degenerescenta oculara.. ce mediacemente sa iau pentru intarirea vederii?

07-02-2011
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna seara. mama mea sufera de aceasta degenerescenta oculara destul de avansata, i s-au administrat de catre dr.ceva injectii intraoculare dar cu rezultate slabe. as vrea sa va intreb ce vitamine ar mai putea lua pt.intarirea vederii? multumesc
4 comentarii
0
09-02-2011, ora 09:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se pare ca este vorba despre DMLV ( degenerescenta macula legata de varsta) exudativa( s-a administrat Avastin???), forma cu prognostic nefavorabil, intrucat se poate pierde vederea. Eu va recomand o alimenatie bogata in fructe si legume proaspete, peste, Lutein omega 3 -1cpr pe zi, permanent, cura cu un complex de multiminerale -1cpr pe zi, 1 luna, cura se repeta la 3 luni; Numai bine
0
09-02-2011, ora 10:27
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna dimineata! da, Avastin i s-a adminisrat, chiar azi din nou a mers la spital mama mea pt inca o injectie(a treia si ultima).e destul de necajita pt ca i-a slabit f mult vederea si greu mai poate si citi (placerea ei)are 61 de ani, dar inca de tinara a avut vederea slaba. va multumesc fff mult pt sfaturi! sanatate
0
09-02-2011, ora 10:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: nu stiu daca este inca pe piata, dar ti-as recomanda, pe langa Lutein omega 3, si Maxiven cromo( este un preparat recomandat recent in retinopatii vasculare), 2cpr pe zi, cel putin 6 luni( te rog sa citesti prospectul);numai bine
0
10-02-2011, ora 10:52
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
va multumesc mult pt.sfaturi, am sa caut produsul! ieri i-a spus dr mamei mele ca mai trebuie sa faca injectii cu Avastin pt ca e destul de avansata boala. numai bine va doresc si eu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: