Deformarea nasului de la rame de ochelari prea grele

22-04-2017
Denisa13
Nu este medic/terapeut
Denisa13
Buna, am o problema de la purtatul ochelarilor pe care am observat-o de o luna. La început daca purtam ochelarii imi rămâneau urme pe nas câteva minute apoi se estompau, dar de o luna am observat ca s-a deformat nasul, inițial pe partea stânga a apărut o umflatura/îngroșare a cartilajului care s-a accentuat, acum apare si pe partea dreapta. Problema e ca simt si un disconfort accentuat pe partea stânga unde problema e mai vizibila, ma doare cand port ochelarii si ma jenează chiar si cand nu ii mai port o zi întreaga. As vrea sa stiu daca aceste deformări se vor retrage daca nu voi mai purta acești ochelari sau e nevoie de operație estetica.. Nasul meu era foarte drept si acum toată încrederea mea in mine e afectată de umflăturile acestea care sunt foarte evidente la atingere si vizibile clar din anumite unghiuri.. va rog sa ma ajutați
1 comentarii
0
22-04-2017, ora 11:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 operatia estetica.. este un grav traumatism local.. care se vindeca foarte greu si nimeni in lume nu iti da o garante ca dupa operatie o sa arati mai bine sau.n.o sa se formez la loc de la aceiasi ochelari
2 e bine sa faci o radiografie SAF s avezi daca nu cumva ai o sinuzita.. care da acele dureri
si mergi cu Radiografia la ORL
3 mergi la Oftalmo si gaseste alta solutie de cat acei ochelari masivi si grei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •