de ceva vreme am fata plina de cosuri mari si dureroase

22-10-2013
loreeaaai
Nu este medic/terapeut
loreeaaai
Buna, de ceva vreme am fata plina de cosuri (iesite in carne, sunt cam de marimea unui bob de graunte si foarte dureroase) am incercat diferite tratamente dar nimic, parca e din ce in ce mai rau. As vrea sa stiu unde ar trebuie sa merg pentru niste eventuale analize sau o consulatie. Va multumesc si va urez o zi cat mai frumoasa!!
6 comentarii
0
22-10-2013, ora 13:54
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna loreeaai,

Ceea ce ai tu se numeste acnee inflamatorie. Nu sunt medic insa vreau sa iti dau cateva sfaturi intrucat anul trecut, din senin, am inceput sa am acest timp de cosuri desi pana atunci nu m-am confruntat cu probleme de ten iesite din comun. Mie imi iesea cate unul, niciodata mai multe deodata, de regula pe gat, si erau extrem de inestetice. Am incercat tot felul de creme aplicate direct pe ele sau pe toata zona in care apareau dar nimic nu functiona si odata ce trecea unul, iarasi aparea un altul, plus ca lasau si urme maronii urate in urma. Dura si cate 4 saptamani pana disparea acel cos. Intre timp mi-au aparut si nenumarate mici cosulete in piele pe obraji si frunte, se vedeau numai la lumina si aratau extrem de urat

Am incercat multe dermatocosmetice insa nu m-a ajutat nimic.. O cosmeticiana m-a sfatuit sa renunt complet la lactate si mezeluri, precum si la orice este conservat ori ambalat la punga. Am acum 5 luni de cand nu am mai mancat acest tip de produse, am observat schimbari din prima luna, in a doua luna deja nu mai imi apareau cosuri din acelea inflamate absolut deloc, din a treia luna am luat si anticonceptionale timp de 2 luni si gata cu problemele definitiv. Am un ten de bebelus, mi-au disparut toate petele maronii, este curat si luminos. Eu de regula nu consumam deloc mezeluri si din categoria lactate doar branza insa odata cu deschiderea unui supermarket la 5 minute de unde locuisc, am inceput sa consum multe din aceste doua produse, din neglijenta ori lipsa de timp sa imi gatesc. Tot de atunci au inceput si problemele. Te sfatuiesc sa analizezi ce anume s-a schimbat in viata ta din momentul in care a inceput si acneea inflamatorie, e posibil sa fie o cauza alimentara ori hormonala.
De asemenea e bine sa mergi si la ginecologie pentru o ecografie si a vedea daca nu e ceva in neregula cu ovarele, si de acolo sa ai si alte probleme cu tenul. Si stresul poate sa fie un factor declansator al acneei.
Pentru curatire si hidratare eu folosesc apa micelara Vichy 3 in 1 care e miraculoasa, cel putin pentru mine. E bine sa folosesti si ceva pentru hidratare, iar daca ai cosuri, cremele mai rau fac intrucat sunt prea grase ori iti vor usca tenul prea tare, chiar si cele dermato cosmetice.
Ca si tratament eryfluid poti aplica pe zonele cu probleme dimineata si seara.

Bineinteles, si un consult la dermatologie iti recomand insa intre timp evita sub orice forma mezelurile si lactatele de orice fel, inclusiv produse ce contin lactate. Asteapta-te sa fie mai bine dupa o luna.

PS: inca ceva ce am uitat sa mentionez. Nu atinge, stoarce acele cosuri, inflamezi mai rau glanda sebacee si o sa iti treaca si mai greu, plus ca daca le storci risti sa ramana si semn.
0
22-10-2013, ora 23:25
vikitoria
Nu este medic/terapeut
vikitoria
As recomanda sa consulti un dermatolog.Cel mai sigur...el/ea iti va da tratamentul corespunzator.
0
23-10-2013, ora 16:39
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
eu m-am tratat fara sa schimb nimic in alimentatia mea, foloseste un gel de curatat si brevoxyl.tin sa mentionez ca mi s-au prescris si anticonceptionale si antibiotice azitrox fara vreun efect.skinorenul nu a avut nici un efect, iar eryfluidul imi usca excesiv fata.multa sanatate.
0
23-10-2013, ora 17:51
loreeaaai
Nu este medic/terapeut
loreeaaai
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Multumesc otilia107, ma regasesc in ce ai scris, undeva la vreo jumatate de an am mancat doar salate si fructe din cauza unor probleme de sanatate, iar de la inceputul lunii septembrie am inceput sa manac tot ce prindeam, cel mai des mancam mezeluri si lactate.

vikitoria, ieri am mers la dermatolog, mi-a prescris o reteta cu unidox si skinoren timp de 3 luni plus o trimitere la endocrinologie, doamna doctor spune ca e din cauza hormonilor. :)
Am zis ca daca tot am trimiterea sa merg sa vad depsre ce e vorba, asa ca m-am ales cu alte 2 trimiteri: una pentru analize hormonale (care sunt foarte scumpe, undeva la 450 de lei) si alta pentru o ecografie pelvina. Acum ma intreb daca merita sa fac toate astea.
0
23-10-2013, ora 18:23
vikitoria
Nu este medic/terapeut
vikitoria
Pai daca zice ca ii din cauza hormonilor ai putea sa mergi la un ginecolog la un consult.El iti va da mai multe detalii.Poate o sa iti recomande ceva anticonceptionale pentru dereglari hormonale.Tot mai bine iesi si cu bani.acuma depinde si cat is preturile unei consultatii la ginecologie in orasul unde stai.Eu platesc in jur de 100 lei pe consultatie+ecografie exterioara+ interioara.
0
24-10-2013, ora 10:49
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
loereaai, mergi la ginecologie neaparat.
Daca e vorba despre ceva hormonal, atunci pilulele contraceptive vor face minuni in ceea ce priveste tenul, mai ales in combinatie cu tratamentul primit de la dermatologie.
Intre timp sa nu mai mananci sub nicio forma mezeluri si lacatate, cel putin 3 luni, atat cat faci si tratamentul. Eu sincer am fost uimita de rezultatele obtinute asupra tenului doar prin schimbarea dietei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Tratamentul corect al acneei - se storc coșurile sau nu?
  • Propolisul, eficient în reducerea acneei
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  • Urmarea unui tratament cu antibiotice pentru reducerea acneei crește depunerile de grăsime în zona abdominală
  •