deformari ale oaselor | Forumul Medical ROmedic

deformari ale oaselor

23-06-2008
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
Multumesc din suflet d-le doctor Popescu pentru ajutorul acordat!!!!

Da, deformarea este prezenta la ambele maini...nu ma dor, nu ma deranjeaza altceva, nu am alte boli cunoscute...sunt perfect sanatoasa...doar ca oasele astea...sunt cam strambe...(doar ulna si radiusul sunt curbate...atat)

Inca o data mii de multumiri!!
7 comentarii
0
23-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Cu multa placere!
Sunt de acord ca un antebrat curb arata putin ciudat, dar indreptarea se face printr-o tehnica agrseiva si nu stiu daca sunteti dispusa sa suferiti. Personal nu va recomand, tinand cont ca nu aveti afectate functiile mainilor.
Multa sanatate!
0
24-06-2008, ora 00:00
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
D-le doctor,
Imi cer mii de scuze ca insist cu subiectul asta...dar eu tot nu inteleg foarte bine care e diferenta dintre ereditar si congenital...
Pe mine ma intereseaza foarte mult, ma streseaza chiar, gandul ca viitorul meu bebe o sa sufere si el de "oase curbate"...
Dumneavoastra mi-ati scris ca a fost o intamplare ca si mama mea are aceeasi problema...dar are si bunica...nu stiu e prea mare coincidenta...
Daca sunteti de acord va pot trimite niste poze cu mainile mele pe contact@chirurgiefaciala.ro...poate va ajuta mai mult in punerea diagnosticului si astfel ma puteti ajuta si pe mine.
As veni la dvs. sa ma vedeti dar sunt din Timisoara...
Chiar sunt fffff stresata sa nu am un bebe bolnav..
Multumesc pentru intelegere!
0
24-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Ereditar inseamna ceva ce se mosteneste, adica in domeniul medical ceva ce se transmite de la o generatie la urmatoarea.
Congenital inseamna ceva cu care te-ai nascut. Poate sa fie o boala, o malformatie etc.
Cea ce prezentati dvs. de regula, nu este ereditar. Intradevar este extrem de curios ca si mama si bunica dvs. au avut asa ceva!
Daca aveti bunavointa sa-mi trimiteti poze o sa le studiez.
Chiar daca aveti o forma rara de, , Antebrat curbat, , si copilul dvs o va mostenii, se poate corect relativ usor deoarece oasele copiilor sunt foarte maleabile. Probabil va trebui sa poarte niste atele catva timp.
Astept pozele!
0
08-06-2014, ora 21:50
lililia
Nu este medic/terapeut
lililia
buna ziua, am si eu o intrebare, mama mea este diagnosticata cu cocsortroza deformata gr. 4. Are 65 de ani refuza operatie, ce tratamennt ar putea lua pentru a diminua durerile, astept raspuns, va rog frumos, multumesc anticipat
0
08-06-2014, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles: ce greutate/inaltime are?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-06-2014, ora 18:22
lililia
Nu este medic/terapeut
lililia
buna ziua, am si eu o intrebare, mama mea este diagnosticata cu cocsortroza deformata gr. 4. Are 65 de ani refuza operatie, ce tratamennt ar putea lua pentru a diminua durerile, astept raspuns, va rog frumos, multumesc anticipat
, inaltimea e 68 cm, iar greutatea de 78 kg
0
15-06-2014, ora 20:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista un tratament logic si eficace, si anume diminuarea solicitarii mecanice a articulatiei: scadere ponderala (15-20 kg) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Efectele vitaminei D È™i a fierului asupra sănătății oaselor
  •