De o luna am niste stari de balonare destul de enervante mai ales dupa masa...

10-12-2007
kristiwt
Nu este medic/terapeut
kristiwt
Acum o luna am inceput sa am niste stari de balonare destul de enervante mai ales dupa masa.Seara cand ma pun in pat sa dorm, adorm dupa vreo 2 ore...pur si simplu nu pot adormi din cauza stomacului.Ma simt greu, plin, nu pot sta intins, am stari de greatza (mai ales cand inchid ochii).Trebuie sa stau intr-o pozitie de sezut ca sa pot adormi.De obicei dupa ce am eructatii, ma simt mult mai bine.Dar sunt momente in care nu pot eructa(ragai) si ma simt pur si simplu ca un balon si imi simt toata mancarea in gat.Oricat de putzin as manca sau as bea ma simt foarte plin.Am facut analize la sange si urina si au iesit in regula.Am facut si ecografie si nu am nimic anormal. Mi s-a spus sa iau Debridat, si am luat o saptamana si simptomele au disparut. DAR de ieri...au inceput din nou (e adevarat ca au aparut dupa ce am mancat un fel de mancare destul de greu) si vreau sa stiu ce as putea sa fac sa scap definitiv de ele?
Mentionez ca si inainte sa am simptomele acestea dimineatza devreme aveam nishte stari de greatza destul de enervante. Cateodata abia ma spalam pe dinti.Starile astea de greatza nu le am dak dorm mult.De exemplu sambata sau duminica cand dorm mult nu am stari de greatza cand ma trezesc. Doar in timpul scolii.Plus ca eu nu pot manca dimineatza devreme. Nu am pofta de mancare pt. ca mi-e greatza. Am o problema de metabolism? Ar trebui sa urmez o dieta? Endoscopie nu planuiesc sa-mi fac. Eu inca banuiesc ca am o hipersecretie de acid gastric.
Am 17 ani, cam 1.74 si 59kg.

Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac!Multumesc mult!
5 comentarii
0
10-12-2007, ora 00:00
kristiwt
Nu este medic/terapeut
kristiwt
am uitat sa zic ceva. De exemplu acum ma simt plin si nu mi-e foame dar am o senzatie de park "ma roade" pe stomac. Si imi simt stomacul de park ar fi plin cu apa.
0
10-12-2007, ora 00:00
kristiwt
Nu este medic/terapeut
kristiwt
A...si mai mentzionez CA: - scaunul este foarte normal
-nu am febra
-nu am crampe sau dureri abdominale
-nu am vomitat
discomfortul este oribil :(
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vital sa renunti la bauturi cu acid(apa minerala, sucuri, bere) cipsuri, varza, lapte. Foloseste carbune medicinal cateva pastile pe zi..dupa stare. deasemenea ceri in farmacie ceai gastric si il consumi 3 saptamani. succes
0
02-01-2008, ora 00:00
ferina
Nu este medic/terapeut
ferina
A trecut sarbatorile kristiwt, cum te simti? aceleasi probleme le -am avut eu acum 5 ani, si am facut endoscopie si mi-au gasit o gastrita activa si ulcer doudenal. Asa ca nu e de gluma? de atunci ma chinui si nu reusesc sa-mi revin!
E bine sa-ti faci analizele sa vezi daca nu ai bacteria nenorocita in stomac apoi poti face raza cu bariu sa vezi daca sunt leziuni pe stomac si douden.
Si cred ca cu Controloc in 30 de zile iti revii
Dar e bine sa consulti un medic, eu iti spun din propria mea experienta.
Am avut aceleasi probleme, nu eram in tara si nu am avut la cine sa apelez si treburile sau complicat.
Asa ca fuga la un medic si rezolva di fasa problema.
Sanatate
0
10-02-2008, ora 00:00
vixas
Nu este medic/terapeut
vixas
faceti un test de Helicobacter pylori
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  •