De ce mi-am pierdut copilasul????

22-04-2017
LAURA IOANA
Nu este medic/terapeut
LAURA IOANA
Maine se împlinesc 3sapt de când, in urma unei nasteri premature la 21sapt+6 zile, mi-am pierdut fetita, născută vie, dar care a rezistat decât vreo 10 min, asta fara sa se facă nimic ca sa fie ajutsta sa trăiască...pt ca asa sunt protocoalele...Credeam ca am sa ma împac cu iddea, dar mi-e mereu dor de ea, mai ales ca nu inteleg de ce si cum am ajuns aici. Locuim in It, nu stiu daca contează sau nu pt ce am de zis...in 2013 am pierdut o sarcina, oprita in evolutie la 7 sapt. In urma unui pap test facut de rutina in acea sarcina, am fost descoperita cu un CIN III, pt care am facut conizatiApoi la finalul lui 2014 am rămas insarcinata cu baietelul meu. In sapt 20 de sarcina cu el, s-a văzut ca aveam colul scurtat 18 mm.Inurma tampoanelor vaginale s-a găsit o bacterie vinovata de acest lucru, am urmat terapie cu antibiotic, repaos si terapie cu pfogesteron, asa ajungand la final de sarcina.Am născut băiatul la 40 sapt si 6 zile prin cezariana de urgenta- travaliu lung 28 ore. Acum 6 luni a rămas insarcinata cu fata...de la bun început, din cauza greutatii mari 116 kg am fost luata in supravegherea departamentului de sarcini la risc din spital.Asta înseamnă o monitorizare mai atenta, mai multe controale, eco, analize la sânge, tapoane vaginale etc. Pana la 17 sapt s-a considerat ca am o sarcina normala, medicii zicând caexperienta negativa de la sarcina anterioara nu e obligatoriu sa se repete.Apoi la 17 sapt au găsit din nou colul scurtat la 17mm cu funneling. Au zis ca e o val la limita, ca pot alege FIE CERCLAJ, fie UN PESAR, dar DAT FIIND CA IN SARCINA TRECUTA A MERS OK DOAR CU TRATAMENT SI ODIHNA ALEGEM PESARUL.Mi l-au montat o sapt mai tarziu. Indicatia era de a nu face efort, dar dat fiind ca am un copil mic se accepta minimum de efort( gen ridicat in brate pt spălat fundicul).Si bineinteles progesteron ca terapie.Dupa 2 sapt si ceva, pe 27 martie a avut morfologica, bucurie mare, e fetita, totul merge bine, colul s-a mai lungit, 25 mm. Apoi la 4 zile s-a intaplat totul...dimineata mi s-a rupt apa...am pierdut multa, a ajuns la urgente, m-au vizitat, internat, analize de sânge si tapoane vaginale. Aveam 21+4 zile. initial ziceau ca poate o sa reusesc s-o tin macar pana la 23 sapt ca sa aibă sanse sa reziste conform protocoalelor.Apoi rezultatele la sânge au arătat ca era o infectie in curs, in crdstere...mi-au propus sa scot pesarul...dar asta ar fi însemnat aproape sigur declansarea nasterii.Am ales sa trag de timp, de sansele ei la viata..am zis ca tin pesarul pana in momentul in care infectia va deveni periculoasa pt viata mea, in speranta ca va da înapoi cu antibiotice si voi ajunge la 23 sapt. In schimb infectia a crescut, ba au început si cintractiile...Dupa 2 zile de la ruperea membranelor au trebuit sa scoată si pesarul, aveam deja dilatatie 2 si ziceau ca nu pot da înapoi, ca nu e mod sa mai tin fata înăuntru...asa ca la câteva ore s-a născut, a trăit 10 min, n-au adus nici un incubator, nimic, ziceau ca e prea mica, ca kegea nu le permite sa intervină, ca e oricum un copil cu grava infectie si nu va rezista..Eu facut heoragie, am pierdut 2 l de sânge, m-au chiuretat de urgenta, in timp ce fata mea s-a stins...Dupa câteva zile la demiterea din spital au zis ca infectia meascazuse, hemoglobina era de 7.8, iar rezultatele la tampoanele vaginale erau ok, o usoara candida care nu putea fi răspunzătoare de producerea infectiei...Deci nu au putut determina nici o cauza a jnfectiei din analize.Si ce s-a intmplat? Cum am ajuns aici, de ce? Au zis ca pe viitor va trebui facut cerclaj din primul trimestru de sarcina, ca probabil datorita conizatiei, colul va fi prblematic mereu...Atunci...inseamna ca au gresit alegand pesarul.Dar infectia? De unde.putea fi de la pesar? Ca in cele 3 zile de lupta pt fata tot asta spuneau...ca trebuie sa scoată pesarul...dar când am întrebat dr daca a fost pesarul a zis ca nu, ca cerclajul e sursa mai mare de indectii...Pai atunci? Si daca era o infectie, nu s-a văzut nimic cu 3zile inainte la morfologica? Întreb si eu ca necunoscătorul...se vad lucrurile astea...? Nu caut vinovati...si daca as stii ca au gresit medicii tot n-as avea ce face, si n-as face nimic...imi caut un răspuns...imi caut linistea...as vrea sa inteleg ce s-a putut intampla...de ce am pierdut copilasul asta...si ce er trebui sa fac pe viitor...Multumesc
1 comentarii
0
16-05-2017, ora 04:08
Nellymaria
Nu este medic/terapeut
Nellymaria
Of draga mea sa iti dea Dumnezeu putere ca e tare greu. Pe 9 Mai am avut aceiasi soarta ca a ta numai ca eu am avut 22+3 si tot nu mi_au putut salva printesa mea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul