, IgA anti HVS1; ce fel de tomogarfie ati facut? Heidelberg? S+a ridicat suspiciunea de galucom? Daca da, ar trebui facute si o curba tonometrica, pahimetrie, gonioscopie, camp vizual computerizat; Exista si alte afectiuni care se pot manifesta cu edeme palpebrale, prin urmare ar fi bine sa faceti un consult de boli interne si investigatii sangvine specifice pentru afectiuni renale, endocrinologice, cardiologice; Pana la stabilirea etiologiei, va recomand igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi, " No Tears", eventual un anitihistaminic, Claritine 1 tb pe zi, la nevoie, iar local, Zaditen( sau Opatanol), 1 picatura de 2 ori pe zi, la nevoie; Sa inteleg ca testul Schirmer nu a evidentiat o insuficienta a secretiei lacrimale; numai bine
0
28-09-2008, ora 00:00
gyuszy999
Nu este medic/terapeut
gyuszy999
multumesc raspuns la dna doctor am 40ani
0
30-09-2008, ora 00:00
chevalet
Nu este medic/terapeut
chevalet
multumesc pentru sfaturile date, am facut o programare la neorolog, o sa va tin la curent cu rezultatele.specific ca am49 de ani si nu port ochelari.pe curand
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.