De ce mananca noaptea?

11-05-2008
leonarddobre
Nu este medic/terapeut
leonarddobre
Baietelul meu in varsta de 1 an si 4 luni continua sa manance noaptea de 2 sau 3 ori cate un biberon de lapte de vaca (cu grasimea de 3, 9).Am incercat cu ceai, suzeta cu o masa mai consistenta seara dar nici un rezultat, mai mult se enerveaza.Este normal si sanatos sa manance la aceasta varsta?Cum l-as putea dezvata de acest obicei? Multumesc!
2 comentarii
0
07-06-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Nu stiu daca poti sa-l dezveti tu. Daca ai incercat cu ceai, suzeta, leganat in loc de biberon si nu ai avut succes, nu prea iti mai ramane decat sa astepti sa-si scoata singur mesele de noapte.
O varianta ar mai fi sa incerci sa-i scoti pe rand cate o masa, mai intai la prima trezire si apoi tot asa, dandu-i din ce in ce mai putin lapte. Daca este adormit in timp ce-si bea biberonul si plange cand se termina, il legeni putin in brate sa se linisteasca.
Numai bine!
0
07-06-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
De asemenea, probabil ca ai observat ca daca este foarte obosit seara, doarme mai mult, mai adanc, in timpul noptii si se trezeste mai rar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •