de cand este indicat sa incep anticonceptionalele

10-10-2012
ELLALBA
Nu este medic/terapeut
ELLALBA
Buna seara! In luna septembrie am avut un contact sexual neprotejat si am luat Escapelle, dupa care la cateva zile am ajuns la urgenta cu dureri abdominale ingrozitoare. Am avut infectie urinara. Medicul mi-a prescris Zanocin.Am inceput tratamentul cu Zanocin dupa care din nefericire la urmatorul contact sexual s-a rupt prezervativul. Am luat a doua oara intr-o luna Escapelle. Si-a facut efectul avand in vedere ca luam antibiotic? Vreau sa mentionez ca menstra a venit mai devreme decat trebuia si a tinut cam 11 zile este norma. Am facut tratament cu Canesten Gyn 3 pentru ca a aparut candida de la Zanocin si acum vreau sa incep sa iau Karissa. Aseara am terminat tratamentul cu ovule, crema o folosesc in continuare. Pot sa incep sa iau Karissa de acum? As vrea sa imi reglez menstra. Nu o sa am contact sexual pana cand nu incep folia noua. de cand voi incepe floia noua voi fi protejata din prima zi? Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
14-10-2012, ora 11:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. A doua oară într-o lună Escapelle nu are efect.
2. Puteţi să începeţi Karissa oricând doriţi, după ce faceţi mai întâi un test de sarcină.
3. Sunteţi sub protecţie începând cu a 8-a pilulă de Karissa.
0
15-10-2012, ora 10:48
ELLALBA
Nu este medic/terapeut
ELLALBA
Va multumesc mult pentru raspuns!
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •