De la TOC am dat in schizofrenie?

29-01-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Buna ziua.Sunt un tanar de 22 de ani si am TOC de ani buni care se manifesta prin ganduri automate negative si cateva ritualuri pentru care iau si tratament medicamentos insa in vara am avut un episod foarte grav care nu stiu de la ce s-a produs, care a durat 2 luni jumatate in care credeam ca sunt urmarit, credeam ca unii oameni vor sa imi faca rau si vorbesc numai de mine de rau, credeam ca vor sa ma omoare(evident nu stiu daca aveam un motiv real, habar nu am), eram ametit si dezorientat, daca auzeam voci ale vecinilor sau ale oamenilor de pe strada eu le intepretam ca vorbesc despre mine cum sa imi faca rau etc insa totul a trecut si nu mai am niciun simptom din episodul din vara.Medicul atunci in vara mi-a pus diagnosticul de schizofrenie paranoida si m-a bagat pe Rispolept Consta 50 mg injectie +escitalopram+ anxiar la nevoie.
Acum vreau sa va intreb asa:Mai am schizofrenie sau nu daca tot raul acela din vara a disparut si au ramas doar obsesiile si compulsiile din TOC precum si anxietate si tristete?
Tin sa precizez ca ma comport ca un om normal acum si sunt cat de cat ok dar mai am obsesii si anxietate+putina tristete.
Daca am schizofrenie asta inseamna ca simptomele vor reveni si voi mai avea episoade de genul?
Cum este injectia Rispolept Consta(am auzit ca nu prea se mai produc recaderi de la ea)?Este adevarat?Este buna si eficienta asa cum a zis doctorul pentru ce am eu?Adica sunt mai bune decat pastilele obisnuite?
Este posibil ca de la TOC sa dau in schizofrenie?
Daca nu mai am niciun simptom acum si au trecut deja 5 luni de cand nu mai am simptomele alea groaznice inseamna ca mai am schizofrenie?Ca medicul trece in continuare diagnosticul ala fatal chiar daca ma simt mai bine.
Daca am schizofrenie paranoida inseamna ca nu pot munci niciodata?Mentionez ca mi-au mai ramas si ceva probleme de concentrare si memorare de la acel episod.
Eu sunt sigur ca nu as lua pensie ca pe mine la comisie m-ar vedea oamenii normal(deocamdata nici nu vreau pensie) dar ziceam asa..Iau toti cei care au diagnostic de schizofrenie dat de doctor sau trebuie sa indeplinesti anumite conditii?
Precizez ca nu aud voci si nu am niciun fel de halucinatii si nici atunci nu aveam ci doar intepretam gresit discutiile oamenilor(care erau reale)
Sunt absolut demoralizat si daramat pentru ca ma gandesc ca am schizofrenie.
Ce as mai putea face in momentul de fata?Banuiesc ca nici la psiholog nu ma pot duce ca nu se mai poate face nimic cu aceasta boala.:( A si inca ceva:Ar trebui sa iau pentru asta tratament toata viata chiar daca in prezent nu mai am simptome?
Deci va rog frumos, daca puteti raspundeti-mi la toate intrebarile pe care le-am pus in acest post si daca vreti dati-mi sfaturi.Sunt total terminat de acest posibil necaz care ar dura probabil toata viata:( Viata mea e aproape distrusa.

Multumesc mult pentru cine a avut rabdarea sa citeasca si cine vrea sa ma ajute.
6 comentarii
1
30-01-2017, ora 14:11
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, ati mai postat inca doua subiecte. Daca prezentati situatia incomplet si raspunsurile vor fi la fel. Cititi celelalte raspunsuri.
1
06-02-2017, ora 22:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca diagnosticul dv este pus gresit. Diagnosticul de schizofrenie se pune dupa 3 episoade psihotice consecutive sau dupa unul care a durat 6 luni. Tratamentul cu Rispolept Consta este foarte bun pt prevenirea recaderilor. Mergeti la un alt medic pentru o a doua opinie.
1
08-02-2017, ora 12:20
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Există anumite forme de tulburare obsesiv-compulsivă în schizofrenia paranoidă, care denotă perfecționism înalt și ceva egocentrism (mă scuzați, nu înțelegeți că vă acuz de ceva, am experimentat și eu TOC). Pare un episod delirant (deci psihotic), dar nu de intensitatea, persistența și recurența schizofreniei. În general, nimic nu vă împiedică să lucrați, doar că pentru anumite profesiuni trebuie să aveți un aviz de la medicul psihiatru și o concluzie a medicului de medicina muncii: apt, apt condiționat.
În general, e bine să aveți parte acum de o perioadă mai mare de odihnă, apoi vă veți gândi cum e mai bine pentru Dumneavoastră. Tratamentul mi se pare în regulă (n-ar strica mai multă mișcare fizică și cumpătare în ceea ce privește dieta).
Eu zic să nu vă mai puneți întrebări dificile la acest moment, doar să vă odihniți și să faceți ce vă place, apoi mai discutăm.
2
27-03-2017, ora 12:52
Stefan Albu
Nu este medic/terapeut
Stefan Albu
Buna Vernus. Si eu am o problema asemanatoare, am niste ganduri sau voci, ce or fi, care nu ma ajuta deloc insa comunicarea este de mare ajutor pentru mine, cu familia, prietenii apropiati. Si sportul si muzica. Cred ca e util forumul acesta, poate ne putem ajuta, sustine reciproc cei cu astfel de probleme. Eu sunt cam izolat de prieteni, e mai bine cand ma intalnesc cu prietenii. Si alimentatia conteaza, cateva fructe, legume crude, verdeturi in plus sunt de obicei recomandate. Eu am incercat multe tipuri de alimentatie si poate fi riscant, s-a agravat problema de sanatate uneori. Acum in alimentatie imi propun sa mai am rabdare pana cand se mai clarifica lucrurile in jurul meu, prieteni, medici, sunt ceva mai moderat, nu mai merg pe "extreme", dar am o alimentatie diferita, lacto-vegetariana. Nu pot sa recomand cu certitudine alimentatia aceasta cuiva, nu sunt vindecat, nu pot da recomandari sa spun ca m-am vindecat complet insa imi place acest tip de alimentatie in mare parte. Chiar daca la un moment dat cred ca va fi mult mai multa sanatate in jurul meu, in mine si oamenii din jurul meu vor fi mult mai sanatosi, e bine sa nu ma indepartez prea mult de grup in schimbarile care le fac. Sa merg la drum singur e foarte greu. Cand sunt doi puterea creste si dusmanul...boala sau ce o fi...nu sporeste. Sa am mai multi prieteni aproape e de mare ajutor. Iti urez sa fii sanatos si bucuros si asta le urez si celorlati care citesc comentariul acesta.
1
02-05-2022, ora 03:47
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nici acum după ani de zile după ce am postat acest topic nu știu cum a fost posibil din TOC sa dau in schizofrenie și să le am pe amândouă sau daca diagnosticul de schizofrenie e pus corect.
Și acum iau același tratament și aceeași injecție.
Eu am avut un episod psihotic care a durat vreo 1 săptămână și altul de 3 luni în același an la intervale mici de timp unul după altul.
Doctorul a pus în timpul celui de 3 luni diagnosticul de schizofrenie paranoidă.A fost pus corect?Totuși aveam simptome exact schizofrenice credeam că mă omoară mafioții și mă urmăresc să îmi facă rău precum și auzeam vocea unei vecine de sus cum chipurile complota împotriva mea cu mafioții.Prima oară am luat olanzapina, nu a trecut apoi seroquel nu a trecut și pe Rispolept a treia variantă la sfârșitul celei de-a treia luni episodul a cedat neașteptat de repede după numai 2 săpt.
Dar totuși încă mă gândesc, oare chiar schizo?
Cum de la TOC 7 ani de zile cu tratament și toate cele sa fac episod psihotic și să dau in schizo?
E posibil sau nu am schizo?
Acum nu mai sunt la doctorul care a pus diagnosticul ci la altul care a preluat vrând nevrând diagnosticul conformandu-se.
E posibil sa nu am schizo ?
Totuși dacă aș întrerupe tratamentul e posibil să revină psihoza fiindcă deși eram pe tratament, m-am dus la mare in 2018 și fiind alt mediu necunoscut parca experimentam unele simptome de persecuție din timpul episodului din 2016 dar la intensitate mult mai mică asta îmi zice mie că ar reveni imediat episodul daca aș întrerupe tratamentul, daca la mare aveam suspiciuni intense de persecuție.
Acum acasă nu am absolut nimic decât simptome de TOC și probleme cognitive serioase dar nimic de schizo dar asta datorita Rispoleptului evident.
1
03-05-2022, ora 00:38
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca doctorul a pus diagnosticul de schizo, asa o fi, episodul psihotic a durat prea mult, a trecut ca ti-a dat rispolept, altfel nu stiu daca trecea, si nu se stie ca daca se scoate trat acuma, nu va reveni episod psihotic.
Daca ai schizo, da, o sa ai toata viata si trebe sa te tratezi toata viata, asta este, nu mai fi asa disperat ca nu e cazul, ca si daca esti, nu rezolvi nimic.
Traiesti cu asta, asta e. Stie medicul mai bine. Dar nu mai zice "diagnostic fatal", nu mai fi speriat de bombe asa.
Daca ai, normal ca medicu pune diagnosticul ala, si aia e.
Deci poti avea schizo si daca a ramas TOC doar, pare ca a trecut schizo ca iei tratament.

De la TOC nu se da in schizo, nu are nici o treaba una cu alta, ai dat in schizo ca ai avut gene defecte si ptr boala asta, atata tot.

Rispolept da, e bun ptr ce ai tu adica partea de psihotic, schizo, si poti sa nu mai ai recaderi de la el. Dar poate avea ca efect secundar sedare, si lipsa placerii de a mai face aia si ailalta.

Daca totusi medicul considera (doar daca el considera, nu tu, nu eu, nu nimeni) ca n-ar fi schizo si ar vrea sa testeze totusi sperand ca nu va mai aparea alt episod, scoate tratamentul si vedem ce se intampla, doar rispoleptul, nu escitalopram, ca ala e ptr TOC, si nici anxiaru, canici ala nu are treaba cu schizo.
Daca nu revine episodul ai avut noroc, daca revine n-ai avut noroc si aia e.
Poti discuta cu el asta.
Cu trat bun, si in 5 ani nu ai episod, daca scoti trat si mult timp nu ai, atunci ai scapat, altfel nu.

De ex sora prietenului meu are schizo, si pe tratament cu abilify n-a mai avut episod de 6 ani, dar asta nu inseamna ca a trecut boala.

Clara zice bine, schizo se pune ca diagnostic daca ai trei episoade parca in 6 luni, nu mai stiu exact. Dar nu stiu daca se mai respecta regula daca episodul ala dureaza luni de zile, poate in cazul asta se pune direct schizo ca ai avea.

De pensionat cu acest diagnostic ai dreptul sa te pensionezi oricand, nu e problema, stie medicul cum se face. Poti munci daca vrei, dar nu te mai pensionezi, dar tu ce ai intrebat mai la doctor ? N-ai intrebat nici daca poti munci ?! Daca te simti bine ai putea munci.

Deci eu zic sa stai flex, sa te obisnuiesti ca ai putea avea schizo, sa-ti iei tratamentul si sa mergi inainte asa, nu ai ce face. Discuta cu medicul despre si vezi ce zice, zi ca stii regula aia cu 3 episoade ptr diagnostic, iar tu nu ai avut trei, vezi ce zice, nu mai stati la doctor ca la armata drepti si atat, vorbiti si voi, comunicati, intrebati !
Ca de aia lumea de la medic vine aici sa intrebe, ca nu-s lamuriti.

Eu discut cu medicul meu amanunte, il intreb, etc, iar el imi zice ce si cum, nu plec de acolo nelamurit.
Bine, eu am depresie-anxioasa netratabila.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: