de ce nu raman insarcinata?

03-01-2009
verronica
Nu este medic/terapeut
verronica
De 2 ani, eu si cu sotul meu am renuntat la metodele contraceptive din dorinta de a avea un bebe. Analizele facute si pentru medicul ginecolog si pentru endocrinolog arata ok. Spermograma sotului e si ea in regula. Urmatoarea etapa, recomandata de medicul endocrinolog este HSG. Daca si trompele vor arata in regula ce-mi mai ramane de facut?
Ne dorim tare mult un copil si suntem cam abatuti din cauza infertilitatii. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema si a tecut peste ea?
5 comentarii
0
03-01-2009, ora 19:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Inainte de HSG este nevoie sa stiti daca aveti sau nu aveti ovulatie. Obtinerea sau nu a dovezii ovulatiei orienteaza investigatiile urmatoare. Cereti parerea medicului dv de familie, eventual a ginecologului, nu a endocrinologului, in aceasta faza. E ca si cand ati spune "medicul cardiolog mi-a recomandat o spalatura in urechi".
0
03-01-2009, ora 20:06
verronica
Nu este medic/terapeut
verronica
Multumesc pentru sugestie. Indraznesc inca o intrebare. Care este procedura de stabilire a existentei ovulatiei?
0
03-01-2009, ora 21:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunt mai multe metode, dar doua sunt mai des folosite:
-graficul temperaturii bazale. Aceasta necesita sa va luati temperatura in fiecare dimineata. E o procedura un pic mai complicata, dar foarte ieftina si ofera informatii mai multe. Trebuie sa careti instructiuni doctorului dv.
-testele de ovulatie (se gasesc la farmacii, seamana ca principiu cu cele de sarcina). E o metoda mai scumpa, ofera mai putine informatii, dar e mai simplu de aplicat.
0
04-01-2009, ora 20:52
sim1973
Nu este medic/terapeut
sim1973
eu as recomanda o monitorizare ecografica pt a sti daca ovulul a ajuns la o anumita dimensiune. testele nu sunt relevante.
0
05-01-2009, ora 11:41
verronica
Nu este medic/terapeut
verronica
Multumesc pentru sfat. Se poate determina existenta ovulatiei si pe baza unor analize? Daca da, care ar fi acelea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •