De mai multi ani ma lupt cu dureri de picioare

16-02-2007
zanfiradi
Nu este medic/terapeut
zanfiradi
de mai multi ani ma lupt cu dureri de picioare, incepand de la sold pana la varful degetelor. In zona muschilor, se manifesta ca o febra musculara, in rest parca as avea fracturi multiple. Ma doare cand stau pe scaun, cand umblu si noaptea. Am fost la cativa medici dar nu mi-au dat un diagnostic exact si nici un tratament care sa ma ajute. As dori o indrumare, la ce fel de medic sa apelez?
22 comentarii
0
16-02-2007, ora 00:00
Iuliana Zamfirescu
Nu este medic/terapeut
Iuliana Zamfirescu
Ar trebui sa te vada un ortoped, un chirurg neurolog si un medic de medicina fizica si recuperare.
-
0
01-03-2007, ora 00:00
Ioana Vlad
Nu este medic/terapeut
Ioana Vlad
De catva timp, mai ales dimineata cand ma scol, ma dor gleznele in sensul ca nu pot calca prea bine decat dupa o ora, cel putin, in care sunt nevoita sa schiopatez si am un fel de febra musculara la picioare aproape pe tot parcursul zilei.
Am 45 de ani si in general am fost o persoana activa, chiar sportiva pot spune, dar in ultimii doi ani am renuntat la fumat si m-am ingrasat 10 kg. Sa fie asta o explicatie?
0
13-04-2007, ora 00:00
ana20
Nu este medic/terapeut
ana20
Buna Nadia! Eu am 24 de ani, acu 3 ani, a inceput totul. Cand ma ridicam din pat abia puteam sta pe picioare, pana ajungeam la baie si la scoala imi lua f f mult timp. Am dat vina pe pantofi, dupa care i-am schimbat, apoi iar i-am schimbat. Deja ma apuca plansul cand ma trezeam numai la ideea ca trebuie sa ma ridic in picioare. Intr-un final (3-4 luni mai tarziu) am ajuns la un medic reumatolog, verdictul : poliartrita reumatoida! NU sunt sportiva, nu fumez am 1, 72m, 50-52 kg maxim. Medicul mi-a spus sa am grija la kg desi atunci aveam 48kg, sa nu ma ingras pt ca si un gram e simtit de gleznele si genunchii mei ca si un kilogram. Ar trebui sa mergi la un reumatolog.
0
03-12-2009, ora 16:34
malo
Nu este medic/terapeut
malo
Buna ziua! Ma numesc Loredana si as dori sa va povestesc putin despre cazul sotului meu. El are 38 de ani si inca din perioada armatei a ramas cu o durere insuportabila la picioare, el spune ca durerea a inceput de cand a folosit acei bocanci din armata. Sa va explic mai cu amanunte cum si cand se manifesta durerea: Doar seara cand se intinde si incepe corpul sa se relaxeze, incepe sa-si scuture laba piciorului si-i trosneste glezna piciorului, asta se intamla si in timpul somnului fara sa-si de-a seama, de multe ori il trezesc eu si-i spun sa se opreasca ca nu pot sa dorm din cauza zgomotului pe care-l face, ori se trezeste singur din cauza durerii. Radiografii si-a facut la diferite clinici si toti doctorii ii dau acelasi rezultat
nu ai nimic"
As dori un sfat sau orice ne-ar putea ajuta.
0
14-11-2010, ora 19:10
soarecmarian
Nu este medic/terapeut
soarecmarian
Buna ziua.De citva timp am o durere la picioare care se manifesta la mers. Daca merg in jur de 50 metri incep sa ma doara muschii ambelor picioare de la genunchi in jos in interior, nu oasele eu simt durerea in muschi. Trebuie sa ma opresc si sa stau pe loc ca sa-mi revin dupa care pot sa merg din nou dar tot asa. La servici ma duc cu bicicleta. Cind ma dau jos de pe bicicleta trebuie sa stau pe loc ca sa-mi treaca oboseala. Cit stau la servici in picioare linga masina pe care lucrez nu am nimic. Numai la mers, sau cind urc scari tot asa. Ce poate sa fie, ca la medic nu am timp deocamdata sa ajung ca, cind ajung acasa de la servici trebuie sa ma odihnesc ca sa-mi revin.Ce as putea sa am ?
0
14-11-2010, ora 22:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pot fi mii, poate zeci de mii de afectiuni care sa se manifeste in modul descris de D-voastra.
De unde putem sti ce aveti fara sa avem nici cel mai mic amanunt legat de varsta, sex, greutate, profesie, sporturi practicate, antecedente ortopedice, reumatologie, inflamatorii, reumatologice, metabolice, cardiace, hepatice, renale???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
16-11-2010, ora 22:10
soarecmarian
Nu este medic/terapeut
soarecmarian
Buna seara.
Am 57 de ani sint de sex masculin, am 95 kg, de meserie sint rectificator de peste 30 de ani, deci lucrez in picioare la masina, sport doar bicicleta iar antecedente medicale habar nu am ca nu m-a deranjat nimic pina acum.
0
16-11-2010, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca nu aveti timp sa ajungeti la medic, cel mai simplu si comod este sa slabiti vreo 25 kg, pentru a reduce astfel suprasolicitarea mecanica a membrelor inferioare.
Rezultatul este garantat, daca este asociat si cu reducerea la cel mult jumatate din timpul petrecut in picioare zilnic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
16-11-2010, ora 23:50
soarecmarian
Nu este medic/terapeut
soarecmarian
As rea si eu sa mai slabesc dar nu stiu cum ca oricit incerc nu reusesc. De redus timpul cit stau in picioare nu am cum. Asta imi este meseria. Multumesc pentru sfat si am sa incerc sa ajung cit mai curind la medic. Inca odata multumesc. Va doresc multa sanatate si cit mai multe sfaturi celor suferinzi.
Buna seara !
0
17-11-2010, ora 22:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Veti slabi daca:
- veti manca 5-7 mese si nu doar una singura, seara
- veti renunta complet la dulciuri, fructe dulci, paine, paste, cartofi si in general orice carbo-hidrati;
- in general veti manca doar 1/3 din ce mancati acum, privilegiind salatele si carnea slaba
- veti constientiza ca nu veti slabi facand efort fizic, ci doar reducand aportul caloric. Daca veti mari ritmul fizic va veti distruge rapid articulatiile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
21-03-2011, ora 07:02
adelynne
Nu este medic/terapeut
adelynne
Buna ziua ma numes adelynne am 18 ani sex feminin si ocupatia mea este de eleva si de ceva timp am niste dureri ingrozitoare la piciorul stang de sus pana jos pur si simplu nu mai pot nici sa imi misc piciorul, de obicei ma mai doare dar nu asa nu mai stiu ce sa fac si simt ca o iau razna.ce credeti ca as putea sa fac?
0
21-03-2011, ora 15:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles localizarea anatomica a durerii: v-as ruga s-o descrieti in termeni minimali, precum sold, coapsa, genunchi, glezna si picior, anterior-posterior, lateral-medial etc.
Trebuie sa precizati si greutatea, antecedentele traumatice si sportice, alte boli etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-03-2011, ora 21:18
lili_steliana
Nu este medic/terapeut
lili_steliana
buna seara! va rog sa ma ajutati cu un raspuns
sotul meu are 43 de ani, 116 kg, s-a lasat de fumat de 5 luni si acuza dureri musculare mari la nivelul coapselor
printre altele il supara foarte tare si ficatul, in urma analizelor efectuate i-au iesit transaminazele mari 70/80,
VSH 35, ceva valori marite si la electroforeza, cele pt. hepatita B, C si megalovirus au iesit negative
aceste analize au fost facute in urma unei ecografii la care s-a vazut ficatul marit
AU LEGATURA DURERILE DE PICIOARE CU SUFERINTA FICATULUI?
0
23-03-2011, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Durerile de picioare au legatura 99% cu obezitatea grava, prin supraincarcarea mecanica a membrelor pelvine, prin sindromul compresiv lombar (datorat obezitatii), prin compresiunuea vaselor sangvine (datorata obezitatii), prin problemele de intoarcere venoasa (datorate obezitatii), etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-03-2011, ora 15:51
lili_steliana
Nu este medic/terapeut
lili_steliana
Buna ziua !
Va multumesc pt.raspuns, vom incerca sa facem un RMN lombar cat timp este internat in spital.
0
24-03-2011, ora 16:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu v-as recomanda absolut deloc sa faceti RMN fara recomandarea expressa a neurochirurgului, dupa examenul clinic.
S-ar putea sa fie inutil si sa-l repetati dupa cerintele speciale ale neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-03-2011, ora 16:22
lili_steliana
Nu este medic/terapeut
lili_steliana
A FOST ASTAZI LA CONTROL LA NEUROCHIRURG, nu am solicitat noi
este adevarat ca este supraponderal mai ales dupa ce s-a lasat de fumat a mai luat proportii, de 2 saptamani tine regim pt ficat, va multumim pt.sfaturi
0
24-03-2011, ora 16:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Trebuie sa intelegeti ca supraponderabilitatea nu se datoreaza absolut deloc abstinentei tabagice, cat excesului alimentar.
Obezitatea este, la randul ei, o dependenta de drog (mancarea), infinit mai greu de gestionat decat orice alta dependenta de drog (cum ar fi tutunul sau alcoolul).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-03-2011, ora 23:40
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Bună seara,
Am nişte simptome care mă îngrijorează şi la care nu le-am găsit explicaţie, nici medicul reumatolog la care am fost şi nici internistul: de vreo 2, 3 ani mă dor picioarele, ca şi cum aş avea o febră musculară puternică, mai ales gambele şi tălpile. Mă dor rău şi la masaj, parcă m-ar durea şi muşchii dar şi vasele sanguine, o senzaţie cît se poate de ciudată, şi nimeni nu ştie de ce. Cîteodată cînd urc scările parcă nu îmi mai ajunge sînge suficient la muşchi. Nu am o profesie care să îmi solicite picioarele, ba dimpotrivă, serviciul îmi e aproape de casă, sunt chiar o sedentară, mai ales de cînd mă dor aşa de rău. Reumatologul mi-a luat pulsul la picioare ca să excludă o arterită (?) dar zice că e ok. În urma radiografiei mi s-a spus că îmi este puţin îngustat spaţiul intervertebral în zona lombară, atît. Am şi o durere la coloană cîteodată, mai rar, cînd calc parcă am un ac în zona sacrală.Tot timpul mă simt obosită, îmi vine greu să stau mult în picioare, îmi tot vine să mă aşez. Ce părere aveţi, este posibil ca aceste dureri de picioare să se datoreze inflamaţiei pelvine cronice, pe care suspectez că o am, deşi ginecoloaga mea nu mi-a pus diagnosticul ăsta? Menţionez că am 36 ani, am trei naşteri normale fără complicaţii, greutate normală, analizele mi-au ieşit bune, vsh-ul normal, etc. La ecograf medicul internist mi-a spus că am anexa dreaptă inflamată cu o colecţie de lichid în trompă, iar la examenul papanicolau mi-a ieşit doar foarte multă candida, căci tocmai terminasem 7 zile de tratament cu augumetin pt o infecţie urinară. Hemoroizii interni au vreo legătură cu durerile de picioare? Am şi nişte tulburări hormonale, cred, deşi fetiţa mea cea mică are deja 5 ani, mai am o uşoară galactoree. Din păcate nu am reuşit încă să ajung la un endocrinolog. Menţionez că nu fumez de 8 ani, nu mai iau anticoncepţionale de vreo 5 luni, dar lucrez de 16 ani în mediu toxic (anatomie patologică). Cui să mă adresez? Ce investigaţii ar fi necesare? Toate investigaţiile şi toţi medicii pe care i-am consultat pînă în prezent sunt într-un spital mic, cu dotări..minime. Dacă îmi veţi recomanda un consult la o anumită specialitate, vă rog să îmi recomandaţi un medic bun la Cluj dacă se poate, îmi este cel mai aproape. Vă mulţumesc anticipat pt răspuns.
0
31-03-2011, ora 00:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-as recomanda un consult interdisciplinar reumatolog-neurochirurg.
Trebuie insa sa cautati un reumatolog care sa nu va "trimita la plimbare" doar pentru ca analizele sunt bune, unul care sa aiba rabdarea sa va examineze si priceperea sa va diagnosticheze. Nu va ascund ca sunt putini in Romania, cred ca se pot numara pe degetele unei maini.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-03-2011, ora 01:37
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Mulţumesc pt răspuns. Poate îmi recomandaţi dvs unul bun, dacă se poate la Cluj... Eventual pe mail, dacă pe forum nu se poate... -* Vă mulţumesc.

(*modificat de administrator)
0
31-03-2011, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa-mi scrieti pe e-mail, iar eu ca voi raspunde recomandandu-va un coleg reumatolog de la Cluj.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •