De vineri: puroi amigdale, temperatura.

17-04-2011
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Buna ziua,
Am fost surprins de ploaie si vant joi si vineri, iar de vineri dupamiaza spre seara am urmatoarele probleme:puroi pe amigdale, temperatura, tuse, ma simt obosit. Am tinut urmatorul tratament:
temeratura nu este foarte mare, e suportabile
Incepand cu vineri seara:Amoxacilina Arena 500mg la 8 ore (total 6pastile pana acum), si niste pastile de supt (Trachisept, aproximativ 8 pastile),
Incepand de sambata dimineata: Coldrex Max grip, aproximativ 2 pe zi (pana acum am luat 5), si activit imuno forte (pana acum am luat 4),
Azi noapte (sambata spre duminica) am luat o aspirina efervescenta, astazi pe la ora 2-3 am mai luat una.
Am baut multe ceaiuri, astazi pe la ora 3 am facut o infuzie ce ceai de musetel (nu sunt sigur daca era de mustetel) apoi am facut gargara cu ceai foarte cald cu miere si o parte din puroi s-a desprins si l-am eliminat.
La aproximativ o ora dupa gargara am facut aceste poze (ROG SA SE UITE DOAR MEDICII LA ELE) nu sunt cele mai reusite dar sper sa fie folositoaare.

-*

Va rog sa imi dati niste sfaturi, ce medicamente sa iau, din cate am inteles amoxacilina 500 nu este destul de puterinca, si daca voi ajunge la injecti se vor putea face in mana, vena sau cu o branula... in loc de alta zona a corpului?

Va multumesc!


(*modificat de admin)
2 comentarii
0
17-04-2011, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poza este reusita. ai amigdalita acuta
continui tratamentul care l.ai facut.este corect
amoxicilina este buna in acest caz 500 mg la 6 ore 7-10 zile
inhalatii, gargara, ceaiuri,
regim alimentar fara acru, acidulate, citrice
0
18-04-2011, ora 11:10
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Va multumesc pentru raspuns!
azi dinineata aratau incomparabil de rau, mai mult puroi si mai solid. am pasile ceroxom 500 si injectii gentamicina.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.