De mai bine de un an am anumite simptome pe care eu le asociam cu ale unei raceli

04-01-2013
valinuta
Nu este medic/terapeut
valinuta
Buna ziua.
De mai bine de un an am anumite simptome pe care eu le asociam cu ale unei raceli. Ceea ce ma mira era faptul ca azi aveam siptomele si la o zi imi treceau. Si reveneau regulat la cateva saptamani. Ma bucuram ca treceau repede de la sine..cu un ibusinus..etc. Simptomele mele sunt urmatoarele: stranut, nas infundat (uneori imi curge, un lichid transparent), o usoara presiune in urechi, ocazional si unele dureri de cap spre ceafa, si deasupra urechilor.
Mentionez ca am dormit un timp intr-o camera in care se uscau rufe. E posibil sa fie rinita alergica? Timp de cateva luni am baut ceai de trei frati patati zilnic, (1 litru pe zi) si am luat monodoze de coacaz negru (hofigal) si eram oarecum mai bine. Nu am mai luat si simptomele au revenit.
Ce ma sfatuiti? Sa incep un tratament medicamentos? Si daca da, ce anume??
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
6 comentarii
0
04-01-2013, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este rinita alergica..citeste tot ce sa postat aici la acest subiect !
0
04-01-2013, ora 08:47
valinuta
Nu este medic/terapeut
valinuta
Am uitat sa va spun ca am si dureri in gat..care imi trec daca iau diverse bomboane gen HALLS EXTRA STRONG..
Din ce citeam eu pe topicul anterior spuneati ca rinita alergica nu da dureri in gat.. Cu ce medicamente ma sfatuiti sa incep?
0
04-01-2013, ora 15:50
valinuta
Nu este medic/terapeut
valinuta
Este contagioasa rinita alergica?? am un copil de 2 luni..si nu as vrea sa i-o transmit
0
04-01-2013, ora 16:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult mai amnuntit pentru a indica un tratament se face contracost pe adresa personala
www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru
gasiti articolul consultatii online
0
04-01-2013, ora 18:26
karinaciolita
Nu este medic/terapeut
karinaciolita
Buna ziua tuturor!

Ma numesc ANY, as dori sa va impartasesc, si voua povestea mea!
De 2 ani sunt plecata de acasa, cum se spune, prin straini.
Am fost o femeie puternica, si am depasit toate problemele vietii de una singura.
De 1 an cu aproximatie ma lupt cu mine insumi, cu o boala pe care tot in aceasta perioada am descoperit*o
Ameteli puternice, amorteli, picioare, miini, limba, fata, caldura in tot corpul.
Am fost diagnosticata cu ARTROZA CERVICALA am facut si acea rezonanta magnetica. Sincer vorbind, evolutie in domeniul de sanatate este zero, boala mea evoluieaza pe zi ce trece si devine insuportaBILA.
Vizite medicale, reomatolog, nu am nimic REUMATOLOGIC, dar mi se umfla miinile si picioarele!
Vizite la institutul de oase, la fel nimic nu am!
Vizita medicala la neurochirurgie neefectuata, sunt programata de 6 luni, mai am de asteptat inca o luna.
Mi s.a dat antiinflamatorii, dar de umflat tot mi se umfla picioarele, si pentru ameteli, vertisec, dar tot am ameteli, de nu pot sta in picioare, din zi in zi boala mea de artroza nu ma lasa, cred, ca psihicul meu a devenit o problema! nu stiu ce sa fac, sincer judecata mintii mele, e in stadiul, de*asa zisa coliva* va rog din suflet ajutati, ma cu un medicament stiut de voi, un medic ceva! efectiv nu pot sta in picioare de amorteala SI ameteala va multumesc!
0
04-01-2013, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrie.ti pe adresa mea personala toate datele..varsta, inaltime, kg, tensiune arteriala
rezultatul investigatiilor, problemele digestive, regimul alimentar si alte elemente care au putut influenta simptomele..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • De ce strănuți când te uiți la soare?
  • Răceală sau gripă?
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •