De vreo luna am niste junghiuri ca niste apasari in zona inimii | Forumul Medical ROmedic

De vreo luna am niste junghiuri ca niste apasari in zona inimii

19-08-2009
isztvan
Nu este medic/terapeut
isztvan
Ma numesc Isztvan si am 21 de ani.De vreo luna am niste junghiuri ca niste apasari in zona inimii(FARA PALPITATII SAU EXTRASISTOLE) din cauza stresului.Aceste junghiuri tineau neincetat de dimineata pana seara.Am fost la spital cateva zile unde mi s-au facut toate investigariile(endocrinologice, cardiace ekg, ecocardiografie, neurologice).Doctorul mi-a pus diagnosticul de anxietate.In continuare am aceste junghiuri(simt alfel de senzatie decat o durere intercostala).Aceste junghiuri si apasari continua si acum.Imi este foarte teama de aceste simptome.Intrebarea mea este daca ACESTE SIMPTOME IMI POT AFECTA INIMA, SE INTAMPLA CEVA ORGANIC SAU DOAR SUNT IN MINTEA MEA??astept unr aspuns, va multumesc
13 comentarii
0
19-08-2009, ora 14:59
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Din ce descrieti se pare ca este vorba intr-adevar de anxietate si nu aveti nimic somatic(organic).Consultati si un medic psihiatru, pana cand nu incepeti sa aveti si alt gen de tulburari(insomnie, nervozitate, anhedonie etc.)...N-are de ce sa va fie teama sau rusine!Cel putin asa puteti preintampina o depresie sau alta afectiune psihica, mai ales ca singur recunoasteti ca sunteti stressat.De foarte multe ori asa debuteaza unele tulburari psihice, cu manifestari neuro-vegetative.Succes si nu intarziati, daca v-ati perindat pe la atatia medici, de ce n-ati incerca si cu un psihiatru(oricum acesta v-ar fi trimis sa faceti toate investigatiile pe care le-ati facut pana acum, inainte de a pune un diagnostic si a va prescrie ceva).Luati cu Dumneavostra si rezultatele investigatiilor, ca sa nu mai faceti doua drumuri.Mult succes si sanatate!Si nu va panicati din pricina asta, se poate sa fie o anxietate usoara, dar care trebuie tratata, dupa cum s-ar putea sa fie o depresie mascata.
0
19-08-2009, ora 15:14
isztvan
Nu este medic/terapeut
isztvan
multumesc mult de raspuns, asa o sa fac.Dar ma framanta foarte mult daca aceste dureri pot provoca ceva cordului sau doar este senzatia mea de junghi/strangere?
0
19-08-2009, ora 20:22
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Dupa parerea mea, este doar o senzatie subiectiva, fara substrat organic si cordul nu are de suferit.E in mintea Dumneavostra, ca o obsesie pe care n-o puteti indeparta, desi ati vrea asta.Cineva v-a recomandat Sedocalm, eu zic totusi sa mergeti si la un psihiatru, sa va investigheze mai atent si sa puna un diagnostic in cunostinta de cauza.Poate fi o distonie neuro-vegetativa, dar poate fi vorba si despre anxietate sau depresie.Va aprecia medicul la care veti merge.Astept vesti la intoarcerea de la medic!
0
19-08-2009, ora 22:34
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
si eu sufar de aceleasi dureri de mai bine de 2 luni deja. am facut o groaza de EKG, eco si nu pare sa fie nimic la inima. junghiul il simt destul de des pe parcursul zilei undeva intre stern si sanul stang(mai mult spre san). in plus cu fiecare durere ma cuprinde o frica de nedescris ca as avea ceva la inima si nu fac decat sa ma gandesc intr una la o posibila boala a inimii. ce sa fac ?
0
19-08-2009, ora 22:41
isztvan
Nu este medic/terapeut
isztvan
genesis, daca nu apare nimic pe ekg inseamna ca e ok.ceea ce ma ingrijoreaza pe mine sunt durerile care desi sunt induse de creier la simt ca si cum ar fi ceva organic si ma tem ca in timp inima sa nu pateasca ceva din cauza junghiurilor.sau poate ca junghiurile sunt doar o senzatie inima neavand legatura.
0
19-08-2009, ora 22:57
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
si eu am aceeasi senzatie, cum ca ar fi ceva organic, dar deja m-au vazut o groaza de cardiologi si nici unul nu a zis ca ar fi ceva in neregula. e foarte ciudat cum creierul poate "lucra" in acest fel.
0
20-08-2009, ora 10:02
isztvan
Nu este medic/terapeut
isztvan
genesis, tu ce fel de senzatie ai?junghiuri repetate, apasare strangere??te tin toata ziua?de cat timp le ai?Eu le am toata ziua si stiu ca nu am nimic cu inima, dar totusi continua si mi-e teama sa nu se lezeze cumva inima.
0
20-08-2009, ora 10:50
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
si la mine sunt junghiuri repetate, senzatia de apasare o am dar destul de rar. totul este undeva in stanga spre san, nu la stern. cele care ma sperie cel mai rau sunt junghiurile "ca un cutit", intepaturile minore deja nu le mai iau in seama. la tine care e zona precisa de durere. daca ai mess lasa un ID daca vrei sa mai vorbim.
0
20-08-2009, ora 11:21
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
iei vreun medicament ?
0
20-08-2009, ora 14:09
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Eu tot nu inteleg de ce refuzati sa credeti ca sunt manifestari psihice si atat?Pentru "intepaturi" si "junghiuri" din astea exista remedii, dar eu cred ca nu veti merge la un psihiatru, asa, din prejudecata...
Ar fi pacat, e deranjant sa-ti faci griji, ca oricum durerea nu va omoara.Va omoara grija de sanatatea voastra.
0
20-08-2009, ora 17:19
isztvan
Nu este medic/terapeut
isztvan
pulberedestele nu merg la psihiatru nu ca am prejudecati doar ca nu am resurse financiare si timp.Ce am eu este doar o teama de aceste junghiuri care cred eu pot leza inima dat fiind si o stare de slabiciune.Nu inteleg cum creierul poate induce dureri asa mari iar la nivel organic sa nu fie nimic(de ex.palpitatiile cand te sperii incepe sa iti bata inima datorita adrenalinei si a altor substante, dar la junghiuri repetate toata ziua ce se petrece?simt ca si cum ar fi o vasoconstrictie, inima imi este apasata pt o secunda si isi revine apoi peste 1-2 min iar incepe si asa tine mereu).as dori o explicatie de ce simt aceste lucruri daca totusi nu exista leziuni.
0
20-08-2009, ora 17:24
isztvan
Nu este medic/terapeut
isztvan
Genesis, nu iau nicun medicament deoarece cred ca pot sa imi controlez singur starea si ca va trece de la sine.daca e provocat de cap de cap e oprita.degeaba te duci la psiholog daca nu ai vointa si puterea sa inlaturi simptomele.poate ca daca nu m-as gandi toata ziua la simptome ar trece.in mom de fata sunt ingrijorat ce se produce(daca se produce ceva)la nivelul inimii si acum mai nou in partea stanga a gatului(un fel de apasare, constrictie) in timpul acestor apasari/dureri.
0
21-08-2009, ora 14:25
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Trebuie ajutor de specialitate si trebuie mers la psihiatru, nu la psiholog, asta in prima etapa.V-as dori sa puteti lupta singur, dar nu cred ca va va iesi in totalitate.Credeti-ma ca am experienta medicala si in plus de asta, am trecut si eu prin astfel de momente.In rest, numai vorbe de scris pe forum si alinat suferinta...Nimic concret nu se materializeaza din asta.Luati o trimitere de la medicul de familie si o adeverinta de asigurat si nu va va costa nimic.Ce inseamna nu am timp?Sau bani?Pentru celelalte specialitati ati avut!Mai vorbim...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici