De la droguri sau nu? ajutati-ma va rog

21-03-2011
Neyyo
Nu este medic/terapeut
Neyyo
Buna, as dorii sa povestesc putin despre mine si cineva sa ma ajute cu un sfat deoarece sunt disperat :(. Totul s-a intamplat acus 8-9 lunii, anul trecut prin Iunie... Eu acus 1 an si ceva aproape 2 cand etnobotanicele erau la inceput asa prin shoopuri am inceput cu niste prieteni sa le testem sa zic asa si am consumat din ce in ce mai mult timp de cateva lunii vreo 3-4 lunii in acel timp nu aveam nici o problema, nici o grija totul era bine, ma simteam super ok si cu nici o problema de sanatate, dupa un timp shoopurile au inceput sa se inchida si nu prea am mai fumat pana in aceea zi anul trecut in Iunie cand un prieten nu cred ca avea ceva etnobotanice sau nush era ceva fel de iarba am fumat cu el si cu inca un prieten, ne-am ras in ziua aia ne-am distrat pana cand am ajuns in casa. Cand am ajuns in casa mi-am pus sa mananc si m-am dus la calculator sa ascult muzica, inca eram ametit de la iarba si dintro data parca nu mai aveam aer ma speriasem credeam ca e ceva de moment dar tot asa si din ce in ce mai rau m-am speriat foarte tare si i-am spus la mama mea sa cheme ambulanta ( dar nu i-am spus ce am consumat nici macar pana in ziua de astazi ) a venit ambulanta a urcat sus medici m-au consultat a zis ca bataile inimii sunt bune si nu aveau ce sa imi faca si mi-au dat o injectie care sa ma calmeze si mi-au zis ca ziua urmatoare sa ma duc sa ma consulte si medicul de familie si sa ma trimita la analize... dupa calmant m-am simtit mai bine si am adormit... de atuncea totul a inceput sa fie un cosmar pentru mine, am avut si am senzatie ca nu pot respira si nu imi intra destul aer in plamani, parca am ca si un nod in gat, cand dorm parca imi tot pusca asa ceva incet in gat cand dau aerul afara cand stau in unele pozitii, a inceput inima de multe ori sa o ia razna cateodata bate foarte repede, cateodata incet, cateodata parca nu batea si dintro data isi dadea drumul si batea foarte repede. Am fost la o gramada de doctorii timp de 6 lunii, am fost de 2 orii sa ma consulte la plamanii si sa imi faca filme la plamani si totul a zis ca e ok doar ca sa ma las de tigari ( fumez de 5 ani dar nu sunt un fumator inrait ) am fost sa se uite la inima asa live cu aparat din ala de iti pune ceva crema si se vede in monitor si a zis ca este foarte ok inima si sa incep sa fac miscare ( sunt un inrait alt calculatoarelor si a jocurilor online, am pierdut foarte multe zile si noptii jucanduma si noptii nedormite si foarte putine ore dormite cateodata) am facut o gramada de analize de sange toate au iesit bine doar un pic lipsa de calciu, mi-a facut tot asa cu crema si uitandu-se pe monitor film la stomac ( nush cum ii zice) si mi-a zis ca am tranzit intestinal lent, mi-a facut exudat la gat si mi-a zis ca este ok nu e nici o problema, am facut o gramada de EKG-uri si toate au iesit bine doar sustinand ca sunt putin stresat... in tot acest timp am mai fost eu de 2 ori la urgente tot asa sustinand ca nu pot respira si ca imi bate inima neregulat... Nu stiu ce sa mai fac am luat o gramada de magneziu si calciu, magne b6 am luat, am luat anxiar si setralin ( prescris de psiholog), distonocalm dar degeaba simptomele tot persista si in ziua de astazi ma simpt fara forta, tot timpul cu gandul la inima si tot timpul o verific sa vad cum bate, nu pot face efort ( inainte faceam fotbal de performanta 4 ani de zile si nu aveam nici o treaba cu efortul ) acuma daca alerg 20 de metrii nu am aer si imi bate inima foarte puternic ( cateodata si mai ales inainte sa ma pun la somn cand vreau sa ma intind in pat dintro data am o intepatura in partea dreapta in piept sau cand ma aplec dupa ceva jos simpt asa ca si cum inima sau nush ar merge in gol dintro data si apoi ar revenii la normal ). Nush ce sa mai fac sunt confuz am dat o gramada de bani pe doctorii si pe medicamente si tot degeaba :( eu tot asa rau ma simpt inainte eram o fire ambitioasa si nu ma gandeam la boli, dar de aproape 1 an de zile traiesc un cosmar tin sa anunt ca de atuncea nu am mai fumat droguri si tot de atuncea am renuntat la cafea de tot, am renuntat aproape in totalitate la tigari fumand doar asa cate 2-3 pe zii sau cateodata nici una, am renuntat aproape de tot si la acool dar degeaba tot asa rau ma simpt :( nu pot respira, nu pot face efort si inima imi bate foarte tare ( cateodata repede si cateodata normal dar batai puternice ) am vederea incetosata (poate de la cum stau pe calculator sau cine stie) va rog cineva sa ma ajute cu un sfat ce as mai putea face sa ma simpt bine unde sa ma mai duc sa ma consult :( a da tin sa precizez ca am fost si la ORL si a zis ca am o deviatie de sept nazal si cornetele marii si in vara a zis sa fac operatie pentru asa ceva... dar restu simptomelor ma intereseaza bataile inimi puternice si respiratul dar nu in ultimul rand si aceea durere in partea dreapta a pieptului, va multumesc ca ati citit tot si va multumesc pentru intelegere, cine poate stii despre ce ar fii vorba va rog sa lasati un raspuns, Multumesc frumos.
8 comentarii
0
22-03-2011, ora 12:56
Coyote
Nu este medic/terapeut
Coyote
Eu cred ca suferi mai degraba de crize de panica, Ai fost la atatia medici, din moment ce toate analizele tale sunt bune, probabil ar trebui sa faci o vizita si la un psiholog.
0
22-03-2011, ora 16:05
Neyyo
Nu este medic/terapeut
Neyyo
S-ar putea fii si atacuri de panica multa lume imi zicea si am fost la psiholog si mi-a dat anxiar si ce am scris mai sus dar degeaba am incercat sa ma consolez dar tot degeaba tot timpu respir mai greu si nu pot face efort ca ma inteapa in partea dreapta a pieptului si inima imi bate foarte tare si repede cand fac efort... multumesc pentru raspuns
0
22-03-2011, ora 20:05
ank0107
Nu este medic/terapeut
ank0107
neyyo: psihologul ar trebui sa faca terapie cu tine, nu sa-ti dea direct anxiolitice si antidepresive... tu te-ai uitat pe prospectele de la anxiar si sertralin? crezi ca alea nu-s tot soi de droguri? ai vazut efectele adverse?
eu mor pe psihologii astia care indeasa hapuri in pacienti...
mai bine te opresti din luat pastile, cu atat mai mult cu cat nu ai rezolvat nimic si tot nasol te simti. apuca-te de un sport, ceva, umple-ti timpul cu activitati si nu mai sta sa-ti controlezi pulsul toata ziua.
p.s. : ti-o spun din proprie experienta cu pastilele astea!!! nu ajungi nicaieri sau poate ajungi mai rau...
0
23-03-2011, ora 01:20
Neyyo
Nu este medic/terapeut
Neyyo
Da te inteleg perfect si eu ziceam ca nu mai iau pastilele alea deoarece nu ma ajuta cu nimica doar atata ca le iau o sa incerc sa imi fixez un program sa fac din ce in ce mai mult sport si sa nu mai stau atata pe calculator, ms de raspuns.
0
29-09-2011, ora 19:50
Liniutzaa
Nu este medic/terapeut
Liniutzaa
Salut - Neyyo atunci cand ai fumat ai avut in gand o secunda de asa cva cu aerul sau a fost vb de asta si Suferii de Clipe de Panica. ;) Dute la un psiholog. ;) Bafta !:)
0
05-10-2011, ora 22:09
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Ar trebui sa te linistesti. Atacurile astea de panica iti dau senzatii ca la cel mai mica palpitatie ti se opreste inima, ceea ce nu e adevarat. Totul tine de creierasul tau care a fost afectat de prafuri sau ce ai folosit tu. Tie cam frica de moarte, asta se observa prin atacurile astea de panica. Te-ai gandit vreodata sa faci sport peste limita in care ziceai tu, in care simti ca iti bate inima exagerat?
In fine. Primul remediu este cel natural. Din propria experienta. Bea multe lichide, mananca fructe, incearca sa limitezi substantele nocive pe care le bagi in corp.
Ziceai ca nu poti sa mai alergi. E si normal daca ai fumat 5 ani si in plus te mai joci si pe calculator (cam grava treaba cu fumatul 5 ani...).
Apropo cati ani ani?
0
10-07-2012, ora 17:58
dany_p21
Nu este medic/terapeut
dany_p21
si mie mia spus doctorul la fel.si eu imi consult inma din min in min, ekg a fost bun, analizele la fel, dar in schimb mia zis k e de la droguri si lipsa de calciu, si cica am spasmoflie si atacuri de panica:P.nici mie inca nu mia trecut si iau calciu de vreo 2 luni si ceva, nu stiu nici yo ce sa mai fac.
0
09-01-2014, ora 12:53
denys802c
Nu este medic/terapeut
denys802c
Am aceeasi problema exact ca neyyo am facut si eu si nu stiu ce sa fac acuma
Am fost si la spital si nu stiu ce inseamna chestia asta!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •