De ce imi intarzie menstruatia ?

02-01-2015
evelinadragomir
Nu este medic/terapeut
evelinadragomir
Buna. Am o nelamurire. De obicei am o menstruatie neregulata. Odata cu incepere vietii sexuale, acum cateva luni, se mai reglase cat de cat, gen 3-4 zile intarziere maxim. Dar dupa ultimul act sexual (18 dec) nu a mai venit, nici in prezent. Mentionez ca de fiecare data ne-am protejat. De ce imi intarzie? Sa fie de la stres? Raceala de iarna? ( am mai patit sa intarzie mult si inainte, dar era de la chisturi). Nu prezint simptome de gravida. Doar ma doare spatele jos.
5 comentarii
0
02-01-2015, ora 13:59
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna.Cand ai avut ultima menstruaţie, ce data, si cat timp ti-a întârziat?Cauzele pot fi multe..răceli, dereglări hormonale, boli ginecologice, chisturi, varsta, precum si schimbarea corpului din cauza începerii vieţii sexuale.Atata timp cat ai facut protejat mereu, bănuiesc ca prezervativ, sarcina nu e posibila atata timp cat te-ai asigurat 100% ca nu a ajuns nimic înăuntru.Uite, eu de exemplu si mie imi întârzie mereu, si mult dar am chisturi si a spus doctorul ca din cauza lor am probleme dar merg regulat la doctor si le ţin sub control cu anticonceptionale, prescrise de doctor care mi-au reglat momentan ciclul si sper sa scap si de ele in timp.Eu zic sa faci o vizita si tu la ginecolog ca te va lămuri doctorul si vei fi si tu mai linistita.Multa sanatate
0
02-01-2015, ora 14:31
evelinadragomir
Nu este medic/terapeut
evelinadragomir
delia, ultimul ciclu pe 23 nov.
0
02-01-2015, ora 14:39
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Dupa cum spuneam pot sa fie multe cazuri.Eu nu am de unde sa stiu ce s-a intamplat in corpul tau de aceea iti recomand un consult.Totusi sunt ft.multe zile intârziere..nu mai sta asa.Programeaza-te sa nu ai ceva grav, nu mi se pare deloc ok ce ti se intampla, nu e normal.
0
02-01-2015, ora 17:18
evelinadragomir
Nu este medic/terapeut
evelinadragomir
singura chestie de care imi e frica era sarcina, dar nu cred ca facand protejat este posibil. mereu am avut grija
0
02-01-2015, ora 17:27
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Ai incercat sa faci un test de sarcina?dupa atâtea zile de intârziere sigur iti arata daca e sarcina.Nu stiu cum v-ati protejat dar nu e nimic sigur in ziua de azi.Un test te-ar linişti mai mult, si daca iese negativ iti mai ramane controlul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: