De peste 7 ani de cand ma confrunt cu o durere in partea dreapta

24-10-2009
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
buna ziua. pot spune ca am mai mult de 7 ani de cand ma confrunt cu o durere in partea dreapta, nu va zic ca sunt innebunita s anu fie ampeticita.din august 2009 am dureri din ce in ce mai dese exact in partea dreapta jos si am fost la multi doctori majoritatea spunandu-mi ca am fost racita numai ca nu am urmat nici un tratament.
ce ar trebui sa fac? ampeticita se poate scoate cu acordul meu chiar daca se depisteaza ca ea nu are nici o legatura?
va rog frumos sa ma ajutati ca nu mai stiu pe ce carare sa mai apuc.
am intrat si intr-o depresie pt ca visezi operatia de ampeticita in fiecare seara si parca nici un doctor nu ma poate linisti chiar daca imi zice ca nu este.
15 comentarii
0
24-10-2009, ora 19:14
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
buna seara, parerea mea este ca dvs. nu aveti apendicita daca la asta va referiti ptr ca daca ati fi avut, in 7 ani s-ar fi inflamat atat de tare incat ati fi ajuns la peritonita: "PERITONÍTĂ, peritonite, s.f. Boală de natură infecţioasă care constă în inflamarea peritoneului. - Din fr. péritonite. Sursa: DEX 98" ; daca totusi insistati sa va operati puteti sa va scoateti apendicele chiar daca nu-l aveti inflamat, dar eu v-as recomanda sa mergeti si la alti medici, poate vor fi mai buni si eventual sa va faca o ecografie abdominala in cazul in care nu ati facut deja...
va doresc multa sanatate si sa nu disperati, rugati-va la Dumnezeu si se va rezolva!
0
24-10-2009, ora 19:46
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Draga mea nu trebuie sa i-ti fie frica.Operatia de apendicita nu este grea dar parerea mea este ca daca ar fi fost apendicita ar fi perforat deja de mult. Consulta si un ginecolog! S-ar putea sa ai probleme la ovarul drept.Ti-as indica si un ecograf abdominal la medicul de familie. I-ti doresc multa sanatate! Puneti toata nadejdea in Dumnezeu si El te va ajuta sa scapi de orice boala!
0
25-10-2009, ora 21:21
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multumesc pt raspunsuri, aveti dreptate ca daca era apenticita ajungem de mult la cutit numai ca mi-am innebunit si parinti si o visez si noaptea. am facut ecograful si mi sa zis k totul este ok pt k nu mai chisturi pe partea dreapta si nici pe partea stanga adik sau eliminat prin luarea de anticonceptionale. am uitat sa mentionez k nici nu miam inceput viata sexuala pana in prezent (24 ani).
am fost asta vara si racita jos la burtica si doctorita mia zis k daca nu am tratat raciala la timp amu suport efectele numai ca ciudat este ca o inceput sa ma intepe si in jurul buricului.
acesteintepaturi au aparut in urma unei zile in care nam papat nimic..oare sa fie in l;egatura cu stomacul care si el ma doare ingrozitor daca nu ma alimentez la ore care ar trebui?
multumesc inca odata.
0
25-10-2009, ora 21:26
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
am uitat sa zic ca am luat toate spitalele inainte din iasi si n medici kre mi-au dat in mare acelasi diagnostic:
-trebuie inceputa viata sexuala;
- nasterea unui copil;
-nisip la rinichi;
- unele raceli avute in zona genitala.
0
26-10-2009, ora 19:21
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Draga mea daca ai avut o raceala la ovare pe care nu ai tratat-o s-ar putea sa fi mai sensibila.Eu te-as sfatui sa faci bai de sezut (sau de abur) cu urmatorul ceai: coada soricelului, coada calului, flori de galbenele in proportii egale. Acest ceai se poate bea(este chiar recomandat pentru femei) in fiecare zi o cana dimineata si una seara.Se mai poate adauga si cretisoara dar se gaseste mai greu. Cit despre viata sexuala parerea mea este sa o incepi atunci cind te casatoresti. Sexul nu rezolva problemele vaginale. In cel mai bun caz poate sa-ti aduca un confort psihic daca gasesti persoana pentru care se merita sa-ti sacrifici virginitatea.Adevaratele probleme vaginale apar abia dupa inceperea vietii sexuale.Te felicit pentru puritate.Fecioria unei fete este darul, comoara pe care i-o da sotului in ziua casatoriei.Cauta-l pe ACELA care sa o merite! I-ti doresc multa sanatate!
0
26-10-2009, ora 22:05
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multumesc draga AYM daca imi permiti sa iti zic asa o sa urmez sfatul si doream sa te intreb daca intepaturile in jurul buricului sugereaza ceva...?
0
26-10-2009, ora 22:25
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Poti sa-mi spui Aym.Chiar i-mi place. Eu am 52 de ani.Draga mea si eu am avut intepaturi in jurul buricului iar doctorita mea de familie mi-a spus ca o sa dispara de la sine deoarece este un disconfort de la intestine. A avut dreptate.Acum nu mai am nimic.Sper sa-ti treaca si tie la fel de usor. Daca vezi ca persista consulta medicul de familie.Este important sa ai un medic bun si mai ales prietenos.Eu l-am schimbat pe primul si acum sint multumita.Aprop la mine intepaturile au tinut cam o luna poate chiar doua. Poti pune frunza da varza pe care o zdrobesti cu sucitorul sau cu o sticla pt a iesii zeama apoi o asezi pe burta si te legi cu un fular sau ceva ca sa nu cada.Poti sa o pui seara. Argila este foarte buna dar e destul de scumpa. Varza acum este ieftina si i se spune "doctorul casei" asa ca foloseste-o din plin si ca aliment. I-ti doresc numai bine!
0
26-10-2009, ora 22:33
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multumesc pt sfaturi.pai aceste intepaturi au aparut dupa o zi de nemancat si amu pot sa zic ca daca nu pap ma doare si sper sa imi treaca cu ajutorul lui Dumnezeu. si amu am slabit si deoarece nu pap prajit si nici paine multa mai mult fiert.sarut mana Aym.
0
26-10-2009, ora 22:46
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Bea ceaiurile care ti-le-am recomandat galbenele, coada soricelului si coada calului ( cel putin 2 saptamini )si o sa vezi ca o sa te simti mai bine. Daca tu crezi cu adevarat ca Isus Hristos te poate vindeca atunci nu mai trebuie sa-ti faci multe griji.Eu nu am timp prea mult de calculator dar sper din toata inima sa mai vorbim. Acum i-ti doresc noapte buna si Domnul Isus sa te pazeasca de orice rau! AYM
0
29-10-2009, ora 22:46
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
buna as dori sa intreb ce as putea sa folosesc pentru constipatie..?
ceaiul de crusin este bun..?
0
31-10-2009, ora 12:11
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Este bun si ceaiul de crusin dar este cam tare. Eu ti-as recomanda (depinde cit de grava este problema) sa iei dimineata pe stomacul gol o lingurita de miere apoi sa bei un pahar de apa statuta la temperatura camerei. Sau o cafea indulcita pe stomacul gol este usor laxativa. Daca problema este mai veche atunci foloseste ceai "Silueta perfecta" (asa se numeste). Se bea o cana seara( inainte de ora 19 ). Ai grija la alimentatie! Fructele si legumele sint indicate(nu banane-acestea constipa). Eu am luat ulei de masline o lingura dimineata pe stomacul gol( cu putina lamiie daca nu-ti place).Acesta este foarte bun si pentru fiere lenese. Ceaiuri laxative sint multe dar nu sint prea sanatoase. aym
0
31-10-2009, ora 22:29
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multumesc pt sfat doamna aym totusi pot sa va spun ca durerile in partea de jos dreapta nu au incetat si am fost la doctorita ginecolog si mia prescris un antiinflamator (spuzioare)..si totusi nu cedeaza si ma doare in continuare exact jos exact langa "pasarica". precizez k am luat doar unul.
saptamana trecuta am fost la ea si mia precizat k am o raciala kre nu am tratat-o si asa si este..am stat cu fundul pe ciment si picioarele pe gresie.
multumesc
0
02-11-2009, ora 08:42
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Draga mea, bolile netratate la timp devin cronice, se vindeca foarte greu si ramii cu urmari toata viata-adica o sa fii mai sensibila in acea zona. Ai grija sa te ingrijesti de raceala la picioare si in zona abdomenului si a rinichilor. Tratamentele cu ceaiuri isi fac efectul abia dupa cel putin 2-3 saptamini si trebuie continuat pina la cel putin 4 luni.Bunica mea a avut astfel de probleme si toata viata a folosit ceaiul de musetel atit local cit si baut.Asociaza ceaiurile cu tratamentul dat de ginecolg si eu cred ca fiind tinara o sa te faci bine.Pe vremuri se gasea biseptol (poate mai este si astazi) si il luam la 6 ore in criza sau 2 pe zi dimineata si seara.Cel mai bine este sa asculti sfaturile unui medic ginecolog daca vezi ca nu ai rezultate dupa citeva saptamini. Acum sint tot felul de medicamente si sper din toata inima sa te faci bine! aym
0
02-11-2009, ora 22:29
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
sarut mana..multumesc din suflet
0
14-02-2011, ora 22:45
nocomentmyname
Nu este medic/terapeut
nocomentmyname
As vrea sa va intreb daca ma doare in partea dreapta de o saptamina poate un pic mai mult atunci poate fi ampeticita..?de fiecare data cind ma scol dimineatza am dureri de 2 min max in partea dreapta si imi este foarte enorm frica sa merg la doctor..am auzit cai foarte dureroasa operatiea..!ajutor va rog..!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operația chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienții cu apendicită este sigură și reduce necesitatea intervenției chirurgicale
  •