decolare epiteliu pigmentar-buloasa

04-08-2010
arachova_que
Nu este medic/terapeut
arachova_que
Buna ziua, am fost diagnosticata cu "decolare epiteliu pigmentar-buloasa" si mi s-a administrat tratament cu injectii cu avastin si picaturi cu optive si netidex.Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti cate ceva in plus despre boala mea si daca tratamentul este sau nu suficient. Sunt programata la 2 injectii, cate 1 pe luna, mi s-a administrat pana acuma o sg injectie si mai urmeaza luna aceasta cealalta.Pana acuma nici o imbunatatire.
Va multumesc
5 comentarii
0
05-08-2010, ora 10:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce varsta aveti? Ce alte afectiuni mai aveti? Este important sa stim aceste date pentru a stabili etiologia decolarii de epiteliu pigmentar. Decolarea de epiteliu pigmentar apare mai ales intre 20 si 60 de ani, mai frecvent la barbati si este consecinta rupturii joctiunilor dintre membrana bazala a EPR( epiteliului pigmentar retinian) si membrana Bruch ceea ce permite extravazarea de lichid din coriocapilarele coroidiene subiacente, in spatiul situat sub EPR. Exista numeroase afectiuni oculare care predispun la aparitia acestei conditii:DMLV, membrana coroidiena neovasculara, miopia forte, striurile angioide, tumorile coroidiene, histoplasmoza oculara, degenerescenta coroidiana ereditara, maladia Best, corioretinita seroasa centrala( aceasta se asociaza mai frecvent cu cazurile idiopatice de decolare de EPR); In ceea ce priveste simptomatologia, decolarea de EPR este frecvent asimptomatica, simptomele apar cand este implicata si macula( vedere "in ceata ", metamorfopsii, hipermetropie); ca investigatii, ne intereseaza OCT, angiofluorografia; Evolutia decolarii de epiteliu pigmentar retinian poate fi catre rezolutie spontana la cei mai multi dintre pacientii sub 55 de ani, cu decolare de EPR mica; la 90 % din pacienti se poate asocia concomitent sau apare ulterior si o decolare de retina ;pot apare hemoragii, membrane neovasculare, cicatrice disciforma cu prognostic vizual prost ( la 25-30% din pacientii varstnici la care nu s-a evidentiat angiofluorografic o membrana neovasculara exista risc de dezvoltare ulterioara a acesteia, de aceea se recomanda monitorizare saptamanala cu grila Amsler). Tratametul cu Avastin( bevacizumab) sau pegabtanib este eficace in cazul decolarii de EPR asociate cu membrana coroidiana neovasculara oculta secundara DMLV exudative( pentru a evidentia membranele neovasculare oculte se recomanda angiografia cu verde indocianin( ICGA); In cazul membranelor coroidiene neovasculare, se poate face si fotocoagulare laser; numai bine
0
05-08-2010, ora 13:06
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
... citeste pegaptanib...
0
05-08-2010, ora 22:06
arachova_que
Nu este medic/terapeut
arachova_que
Buna seara, am varsta de 56 de ani, nu au mai fost astfel de cazuri la noi in familie; sufar de hipotiroidism, si din mesajul d-voastra am dedus ca sunt pe drumul cel bun cu tratamentul si sper ca rezultatele vor aparea in timp din cate am inteles. Va multumesc mult
0
05-08-2010, ora 22:08
arachova_que
Nu este medic/terapeut
arachova_que
As mai avea o singura intrebare, in cat timp- din experienta dumneavoastra- credeti ca vederea va reveni la normal?
0
06-08-2010, ora 12:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este greu sa stabilesc eu un prognostic fara examen clinic, investigatii, urmarire; medicul oftalmolog curant este in masura sa va dea mai multe detalii despre afectiunea dumneavoastra; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.