Degenerescenta Maculara

31-03-2010
ckivell
Nu este medic/terapeut
ckivell
Buna ziua, doresc sa aflu daca exista tratament ptr degenerare maculara umeda.
Stiu ca in Anglia se face injectia Lucentis care stopeaza boala.
Se face aceasta injectie Lucentis si in Romania ?
Exista alte tratamente?
Sunt vitamine sau alte cai naturiste ptr aceasta afectiune ? Acupunctura ajuta ?
Eu am 53 de ani, sunt de sex feminin si am degenerare maculara umeda la un ochi si uscata la celalat.
Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot sa fac.
Va multumesc.
4 comentarii
0
31-03-2010, ora 20:56
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Sint aym. Cauta la degenerescenta maculara umeda acolo am primit raspuns de la doamna dr.Alina Baltateanu care a avut amabilitatea sa ne raspunda si poate ca o sa mai binevoiasca sa ne spuna si daca acea injectie se face in Romania, cit costa, sau m-ar interesa daca se poate cumpara din Anglia sau alta tara si sa se faca in Romania? I-ti doresc multa sanatate! Eu mi-am pus nadejdea in Dumnezeu ca nu v-a permite ca sa-mi pierd vederea. Multa sanatate tuturor!
0
01-04-2010, ora 08:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Lucentis ( Ranbizumab) si Avastin ( Bevacizumab ) sunt anticorpi monoclonali care au, pe langa alte indicatii, si DMLV umeda.Se administreaza intravitrean. Injectiile cu anticorpi monoclonali se fac si in Romania; numai bine
0
01-04-2010, ora 08:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cititi Ranibizumab.
0
01-04-2010, ora 21:50
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna seara! Multumesc din nou doamnei doctor Alina Baltateanu pt. amabilitatea de a ne raspunde. Dupa sarbatorile de Paste voi face tot posibilul sa merg la un dr. oftalmolog (sint din ARDEAL) ca sa-mi schimb ochelarii si sa-mi puna un diagnostic clar. Am inceput sa iau Lutein si Minerale dupa sfatul dumneavoastra. Sper sa gasesc un doctor care sa-mi puna un diagnostic corect si sa-mi dea un tratament adecvat deoarece pina acum mi s-a tot spus ca boala mea de ochi este "o imbatrinire prematura a ochiului" si nu mai am ce face decit sa iau viamine (mirtilene, vitreoclar- am luat ani la rind-). Nu stiu daca trebuie sa-mi protezez ochii in vreun fel. Nu am primit nici un sfat in aceasta directie.Am incercat sa nu mai citesc, sa nu mai tricotez dar tot i-mi scade vederea in fiecare an(ex. la distanta 2, 50 urmatorul an 2, 75 iar anul acesta trebuie din noi sa-mi schimb ochelarii)--de aproape vederea i-mi scade mai lent. Va multumesc inca o data si va doresc multa sanatate si multe binecuvintari din partea lui Dumnezeu! Cu stima! aym
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: