deficit de atentie?sau, si altceva...

18-04-2008
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
e un an de cand nu am mai scris pe forum.atunci povesteam de o experienta groaznica prin care mi-a fost dat sa trec...in fine...acum cativa ani am facut o depresie puternica mai atipica, in care am urmat tratamente diferite cu antidepresive si cu antipsihotice, ultima data cu zeldox 120 mg pe care l-am intrerupt la un moment dat din cauza banilor...si a drmurilor de sute de km pe care le faceam lunar pt reteta...
am vorbit cu dr de acesta posibilitate de intrerupere si el a zis sa accept si varianta asta...iar daca nu e bine sa reincep tratamentu...asta desi cu cateva luni inainte am avut acel episod...de care am mentionat aici.
acum nu mai sunt de un an pe nici un tratament, si sunt relativ bine chiar daca am si zile mai proaste.dar le trec cu vederea fara prea multa atentie...
acum lucrez intr-un domeniu unde am contact permanent cu oamenii, sunt un fel de functionar public, si singura problema cu care ma confrunt acum sunt dificultatile de comunicare: cand vorbesc cu cineva, am impresia ca nu suntem pe aceasi lungime de unda, ca am o exprimare greoaie, fac des dezacorduri gramaticale de ex: merg sa vad ce faci fetele (nu glumesc, e un exemplu real), pur si simplu aparatul fonator al meu nu ma asculta.cateodata ma blochez in mijlocul propozitiei.ce-am mai observat eu e faptu ca i-e f greu sa ma concentrez la ceea ce afirm verbal, dar imi aud greselile de pronuntie si incerc sa le repar desi si la a doua incercare pot avea surprize neplacute...mi-e frica ca ceea ce mi se intampla acum sa nu fie o evolutie a depresiei mele sau o consecinta intarziata a opririi tratamentului.
e cert faptul ca toate aceste situatii neplacute imi creeaza unn anumit discomfort psihologic, pt ca nu stie multa lume de problema mea.si nu as vrea sa mai ajung intr-un stadiu mai rau al bolii...
astept sugestii, ce mi-ati recomanda sa reiau tratamentul chiar dacza din pct de vedere afectiv sunt bine, in afara de sit spusa, altceva nu ma mai deranjeaza...credeti ca ar exista si o cauzxa organica pt simptomele mele?daca da, ce anume?
2 comentarii
0
19-04-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna ! Cati ani ai? Esti fata sau baiat?
Asa ca sa stiu! Nu am citit ce ai scris acum un an dar am citit ce ai scris acum. Este putin delicata situatia ta. De ce ai refuzat sa faci tratament? Tu nu te-ai gandit la viitorul tau? Ca intr-o zi ajungi printre colegi, ca acum, si ca poate ai probleme de comunicare? Si cum stim bine toti, daca nu exista comunicare nu exista nimic.Cred ca ai trait o experienta neplacuta, nu stiu despre ce e vorba, dar incearca sa iti revii chiar daca nu iei tratament apeleaza la un psiholog care cu siguranta te va ajuta. Si eu am avut o depresie facuta pe frica de o boala incurabila, am facut tratament, m-am tinut de el, si acum sunt ok. Vezi ca si aici pe forum, la sectia psihoterapie, sunt niste medici grozavi care te vor ajuta! Multa sanatate!
0
07-05-2009, ora 08:57
jerky
Nu este medic/terapeut
jerky
iti recomand sa te interesezi de medicamentul, , risatarun, ,.multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea atenției - probleme de concentrare (la adult)
  • O practică de concentrare a atenției poate reduce rătăcirea mentală
  •