de la inceputul verii, am inceput sa am probleme cu inima

17-01-2009
OANA LONGO
Nu este medic/terapeut
OANA LONGO
buna ziua, sint mama unei fetite de 3 ani si acum 6 luni, la inceputul verii, am inceput sa am probleme cu inima. aveam tensiunea ridicata-140/90. am facut ecografie la inima si a iesit totul bine, ekg bun, analizele bune, tsh bun, iar doctorul de la policlina din iasi mi-a sugerat sa slabesc, sa maninc fara sare si mi-a dat tratament egilok 25mg 1 /zi si aspacardin 2/zi.eu locuiesc in italia mai mult si am plecat acolo urmind acest tratament.dupa 3 luni am reusit sa pierd aproape 15 kg, ajungind la 70 kg. m-am simtit mult mai bine si am urmat sfatul doctoritei, acela de a intrerupe treptat tratamentul.totul bine pina acum o luna, cind inima mea a inceput sa bata tare, sa am palpitatii, sa ma intepe la inima, sa-mi tiuie urechile de parca trecea trenul. am luat repede pastilele prescrise in romania, dar nu au avut nici un efect.a doua zi am fost la doctor, mi-a luat tensiunea -156/90 si mi-a prescris atenolol 100mg, jumatate de pastila seara.dar oricum nu ma simt bine, seara am ameteli simt inima cum incepe sa bata, am intepaturi in piept. intrebarea mea este : ce analize sa mai fac, ca sa pot descoperi ceea ce am, pentru ca doctorul din italia a spus ca este un organ care afecteaza inima.va multumesc
3 comentarii
0
18-01-2009, ora 15:57
lilianamihalache
Nu este medic/terapeut
lilianamihalache
draga oana, ar putea fi tiroida sau ai putea avea niste atacuri de panica.Si eu am tensiunea crescuta doar atunci cand am un atac de panica.Am tensiune de la 28 de ani, acum am 42.Pot fi si alte cauze pe care trebuie sa le cauti, eu asa am inceput si acum am alte complicatii.Nu vreau sa te sperii vreau doar sa te sfatuiesc sa descoperi de unde vin aceste stari daca nu de la inima, fiind sanatoasa inima, pt ca astfel nu vor evolua.Dar, daca esti draguta, as dori sa stiu cum ai slabit, pt ca si eu am reusit sa dau vreo 10 kg dar de 2 ani stagnez si trebuie neaparat sa slabesc pt ca am 85 de kg acum si am destule probleme cu inima si asta e primul lucru pe care mi-l spune doctorul cand merg la control.Iti doresc sanatate !
0
18-01-2009, ora 15:57
lilianamihalache
Nu este medic/terapeut
lilianamihalache
draga oana, ar putea fi tiroida sau ai putea avea niste atacuri de panica.Si eu am tensiunea crescuta doar atunci cand am un atac de panica.Am tensiune de la 28 de ani, acum am 42.Pot fi si alte cauze pe care trebuie sa le cauti, eu asa am inceput si acum am alte complicatii.Nu vreau sa te sperii vreau doar sa te sfatuiesc sa descoperi de unde vin aceste stari daca nu de la inima, fiind sanatoasa inima, pt ca astfel nu vor evolua.Dar, daca esti draguta, as dori sa stiu cum ai slabit, pt ca si eu am reusit sa dau vreo 10 kg dar de 2 ani stagnez si trebuie neaparat sa slabesc pt ca am 85 de kg acum si am destule probleme cu inima si asta e primul lucru pe care mi-l spune doctorul cand merg la control.Iti doresc sanatate !
0
18-01-2009, ora 17:09
OANA LONGO
Nu este medic/terapeut
OANA LONGO
DRAGA LILIANA, EXAMENUL LA TIROIDA E O.K.ORICUM SAPTAMINA VIITOARE MA DUC LA UN CONTROL.SA-TI SPUN CUM AM SLABIT:NU AM MAI MINCAT PIINE, DULCIURI, TOT CE MININC E FARA SARE, FARA GRASIMI, FARA SALAMURI, FARA CARNE DE PORC, CARE DAUNEAZA MULT INIMII.IN REST, MANINC CARNEA FIARTA SAU LA GRATAR, SALATA MULTA, SPANAC FIERT CU USTUROI, CARCIOFII, CARE II GASESC IN ITALIA.MULTA ACTIVITATE SI URCATUL PE MUNTE AU FACUT MINUNI.MULTA SANATATE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  •