deficiente in crestere

31-03-2007
anonim13
Nu este medic/terapeut
anonim13
Am mai postat odata cu acceasi problema, dar topicul vechi nu-l mai gasesc si oricum era incadrat intr-o categorie gresita.Am 13 ani si ma dezvolt mai greu ca ceilalti copii am 44 kg si 1.52 (aproximativ).Sora (15 ani) mea e doar putin mai inalta ca mine.Dar diferenta de inaltime ma deranjeaza pe mine ca baiat (pe ea nu prea).Mi s-a spus ca as putea sa am nanism hipofizar (dar nu m-am dus sa fac analize).Exista ceva vitamine care ar putea sa ma ajute sa ma dezvolt mai repede?Parintii nu sunt mici de statura.
4 comentarii
0
01-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu este in nici un caz vorba de nanism hipofizar, media taliei pentru baieti la 13 ani este 1, 54 m si 44 kg, iar nanismul presupune o scadere masiva sub medie, vezi tratatul de pediatrie al profesorului Ciofu.
la baieti dezvoltarea staturala apare mai tardiv decat la fete, in jur de 14-15 ani, dar continua pana la 23-24 de ani.
Iti recomand un regim alimentar echilibrat, eventual suplimente vitaminice pentru pofta de mancare (Supradyn, Vitamax la 2 zile), si sporturi care dezvolta armonios organismul (inot, volei, baschet).
0
01-04-2007, ora 00:00
anonim13
Nu este medic/terapeut
anonim13
Ca sport fac tenis si mai joc din cand in cand baschet.Stiu ca baietii se dezvolta mai tarziu ca fetele dar eu sunt mai mic ca ceilalti baieti.De mancat, mananc destul...:P
0
02-04-2007, ora 00:00
anonim13
Nu este medic/terapeut
anonim13
Cum se face ca am 13 ani, clasa a 7-a sunt la inaltime ca cei de a 5 ?
0
27-05-2018, ora 13:51
Alex58
Nu este medic/terapeut
Alex58
Buna ziua, aşi vrea un sfat vreau sa fiu mai inalt..., am 16 ani. 1, 65. 52 kg..., parinţii
Mama 1, 64, Tata1, 72, eu vreau macar 1, 75, exista vitamine sau ceva de crestere? Va rog frumos sa-mi raspundeţi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți stimula creșterea în înălțime (dieta, exerciții, sport)
  • Statura la copii - cum poți stimula creșterea în înălțime?
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •