de un an am dureri la urinare si cand stau jos

13-08-2007
sori
Nu este medic/terapeut
sori
de 1 an de zile ma confrunt cu aceeasi problema. Usturime la urinare si cand stau jos parca coboara ceva din vagin si ma doare. La controlul ginecologic a iesit o "eroziune a colului" dar doctorul spune ca nu de aici pleaca usturimea la urinare si durerea cand stau jos. Acum fac tratament pentru niste (bacili si coc-bacili care au iesit la Papanicolau cu ovule meclon si pastile Flamexin iar ptr urinare Uro-vaxom. simtomele sunt aceleasi. Trebuie sa mentionex ca in tot acest timp am mai luat: Cuminol, nolicin, norfloxacin, biseptol si Cexyl, usturimea cedeaza pana termin tratamentul, dupa o ia de la capat.
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
03-09-2007, ora 00:00
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Itzi recomand renostim(un produs pe care il gasesti in farmaciile naturiste), este pt rinichi si este foarte bun, se ia de trei ori pe zi inainte de mesele principale cu 15 minute. Este bine sa asociezi aceste picaturi cu ceai de salvie din care sa bei doua cani pe zi(sa pui o linguritza de planta la 250 ml de apa, si il fierbi la foc mic timp de trei minute).Sper sa itzi ajute!Itzi doresc numai bine!
0
15-03-2008, ora 00:00
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Draga Sori,
Sfatul meu e sa consulti alt medic ginecolog urgent. Aceleasi simptome le-am avut si eu (cu ani in urma) iar totul pleca de la o eroziune pe col ( o rana - impropriu spus rana, dar sa o numim asa, de fapt in termeni medicali se numeste cervicita). Aceasta eroziune pe col este cauza declansarii a tuturor simptomelor de care vorbesti. Trebuie tratata urgent rana (fiindca poti ajunge la cancer de col uterin) prin cauterizare - nu doare, e suportabil. O sa vezi ca o sa scapi de toate aceste neplaceri. Sper sa imi asculti sfatul in cazul in care nu ai rezolvat pana acum aceasta problema. Sanatate multa!
0
19-07-2008, ora 00:00
mihemicon
Nu este medic/terapeut
mihemicon
Buna ziua. am si eu o mare rugaminte... am nevoie de cateva raspunsuri.. cum se face? : eroziunea de col? cum se manifesta si cu ce se poate trata? care ar fi cea mai sigura varianta de tratament? va rog mult. sotia mea a fost la trei doctori si toti trei iau dat rezultate diferite. ultimul fiind eroziune de col. va multumesc anticipat.
Cu stima si respect Mihai Emilian
0
22-07-2008, ora 00:00
julica
Nu este medic/terapeut
julica
Cervicita - termen care include toate inflamatiile colului uterin, reprezinta o patologie foarte frecventa in clinica. Deoarece, in majoritatea cazurilor afectarea inflamatorie a vaginului (vaginita) insoteste inflamatia colului uterin, multi medici prefera termenul de colpita - care desemneaza inflamatia cervico-vaginala. Astfel colpitele reprezinta motivul prezentarii la medic, in aproximtiv 1/3 din consulturile ginecologice. In acelasi timp, peste jumatate din totalitatea femeilor au prezentat o colpita la un moment dat in viata.
In functie de evolutie, cervicitele pot fi acute sau cronice. Cervicita cronica este cunoscuta si sub denumirea improprie de "rana pe col"

Anatomie

Colul uterin reprezinta segmentul inferior al uterului, care este vizibil prin vagin. Este o parte importanta a tractului genital, indeplinind mai multe functii:
- functie menstruala: colul este un canal prin care sangele mestrual se scurge din uter in vagin; in caz de absenta congenitala a colului sau in urma obstructiei acestuia, sangele mesntrual stagneaza in uter (hematometrie)
- functie in statica pelvina: prin situatia sa intre uter si vagin, asigura mentinerea unei pozitii normale a organelor pelvine
- functie sexuala: avand o bogata inervatie, prin excitarea colului creste secretia glandelor cervicale si se declanseaza secretia unor hormoni
- functie de fecundatie: secretia glandelor endocervicale (glera cervicala) prin compozitia sa favorizeaza ascensiunea spermatozoizilor
- functie in sarcina: colul are un rol foarte important atat in timpul sarcinii, el fiind o bariera intre vagin si uter, cat si in timpul travaliului.
Tinand cont de toate aceste functii, prevenirea si tratarea afectiunilor de la nivelul colului uterin poate avea numeroase efecte benefice asupra sanatatii femeii.

Etiologie

Etiologia cervicitei este variabila, cel mai frecvent fiind determinata de:
- infectia cu Chlamydia trachomatis
- infectia cu Tricomonas vaginalis
- asocierea Tricomonas cu Candida
- Neisseria gonorrheae (gonococul)
- Herpex simplex
- virusul papilloma uman (HPV)
Alte cauze mai rare sunt: micozele, sifilisul, tuberculoza, mycoplasma.
0
15-02-2009, ora 20:13
andreea_jianu2001
Nu este medic/terapeut
andreea_jianu2001
Buna seara ! Am si eu o intrebare legata de vaginita in timpul sarcinii. Doctora ginecolog mi-a prescris obule betadine si ovule meclon, o seara unul, alta seara altul, insa am citit pe ele ca sunt contraindicate in trimestrul II de sarcina, eu fiind insarcinata in 18 saptamani. Intrebarea este : am cerut o alta parere, la un alt medic si mi-a recomnadat crema locala Lomexin, este bine ? Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •