De ce obosesc asa repede.

18-10-2013
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
De cativa ani ma confrunt cu oboseala extraordinara, tinand cont ca sunt sub tratament psihiatric.De obicei ma trezesc intre orele 7 si 8 dimineata, iar pe la amiaza ma simt asa obosita, simt ca nu mai pot face nimic.Cand ma simt asa obosita ma pun sa dorm cateva ore, apoi imi revin pentru urmatoarele ore.
Daca treceti si voi prin asta sau alte persoane care au cunostintele necesare, chiar va rog sa comentati.Chiar si o micuta parere e suficienta.
Va multumesc.
Corina.
80 comentarii 12 3 Înainte ›
0
18-10-2013, ora 13:21
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Vorbiti cu medicul dvs psihiatru, in aceste situatii poate sa va ajusteze putin tratamentul si sa scoata medicamentul care va provoaca un somn prelungit, dar fara odihna. Poate nu e rau de revazut si nicelul de calciu si magneziu, niste teste de sange sunt bine-venite.


Cu bine!
0
18-10-2013, ora 16:33
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Multumesc Prozac.
Am vorbit si cu medicul meu, deocamdata nu exista posibilitati de a invinge oboseala.De dimineata am foarte multa energie, dar in cateva ore se duce toata.Am incercat sa nu dorm la amiaza, si apoi cad intr o stare de indizpozitie, si ma simt foarte rau.Am incercat si varianta fara medicatie, dar nici o schimbare.
Daca stiti de unde as putea face rost de o medicatie sa mi dea energie doar cand intr u in starea de oboseala.
0
18-10-2013, ora 16:48
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Am avut aceste stari de oboseala si de fapt cred ca era tot o depresie mascata cumva. E greu de descris, simteam o greutate in maini, in picioare, ce mai oboseala.

Poate o cafea mai light sa ajute sau mici pauze.,

Ah, mi-am mai amintit, eu imi facusem un program, nu se somn, ci de relaxare, in care motzaiam cam 15-30 de min. Chiar daca simteam ca n-am facut mare lucru, totusi ma ajuta sa merg mai departe si la cateva ore sa nu mai resimt oboasela asa pregnant.
0
18-10-2013, ora 18:47
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Cum sa descriu oboseala..simt ca cad, ca nu am putere, de obicei raman in pat. Raman in pat pana adorm minim 2 ore sau astept venirea noptii sa adorm.Am incercat oua crude, de la care am avut dureri de coloana.nustiu ce sa mai incerc.Oricum imi gasesc scaparea in somn.
0
18-10-2013, ora 19:05
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
poate ar fi bine sa controlati si functia tiroidiana prin dozarea hormonilor din sange. Un hipotiroidism adaugat problemelor deja cunoscute poate accentua oboseala.
0
18-10-2013, ora 20:13
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Buna seara.
Chiar mai inainte am citit despre simptomele tiroidiana, si nu ma incadrez aici.Eu dupa ce ma trezesc ma simt plina de energie, energie exagerata, dar dupa cateva ore scade brusc energia pana la starea ca ajung la pat. Dupa ce dorm minim 2 ore la amiaza, imi revin complet, si cu chef de multe activitatii.
0
19-10-2013, ora 10:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este efectul unui anumit medicament la mijloc care teoretic ar putea fi mutat seara ! Ce schema de tratament faceti ?
0
19-10-2013, ora 15:15
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Nu cred ca e efectul medicamenteului, tinand cont ca luam seara medicatia.Dar am inceput sa iau si dimineata si la amiaza, deci am inceput sa iau si dimineata sa pot dormi bine la amiaza ca dupa ce ma trezesc sa pot prelua activitatile.Inca ceva, am avut perioade de zile cand luam medicatia numai noaptea, dar dormeam greu la amiaza si am ajuns la pat pana seara ce adormeam.
0
19-10-2013, ora 16:07
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Corina, ar trebui sa incerci de ex Elontril care este un stimulant si s-ar putea sa te scoata din oboseala, e un antidepresiv bun care pe multi ii ajuta pe energie, te duci la medic si ii spui de asta sa vezi ce zice.
Sau mai exista o posibilitate si anume Concerta care e frate cu elontril dar e mai puternic.
Ca daca nu iei un medicament care te sedeaza, inseamna ca ai oboseala de la depresie, daca ce iei tu, te sedeaza, de aia ai oboseala si nu e nevoie de nici un stimulant.

Ce medicatie iei, in ce doze si ce diagnostic ai ?
0
19-10-2013, ora 16:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Draga mea,

Considera-te fericita ca ai atata energie.
De la depresie, eu abia pot iesi o data sau de doua ori pe saptamana din casa. In rest nici nu ma tin pe picioare.
Iar in casa energie fizica 'ioc'.

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile.
Si eu iau medicatie, ca si tine.
0
19-10-2013, ora 20:36
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Multumesc mult pentru pareri, imi sunt de foarte mare ajutor.
Am uitat sa afirm mai multe detalii, eu mai fac si sport, apoi ma simt mai bine.Dar problema mea este ca cad la pat la amiaza, abia merg la baie, greu mananc, etc.Dar toate aceste probleme le inving cu un somn bun.
Sunt in medicatie cu medazepam, problema e ca nu pot sa renunt la el, sunt in tratament cu el de multi ani.
0
19-10-2013, ora 23:19
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Mda, nu e e bine sa zici mersi, ca asa nu ajungem nicaieri, trebuie rezolvata problema ca nu ai TAB si deci nu este problema daca ai incerca un AD energizant cum ar fi Elontril.
In caz de TAB (Tulburare efectiva bipolara) nu prea ai voie sa iei Antidepresive si de aia, dar tu n-ai.
Clara are TAB si de aia n-are energie ca nu poate lua antidepresive, nu se compara situatia ta cu a ei.

Medazepam lentorizeaza, poate induce sau agrava depresia la unii, de aia poate te simti sleita, si eu ma simteam bine dupa sport pe moment si apoi cadeam ca si tine intr-o oboseala si lentoare de nu se putea ca de fapt urca depresia.
Si eu am luat Clonazepam 4 ani si numai eu stiu ce am patit, am facut o depresie de la el so o anxietate de am vazut iadul, uneori abia mergeam de lipsa energie, acuma nu mai sunt asa, sunt mult mai bine desi mai am de lucrat la depresie destul.
Evident ca nu la toti medazepam sau clonazepam face ce ne face noua, dar la unii asa e.
Ce diagnostic ai si de ce nu poti sa renunti la Medazepam ? Spune diagnosticul ca sa vedem ce alternative ai avea.
Daca ai atacuri de panica si anxietate se rezolva si altfel mult mai bine, de aia e bine sa ne spui.
0
20-10-2013, ora 16:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Medazepam este o benzodiazepina.
Nu ai voie sa iei benzodiazepine mai mult decat scrie pe prospect ca faci dependenta.
Ia vezi ce scrie pe prospect.

Uita-te si la reactiile adverse si vei gasi simptomele cu care te confrunti tu.

Trebuie sa iti schimbi tratamentul.
0
21-10-2013, ora 00:55
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Mda dar mai intai sa vedem ce diagnostic are ca sa vedem ce sfat sa-i dam, cu ce poate inlocui Medezapam la o adica.
0
21-10-2013, ora 08:49
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Nu am nici un diagnostic, am doar tulburari de anxietate.Cu ce credeti ca o sa pot inlocui benzodiazepine?e mai bun un antidepresiv?
Va multumesc.
0
21-10-2013, ora 13:22
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Asa, bine ca mi-ai spus, deci vei inlocui Medazepam-ul cu Spitomin, Spitomin este un foarte bun anxiolitic care nu da dependenta si nici toleranta (nu trebuie sa iei mai mult ptr acelasi efect), nu da sedare, nu o sa mai ai oboseala aia si lipsa de energie.
Te duci la medic si ii spui ca doresti sa iei Spitomin, va trebui sa renunti la Medazepam treptat, ca daca de acum esti asa obosita, deja incepe sa te ia depresie de la el, cu cat iei mai mult timp cu atata iti va fi mai greu sa scapi de el si starile de oboseala sa se accentueze.
Singurul dezavantaj a lui Spitomin este ca-si face efect in cam 3 saptamani deci trebuie sa ai rabdare, apoi nu mai ai treaba, doza terapeutica este de 30 mg/zi luat in trei reprize de 10.
Asa ca ai scapat ! Deci iata ca exista solutii sa fii bine, niciodata sa nu capitulezi, sa lupti sa-ti iei sanatatea inapoi, asta ca principiu spun. Ca daca te complaci cu o chestie, te complaci cu multe si se alege praful de calitatea vietii tale.

Altii se complac ca au alte boli mult mai grave care nu se mai vindeca si deci aia e, plus ca datorita naturii bolii lor nu pot renunta sau lua anumite medicamente, insa tu nu esti in acest caz.
0
22-10-2013, ora 00:13
danuna3
Nu este medic/terapeut
danuna3
buna.toate ti se trag de la medicatia psihiatrica.euforia de dimineata este justificata deoarece pe timpul noptii medicamentul isi pierde din efect si dimineata te simti exact cum iti este firea inainte de infranarea ei prin medicatie.cel mai indicat ar fi cateva sedinte de psihoterapie si intreuperea trepata sub supravegherea dr psihiatru si cu indicatiile dansului.este indicat sa inveti sa traiesti frumos, cu curaj, vointa, optimism si placere.tratamentele psihiatrice pentru depresie sunt cu doua taisuri si niciodata nu si fac efectul pe deplin.acele substante regleaza pe moment o stare si distrug in alt moment toata fericirea si adrenalina normala intr un organsim normal.succes.
0
22-10-2013, ora 00:50
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Are anxietate nu depresie, trebuie sa ia tratament macar 6 luni cu Spitomin ca ala nu face rau ca altele, apoi poate sa renunte, sa ia ca daca nu ia, se agraveaza si nu rezolva nimic.
Ca ar fi bine si psihoterapie, este altceva, asta ar merge dar paralel cu Spitomin.
Dupa 6 luni renunta la spitomin si continua cu psihoterapia, daca anxietatea revine, va lua a la long Spitomin.
Daca nu merge spitomin, mai exista Gabapentin care iar e f bun pe anxietate.

Medazepam ii da oboseala ca o si sedeaza, dar induce si ceva depresie prin inhibarea secretiei de Noradrenalina, Serotonina si Dopamina, n-are nici o legatura cu fierea.
0
26-10-2013, ora 20:49
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Multumesc enorm tuturor, daca nu erati voi sa ma ajute ?cine era..Va MULTUMESC ENORM.

Problema a fost cu medicamentul, dupa 3 ore de la administrare aparea oboseala, si depresie.Acum il iau seara in doua partide, chiar mai inainte am luat prima partida cu o cafea buna.Peste 3 ore o sa iau urmatoarea partida.

Problema este ca imi afecteaza apetitul sexual, asa in calduri sunt, si nu am iubit si nu vreau s-o fac cu prietenul meu bun.Ce sa fac in cazul acesta?
0
26-10-2013, ora 21:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca sunteti din capitala va ajuta Costy in privinta asta, pt ca si el are aproximativ aceeiasi problema !
0
26-10-2013, ora 21:15
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Nu sunt din capitala, si mi-ar fi teama sa o fac cu un necunoscut...
Va rog.daca puteti sa imi dati un sfat..oricum vas multumi..
0
26-10-2013, ora 22:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Metanii cu trupul.
0
26-10-2013, ora 22:46
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Si baia lui Kuhne ! Se pot face pt inceput doar stropiri, spalari apoi si stat intr-un lighean mai adanc pt 20-30 de secunde !
0
26-10-2013, ora 23:43
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Nustiu cum sa va multumesc. Va multumesc atat de mult.
Am facut si rugaciunea cu trupul si baita in cadita..mam simtit excelent, si o normalizare a ispitelor trupesti.
Acuma sunt linistita, nu mai ma gandesc la.si stiu ca poftele acestea sunt greu de controlat.
Ma bucur ca am intilnit persoane ca voi si am cunoscut persoane bune ca voi, sunteti foarte amabili si de mare ajutor.
0
27-10-2013, ora 00:27
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Daga Corina este f bine ca ai pofta de sex, e ceva placut si normal, de ce te feresti de asta ? Tu nu te lua dupa astia cu religia ca n-are nici o legatura, de ce sa-ti refuzi tu asa placere ?
Un om normal doreste sex, numai unul anormal se fereste sau are ceva contra la asta, si sa nu-i crezi pe acestia ce-s contra orice argument ti-ar aduce ca totul e aiurea.
Cine a spus ca e un pacat sa vrei sex misto si bun tare rau ? Biserica, desi popii o fac si in altar, iti zic asta ca am vazut ! Se stie ac totul e o aiureala doar sa fie fraieriti fraierii, baietii destepti, beau, mananca, fac sex si se distreaza aici ca aici e viata, restul e istorie.


Ce sfat iti dau ? Ne intalnim si rezolvam problema chiar daca nu esti din capitala, doar nu esti pe luna naiba.
Ai messenger ? Pot sa devin eu prietenul tau bun :), daca mai esti si destupata la minte si avem si ce comunica, este super. Nu o faci asa cu un necunoscut, ne cunoastem intai incet incet abia apoi facem si asta.
Ti-am spus ca medazepam da depresie, de aia iti apare, renunta si treci pe Spitomin nu inainte de a discuta cu medicul.
0
27-10-2013, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2007

Sexul e ceva firesc si normal atunci cand esti casatorit.
In rest se numeste desfranare si preadesfranare si te conduce cu cea mai mare viteza in... Iad.

Scrie in Biblie ca 'curvarii si preacurvarii nu au ce cauta in Imparatia Cerurilor'.
Trupul omului trebuie pastrat curat, ca Duhul Sfant sa vina si sa isi faca locas in el.
Daca trupul este murdarit de pacate, Duhul Sfant nu are cum sa se salasluiasca in el.

Nu se poate apropia.

Nu poate produce curatirea sufleteasca.

Nu poate vindeca omul.

De ce ?

Pentru ca omul nu vrea. I-a sters cineva mintea.

P.S.: Ca de pilda mie, cand am ales acest semn/desen la Avatar.
Se pare ca aceste semne sunt de provenienta hindusa/yoghina, ia-o cum vrei, si sunt facute special sa spele creierele si sa intunece ratiunea. Astept ca Romedicul sa mi-l schimbe ca vad ca nu se schimba automat.
0
27-10-2013, ora 17:06
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ce dovezi palpabile ai la ce spui cu desfranarea si restul ? Nu ai nici una, sunt doar interpretari sau copii din ce scrie prin cartile facute si inventate de smecheri ca sa conduca fraierii.
Tu de ce crezi ca se spune 'crede si nu cerceta', ca daca cercetezi dai de adevar, daca era okey, iti spunea sa si cercetezi daca doreai, ca nu era problema.
Am o ruda care a fost mereu un doritor de sex si toata viata s-a distrat desi e insurat, si o duce bine mersi.

Daca s-ar verifica ceva cu realitatea, era cu totul altceva, dar nu se verifica nimic, nu stie nimeni ce se intampla dupa ce mori, totul e doar speculatie, fantezie, imaginatie, repet, nu zic ca e rau sa ai imaginatia asta, am spus doar mecanismul.
Deci dupa principiul realitatii totul este SF doar, dupa principiul fantasmei, e ok.

Si dau si demonstratia:
Presupunem ca e adevarat ce spui tu, atunci inseamna sa fi existat cel putin o minune (un eveniment pozitiv ce nu poate fi considerat intamplare si care nu poate fi explicat in nici un fel de stiinta), nu a avut loc, deci rezulta ca presupunerea este falsa. Am zis cel putin una ca pot fi si de la 1 in sus deci si 5.
Dar nu ce ai auzit sau citit, ce ai vazut si simtit tu personal si care nu este psihoza.

Am zis eveniment care sa nu fie considerat intamplare in sens ca de ex a castiga la loto nu e minune, ca se poate intampla oricand, sau sa-ti gasesti un job desi n-ai gasit pana acum, insa sa-ti creasca mana taiata, sa te vindeci de o boala incurabila certificata de medici fie fizica fie psihica, sa-ti revina vederea daca esti orb, nu se poate intampla pur si simplu, daca se intampla e clar ca e minune.

Da si tu demonstratia contra ! :).
0
04-11-2013, ora 12:32
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
multumesc din suflet pentru sfaturi, sunteti niste minuni, putin zis minuni. cred ca e normal sa ai pofta de sex, sau alte pofte.e si ceva placut si relaxant sa faci dragoste cu printul viselor.dar din pacate nu vreau so fac inca, nu sunt pregatita so fac, imi pare rau hei costy, nu vreau sa te superi pe mine, stiu ca esti un om citit si sti multe chesti faine in tratamente psihiatrice, oricum un pupic primesti de la mine. eu cred ca sexul e ceva normal in viata de zi a omului, dar uneori nu e asa cum se zice, gata am chef, hai so facem.ca sa faci dragoste cu un baiat, eu cred ca trebuie sa l doresti enorm, sa fii topita dupa el, numai asa se poate.si asa se simte si fata implinita.
nu ca e neaparat pacat sa faci sex, dar in ziua de azi nimeni nu mai asculta sfatul omului crestin.
0
04-11-2013, ora 13:56
ustop39
Nu este medic/terapeut
ustop39
va salut pe toti.sunt un barbat de 40 ani, si ca multi dintre voi, am o are problema cu anxia si cred si depresie.N-am fost un anxios de mic, dar dupa 2 ani de probleme si stresdecesul bunicii, depresie si ipohondria mamei, in urma careia a decedat dupa o interventie chirurgicala am devenit un pesimist cu ganduri negative.Precizez ca lucrez in strainatate si in urma analizelor de singe bune, am apelat la un psihiatru care mi-a prescris citalopram.Intrebarea e daca cineva a folosit acest medicament.Eu il iau de 19 zile, dar in fiecare dimineata am o puternica stare de anxia si frica, spre seara stau bine
0
04-11-2013, ora 15:09
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
tine legatura cu dr tau si spune-i de starile de anxietate de dimineata. in mod normal, ele trebuie sa dispara, dra in timp...

sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •