degenerescenta maculara

07-06-2009
cami_badea2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cami_badea2000@yahoo.com
se poate trata prin operatie din ce cauza apare cum se poate stopa
2 comentarii
0
16-06-2009, ora 20:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cred ca ai adus in discutie , degenerescenta maculara legata de varsta( DMLV);Etiologia este plurifactoriala:principalul factor de risc este varsta( 20% din populatia peste 75 ani prezinta DMLV); DMLV este cauza pricipala a pierderii vederii la persoanele peste 50 de ani in Occident;este mai frecventa la sexul feminin, la fumatori, HTA, bolile cardiovasculare, alte cauze-radicalii liberi, lumina albastra; se descriu 2 tipuri de DMLV : forma nonexudativa( uscata) si forma exudativa( umeda) caracterizata prin neovascularizatie coroidiana; DMLV nonexudativa este asimptomatica multa vreme, vederea putand sa scada o data cu evolutia cate forma exudativa;risc mare de pierdere a vederii prin DMLV exudativa prezinta fumatorii, cei cu varsta avansata, hipertensivii; Cum putem preveni DMLV : un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, eu recomand pacientilor mei, in fiecare zi, un fruct sau o leguma proaspata; vara, portul ochelarilor de soare cu filtru pentru UV, suplimente cu vitamine antioxidante si luteina( de exemplu, Triovit cu luteina 1 cpr pe zi, a la longue), in special, dupa 50 de ani, si mai devreme daca se observa remanieri pigmentare la nivelul maculei ( la examenul FO); in cazul DMLV nonexudativa, unde exista leziuni ale maculei, recomandarile de viata de mai sus sunt valabile, dar prescriu, o cantitate mai mare de luteina( de exemplu Luteinomega3 1cpr pe zi, vitamine antioxidante, a la longue, sau alte medicamente: Ocuvite 2 cpr pe zi sau se mai prescrie o schema cu Adrusen + PML Crono), se mai recomanda suplimente cu oligoelemente( cupru, zinc, seleniu); nu recomand Nutrof la varstnici, contine vitaminele din grupul B care, in cazul unui proces neoplazic nestiut, pot favoriza expansiunea acestuia; In cazul DMLV exudative, vom avea acelasi regim si tratament ca in cazul DMLV nonexudative, si in plus, exista acum, tratamentul cu injectii intraoculare cu Avastin sau Lucentis( aceste injectii au drept scop stoparea procesului de neovascularizatie coroidiana si prin urmare, stoparea pierderii vederii, dar nu recupereaza vederea pierduta); cum putem depista singuri, DMLV dupa varsta de 50 de ani? Simplu, cu grila Amsler( este o foaie dintr-un caiet de matematica, foaie cu un punct ingrosat in centru. poate exista un exemplu pe google); pacientul va purta ochelarii pentru aproape; se acopera cu mana un ochi, iar cu celalalt se priveste punctul central, la distanta de citire( 30-40 cm), alternativ, fiecare ochi; daca se observa distorsionarea liniilor centrale, sau apare o pata neagra in centrul vederii, va prezentati la medicul oftalmolog pentru examenul fundului de ochi;Numai bine
0
21-02-2010, ora 01:21
nDw
Nu este medic/terapeut
nDw
Buna seara. Mama mea in varsta de 42 de ani a fost diagnosticata cu degenerescenta maculara umeda. De curand a fost la domnul doctor Mircea Filip care i-a recomandat un tratament cu Avastin. Doresc sa stiu daca a mai incercat cineva acest tratament. Problema este ca mama mea mai are cam 40% din vedere si nu doreste sa riste pierderea ei. Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.