De ce credeti ca am simtit ca-mi pocneste creierul?

19-08-2010
anitabela
Nu este medic/terapeut
anitabela
Am o durere pulsatila in crestetul capului, care e intermitenta, in sensul ca sunt zile cand nu e prezenta!
In aprilie 2010, in timp ce dormeam am simtit in acelasi loc o presiune enorma, de parca mi-ar fi pocnit creierul, senzatie acompaniata de o tiuitura in urechea dreapta si parca o amorteala, o raceala si o strangere a obrazului stang! A fost un episod izolat, adik nu am mai acuzat nimic de atunci, decat aceeasi durere pulsatila in acelasi loc, care apare si dispare si o hipoestezie a obrazului stang, neexplicata de nici un doctor!
In martie 2009, cu un an in urma, am avut un episod ce a durat cam 4 zile in care ma simteam ametita, ma durea capul, parca nu stiam pe unde calc, pamantul imi fugea de sub picioare si aveam transpiratii reci noaptea, creierul parca mi se izbea de calota cand facea miscari normale ale capului! Atunci, la aproximativ 1 luna, am facut analize de sange si mi-au iesit tgp- 100 si got-98, ca dupa o saptamana acestea sa scadala 23 si respectiv 24.
Credeti ca am facut vreun accident vascular tranzitoriu sau sunt dispusa la asa ceva? De ce credeti ca am simtit ca-mi pocneste creierul? Mentionez ca in familia mea au facut accidente vasculare, inclusiv tata, bunica si bunciul dupa tata, bunicul dupa mama.
Am 30 ani, supraponderala, fumatoare, deci deloc nu ma caracterizeaza stilul sanatos.
Sunt f speriata, va rog un raspuns, un sfat!
5 comentarii
0
20-08-2010, ora 14:05
anitabela
Nu este medic/terapeut
anitabela
A mai avut cneva aceste simptome? Va rog, un sfat! Mltumesc!
0
22-08-2010, ora 12:04
anitabela
Nu este medic/terapeut
anitabela
nimeni?
0
26-08-2010, ora 18:45
cristi_1989
Nu este medic/terapeut
cristi_1989
repede la un neurolog. sar putea sa fie ceva. multa sanatate si sa ne zici ce ai facut
0
27-08-2010, ora 14:46
anitabela
Nu este medic/terapeut
anitabela
Chiar azi am facut un rmn cerebral cu angiografie, fara substanta de contrast! Luni am rezultatul si vin aici sa va spun ce a iesit! Numai bine! Multumesc de raspuns!
0
31-08-2010, ora 16:14
anitabela
Nu este medic/terapeut
anitabela
rezultat:

-explorarea irm cerebrala, studiul nativ, evidentiaza structurile supra si subtentoriale cu morfologie si semnal rm normale
-la niv glandei pineale se obs. un mic chist de 9.3-9.5 mm, cu pereti subtiri si semnal lichidian, cu continut bogat proteic (semnal deasupra LCR-ului)
- de remarcat asimetrie de volum a plexurilor coroide din coarnele posterioare ale ventricurilor laterali, cel din stanga avand volum mai crescut si cu prezenta de calcifieri
- sistemul ventricular are dimensiuni normale, forma si topografie normale
-spatiile lichidiene pericerebrale si cisternele bazale sunt normale
-regiunea selara si paraselara, orbitele si nervii optici au aspect irm normal
-traiectele arteriale de la baza creierului au topografie, calibru si flux RM normal pe angiografia Rm efectuata
-sinusurile venoase durale sunt normale
-sinusurile paranazale celulele mastoidiene sunt normale
-de remarcat doar acumulare lichidiana cu caracter inchistat in unghiul inferior al sinusurilor maxilare bilateral
,
-ce inseamna acel chist pineal si ce presupune el?
-ce este cu acea asimetrie de plexuri si calcifiere, este grav?
-ce este cu acumularea de lichid de la sinusurile maxilare?
- arata acest rezultat vreun risc de atac cerebral sau am facut vreun avc tranzitoriu sau rezultatul acesta nu poate releva nimic?

Va rog sa-mi raspundeti, abia joia viitoare am programare la neurolog, dar pana atunci sunt foarte ingrijorata, mai ca-mi vine sa plang!
va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.