De ce psihoterapia nu e luata in considerare? | Forumul Medical ROmedic

De ce psihoterapia nu e luata in considerare?

29-03-2011
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Am citi mai multe subiecte si comentarii si acestea pot fi sintetizate pentru a oferi un singur raspuns, din cate am citit, se apeleaza mult la psihiatrie, dar psihiatria nu-i psihoterapie, desigur nu se exclud ci sunt concordante dar psihoterapia nu prea este luata in considerare, oare exista o neincredere in solutiile oferite de psihologi?
9 comentarii
0
31-03-2011, ora 02:57
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Draga coleg, ca se apeleaza la psihiatru nu vad o problema pentru ca majoritatea au si competenta in psihoterapie
Daca citesti raspunsurile mele eu am recomandat cu drag psihoterapie

Neincrederea vine( iti pun din practica mea )din simplul fapt ca beneficiarii se asteapta ca dupa 3 sedinte sa fie ok, vor rezultate rapide si daca nu le au intr-un numar de sedinte care le-au stabilit ei, dau vina pe psiholog
La psihiatru e mai "comod" sate duci pentru ca mai iei o pastiluta.
Pe de alta parte mai sunt acei oameni care au fost la un psiholog care li s-a parut ca le-a facut mai rau (mecanismele de aparare) si de aici trag concluzia ca nici un psiholog nu-i poate ajuta
0
31-03-2011, ora 16:48
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Din pacate asa este, boala psihica nu e tratata de bolnav sau familie la fel cum este tratata orice boala biologica, adica nu e tratata cu aceeai seriozitate si sa facem o analogie, nu se reactioneaza la o boala grava cum e schizofrenia la fel cum se reactioneaza la cancer, in Romania din pacate oamenii nu sunt informatii, ar trebui sa se faca o campanie la fel cum se face la cancerul mamar, dar pentru schizofrenie, mai ales ca e si in mare parte genetica.
0
04-04-2011, ora 07:51
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
un alt motiv este cel financiar ( oamenii prefera sa dea 1 mil pt o consultatie la psihiatrie o data la 6 luni decat sa dea 1 mil saptamanal pt sedintele de psihoterapie care se intind pe o perioada mai lunga de timp in functie de problema) apoi e lipsa de informare : stii ca daca te doare urechea te duci la ORL dar daca te doare sufletul stai si astepti sa treaca pt ca deh, asa e normal, apoi mai e si credinta populara ca sa-i zic asa, ca daca ajungi la psiholog/ psihiatru inseamna ca esti nebun si ar mai fi un motiv: acela ca se pastreaza in tacere tot ce e legat de partea psiho, astfel incat daca intrebi printre cunostinte despre un psihoterapeut bun, chiar daca stiu, nu spun din cauza ca ar putea fi dezvaluit secretul ca si respectivul a avut nevoie de terapie, in schimb - imediat poate sa-ti recomande un chirurg bun, un croitor bun, etc

banuiesc ca motivele sunt mult mai multe si mai complexe, astea mi-au venit acum in cap.
ideea e ca ar trebui sa se cunoasca mai bine avantajele psihoterapiei vs medicatie: pastilele acopera simptomele si nu rezolva problema, asta fiind si motivul pt care la intreruperea medicatiei ele reapar. poate reapar si dupa terapie dar macar acum ai instrumentele necesare sa le dezamorsezi singur

saptamana minunata!
0
06-04-2011, ora 11:57
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
intr-adevar si motivele financiare sunt importante, iar daca si casa de asigurari din Romania ar acoperi serviciile psihologice ca si pe cele medicale atunci mai multe persoane ar putea beneficia de psihoterapie, uneori nici nu e nevoie de pastile, ci doar de o buna informare a modului in care apar tulburarile, a cauzelor, chiar si la tulburarile mai grave psihoterapia are resurse pentru a le vindeca, totusi ramane problema angajamentului din partea clientului, uneori apare o imbunatatire imediat in psihoterapie si atunci renunta, iar dupa o recadere psihoterapia nu mai e luata in considerare. eu consider ca problema ramane tot la nivelul informarii, iar aici trebuie implicate si institutiile statului
0
27-04-2011, ora 23:13
Paul1
Nu este medic/terapeut
Paul1
Doamna psiholog Panculescu, domnule psiholog Pentilie,

Eu sunt diagnosticat TOC si pe langa psihiatru am fost la doua psiholoage care...una (saraca!) habar nu avea si ma trata "dupa ureche" pana cand a avut bunul simt sa se recunoasca depasita, iar cealalta...imi dadea invataturi crestine si ma trimitea la Biserica. Deci...
In schimb "jos palaria" pentru psihiatru.
0
28-04-2011, ora 00:00
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Dle Paul, imi pare rau de experienta dvs, dar daca doua femei " ti-au inselat "asteptarile asta nu inseamna ca toate femeile sunt asa
La ora actuala insa vad ca nu se stie ca si psihiatrii au formare in psihoterapie Poate ati avut noroc si psihiatrul era si psihoterapeut.
Subiectul a fost deschis despre psihoterapie, nu despre cine o practica.

Psihoterapeuti pot fi atat psihologi cat si medicii cu formare in psihoterapie.O psihoterapie dureaza, nu va asteptati la vindecare dupa 3, 4 sedinte.De asemenea sunt multe orientari in psihoterapie la ora actuala, nu toate merg la oricine, nu toate au efecte benefice la oricine

Nu sunteti singurul care a avut o astfel de experienta Imi amintesc de propria mea experienta cand eram studenta si vroiam sa-mi incep analiza personala Am schimbat 3 terapeuti pana sa mi-l gasesc pe cel potrivit
0
28-04-2011, ora 08:17
Paul1
Nu este medic/terapeut
Paul1
Doamna psiholog Panculescu, va multumesc pentru raspuns.
Impreuna cele doua doamne psiholog mi-au acordat...in zadar...cca. 30-40 sedinte. Nu m-am ales cu nimic bun in afara banilor cheltuiti.
Mentionez ca si psihiatrul era tot femeie, deci...NU sunt misogin.
Imi permit sa va contactez.
Cu respect, Paul
0
16-10-2014, ora 22:05
dellliadelllia
Nu este medic/terapeut
dellliadelllia
pai nu este neincredere in psihiterapeut ci nu sunt bani, sedintele cu psihoterapeutul costa, romanul este somer, ne primesc gratis psihologii?
0
21-10-2014, ora 14:56
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Cum au scris mai sus si colegii mei de forum, primul motiv al fi cel financiar.
Va dau si exemplul meu.
Sufar de TOC, insasi doctorita mea psihiatra mi-a recomandat in paralel sa fac si psihoterapie. Daca la inceput am avut dubii, pe parcurs am acceptat, intrucat putea fi o solutie de a-mi rezolva problema cu toc-ul.
Am fost la 10 sedinte, atat mi-am alocat bugetul.
Din pacate insa, desi doamna psiholog avea experienta si era foarte bine pregatita, toc-ul meu nu a vrut sa cedeze.
Si atunci, am renuntat. Am ramas fara bani si cu toc-ul "in floare".
O alta incercare nu mai sunt dispusa sa fac, poate numai gratuita sa fie.
Am uitat sa mentionez ca doamna psiholog mi-a spus de la bun inceput ca toc-ul nu se poate vindeca, ci numai ameliora.

Concluziile va apartin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ȘedinÈ›ele de psihoterapie sunt mai eficiente dimineaÈ›a
  • Dezvoltarea toleranÈ›ei la anxietate - cheia în reducerea simptomelor tulburării obsesiv-compulsive
  • Identificarea punctelor forte È™i a celor slabe ale psihoterapeuÈ›ilor È™i utilizarea lor ar putea îmbunătății rezultatele pacienÈ›ilor
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  • Tehnica oglindirii È™i impactul asupra sentimentului de vinovăție
  •