Deformare piciorare

13-02-2013
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
http://s1068.beta.photobucket.com/user/GaleaMarius/library/Deformare%20membre
Parola : doctor

Buna. Se pare ca mi s-au deformat picioarele, din nastere si in timp sa inrautatit situatia, dar se poate face ceva ? Va multumesc si va rog sa imi spuneti ce se mai poate face...Stima
8 comentarii
0
15-02-2013, ora 17:31
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
As putea primi un raspuns? Stiu ca sunt multe mesaje fara raspuns, insa chiar as vrea sa stiu ce se intampla cu mine...Va multumesc
0
16-02-2013, ora 09:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles, de fapt, nimic: varsta, sex, inaltime/greutate, status profesional si sportiv, antecedente traumatice, neurologice etc.
Care este problema, care este conduita terapeutica de pana acum??
De obicei (99, 99% din cazuri) este vorba despre o problema neurologica de tip evolutiv. Ati facut o examinare clinica corecta la neurolog, cuprinzand cotatia fiecarei grupe musculare??
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-03-2013, ora 17:56
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
Am 16 ani, sex M, aproximativ 180 greutate 66 kg.
Imi cer scuze pentru intarzaiere, de cand am fost la doctor doar pe principiul unei dureri, din cate se poate observa, mi s-au deformat picioarele si as vrea sa caut o solutie pentru asta.De mic mi sa spus ca sunt in crestere, sunt bine, prosti, ba ca am fractura si neinteres.
As mai avea de spus o intrebare, din cauza evolutiei proaste a piciorului, am avut probleme cu soldul acum 1 an jumate ( fractura cap femur ) Si am stat cateva zile pana sa fiu operat ( credeam ca e febra musculara) deoarece nu s-a inflamat zona. Problema ar fi ca nu imi pot indoi piciorul (cel stang ) mai mult de 50 grade si imi afecteaza coloana, nu am reusit sa fac exerciti, durerea e mare, parca ma arde si doare. Astept un raspuns in limita timpului dumneavoastra.
Doriti un film cu soldul ?
0
24-03-2013, ora 00:34
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
Am o nelamurire, este posibil ca din cauza picioarelor sa ma doara spatele ? Imi trosneste aproape toata ziua coloana in zona bazinului.
Ce teste ar trebui sa fac pentru a vedea activitatea dezvoltari mele, sau macar ce se intampla cu mine :)
0
27-03-2013, ora 22:11
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
Astept orice date mai doriti pentru a va forma o idee cat de cat.
Stima!
0
28-03-2013, ora 08:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer sa fiu, nu am inteles tocmai sediul suferintei D-voastre: mai intai descrieti probleme de sold, apoi acuzati o problema la picior (care se afla mai jos de glezna).
Prin picior se intelege formatiunea anatomica situata distal (mai jos) de glezna, pentru a evita confuzia (frecventa) cu membrul inferior, alcatuit din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Care a fost diagnosticul exact in cazul soldului, care a fost cauza problemei, ce interventie chirurgicala s-a practicat, cum a decurs recuperarea, care este diagnosticul morfologic si functional actual???
Problema este extrem de complexa si nu poate fi expediata pe principiul 'ma doare piciorul, ce as putea sa fac'???????
Asteptam detalii cu adevarat relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-03-2013, ora 22:21
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
Buna seara!
Ok, ca sa fim ordonati, luam pe rand problemele.
In primul rand as vrea sa incepem cu soldul.
Diagnosticul la sold : Epifizioliza Cap Femural Stang - IMOS.

Cauza problemei, pur si simplu la inceput am simtit o durere minora, am continuat sa fac eforturi si miscari astfel incat dupa 3 zile nu am mai suportat si am mers de urgenta.

S-a intervenit chirurgical practicandu-se reducere pe masa ortopedica a fracturii si osteosinteza percautana a fracturii cu 2 brose.Acestea au fost scoase iar mi sa recomandat tratament antiinflamator.

Recomandari:
Pansamente sterile
Mers cu sprijin proresiv pe membrul pelvin operat
Tratament de recuperare functionala
-Control la 30 zile.

Recuperarea a fost putin motivata. In prima luna dupa operatie m-am mai ridicat din pat pentru a pune in miscare circulatia sangelui si obisnuirea mersului sprijinit in carje.Dupa scoaterea celor 2 brose am stat pe picioare, dar nu am reusit sa imi indoi piciorul cum trebuie( fata de celalat ). Durerea vine de la incheietura soldului, insa si coloana ma mai supara.Dr. Deleanu mi-a recomandat un test de osteodensitometrie, si am descoperit minuni Z score - 1.8 T score - 2.5 iar la sold - 2.3... Am vazut ca in fisa arata Fracture Risk : High si de aia ma tem sa nu fac prea multe miscari, ca nu mai vreau experiente de genu acesta...

Am sa ma duc la un control din nou, insa as mai dori si alte informatii / indrumari.
0
20-04-2013, ora 12:15
NiceDay
Nu este medic/terapeut
NiceDay
As vrea totusi sa ma apuc de exercitii, chiar asa dificile sunt ? Adica, simt niste trosnituri, si ma doare extrem de tare cand incep sa indoi soldu asa cum nu pot, se poate face ceva pentru a mai calma durerile cand incerc sa fac exercitii ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul