de ce comprese cu apa rece si nu gheata dupa extractie?

11-05-2009
sugarbabe
Nu este medic/terapeut
sugarbabe
Dupa extractia molarului de minte medicul mi-a zis sa aplic comprese locale cu apa rece pt ca mi s-a umflat falca f rau.Ceea ce vreau sa va intreb este, , , de ce numai comprese cu apa rece, de ce nu pot tine o bucata de carne sau, o punga plinca cu apa rece...sau chiar gheatza ???este f incomod si enervant cu comprese..
4 comentarii
0
11-05-2009, ora 23:51
sugarbabe
Nu este medic/terapeut
sugarbabe
mai sus vroiam sa zic "..o punga plina cu apa rece".scuze!
0
12-05-2009, ora 00:59
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
ideea este ca gheata produce o vasoconstrictie f mare si tesuturile nu mai au aport de sange.iar daca vreti altceva.in loc de comprese.un prosop..o batista.nu trebuie musai exact comprese, dar in niciun caz o bucata de carne...este chiar stupid
0
12-05-2009, ora 21:25
sugarbabe
Nu este medic/terapeut
sugarbabe
Partea cu bucata de carne era inspirata mai mult din filme unde am vazut ca se tzinea pe un ochi vanat etc.Nu as tine pt ca nu as suporta mirosul s.a.Multumesc foarte mult pentru raspuns!
0
16-05-2009, ora 23:48
m_rodica
Nu este medic/terapeut
m_rodica
Tineti cont ca la nivelul fetei sunt si sinusurile maxilare. In nici un caz nu puneti gheata! Poate va treziti cu o sinuzita. E suficienta apa rece!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •