de vreo 2 saptamani am niste simptome foarte ciudate: tuse seaca, lipsa poftei de manacare, febra

13-07-2010
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
de vreo 2 saptamani am niste simptome foarte ciudate: tuse seaca fara sa expectorez ceva(se rupe cate ceva din gat dar nu cand tusesc), am slabit, nu prea mai am pofta de mancare, cateodata febra dar nu am avut mai mult de 37, 5 asa ca nu stiu daca se poate numi febra si ocazional transpiratii mai ales seara. mam uitat pe net si ar fi simptome de tbc!!!! mi sa facut rau pe loc.am fost si am facut film la plamani dar nu sa vazut nimic! nimic activ asa a scris medicul!!! ce alte teste se fac pentru a depista sigur tbc sau ce altceva ar putea fi???
5 comentarii
0
14-07-2010, ora 05:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu nu cred ca ai TBC, ci doar o simpla infectie respiratorie.mergi sa te vada un pneumoftiziolog.va repeta radiografia si vei face si alte analize suplimentare daca eset cazul.
0
14-07-2010, ora 17:40
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
AM FOST AZI LA DOCTOR PNEUMOLOG. AM FACUT SI SPIROMETRIE, PARCA ASA SE SPUNE, SI A IESIT IN VALORI NORMALE. CA DIAGNOSTIC MIA SCRIS HIPERACTIVITATE.NU INTELEG CE SCRIE MAI DEPARTE SI MIA PRESCRIS EURESPAL 2 PASTILE PE ZI SI SA REVIN LA CONTROL DUPA 2 SAPTAMANI. MENTIONEZ CA NU SINT FUMATOR. CE PARERE AVETI?
0
16-07-2010, ora 18:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Urmeaza sfatul medicului.dar daca te vei simti mai rau sau apar alte simptome, intoarce-te la el mai devreme.Un examen al sputei ai facut ? Sau o mica testare printr-o injectie la antebrat ?
0
17-07-2010, ora 10:18
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
PARTEA BUNA ESTE CA MA LASAT TUSEA! NU MIA FACUT ALTE TESTE, A ZIS CA NU SINT NECESARE DEOCAMDATA.O SA MA DUC LA CONTROL PESTE 2 SAPTAMANI!
0
20-07-2010, ora 23:41
mary koko
Nu este medic/terapeut
mary koko
va rog un raspuns la o intrebare;cineva foarte apropiat mie, sufera de TBCpulmonar secundar fibro cazeos ulcerat extinsLSS stang fibro nodularLSD este sub tratament de opt luni si in ultimele doua luni are rezultat pozitiv dupa patru luni de negativ, A fost propus pentru interventia chirurgicala dar nu este hotarat deoarece se teme intrebarea mea ar fiurmatoarea;dupa operatie ce sanse de vindecare are?
sau nu este un tratament pentru asa ceva?
trebuie neaparat intervenit chirurgical?
va rog mult astept un raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  •