de ceva timp am dureri de umar stang ce se lasa pe brat dar durerile sunt tranzistorii

17-01-2013
asterii1977
Nu este medic/terapeut
asterii1977
am 35 ani, problema mea este urmatoarea, de ceva timp am dureri de umar stang ce se lasa pe brat dar durerile sunt tranzistorii, cateodata ma doare si osul cutiei toracice, mereu am extremitatile reci, precizez faptul ca aceste dureri sunt mai intense cand sunt trista si la schimbari de clima.mentionez ca nu sunt fumatoare.as dori daca se poate sa primesc un raspuns.va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
17-01-2013, ora 12:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Verificati sa nu fie o cauza mecanica.
Purtati ceva greu pe umar ?
O pozitie incorecta la computer ?
Monitorul nu e fix in fata ochilor sau scaunul suficient de inalt ?
0
17-01-2013, ora 13:48
asterii1977
Nu este medic/terapeut
asterii1977
va multumesc pt raspunsul oferit...nu port nimic greu pe umar, intr, adevar o pozitie mai neconfortabila in fata calculatorului, numai ca acum locuiesc in italia intr, un orasel cu o umiditate ridicata, insa acum cativa ani de zile am avut un accident de masina (5ani), in schimb am avut centura de siguranta, dar mi s, au facut investigatiile necesare atunci numai ca am refuzat cand a venit ambulanta gulerul cervical pt ca puteam sa merg, in schimb aproape dupa 2 ani au inceput aceste dureri gen reumatice, mai obisnuiam sa fac dusuri si cu apa rece si am stat f mult in aer cond.nu stiu ce sa cred dar aceste dureri ma deranjeaza si noaptea cand dorm f mult pe partea stanga.
0
17-01-2013, ora 17:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un medic reumatolog.
0
18-01-2013, ora 08:43
asterii1977
Nu este medic/terapeut
asterii1977
va multumesc... ma gandeam ca poate fi de la inima.
0
19-01-2013, ora 17:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este foarte probabila existenta unui sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala), agravat de episolul traumatic relatat.
Solutia este fie chirurgicala (cura herniei discale), fie conservator (o perioada de guler cervical, urmata de kineto-terapie specifica coloanei cervicale).
Tratamentul este gestionat de catre neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-01-2013, ora 07:35
asterii1977
Nu este medic/terapeut
asterii1977
va multumesc pt raspunsul oferit de d.voastra !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: