degeratura la picior, bubite in zona genitala

09-09-2009
Ellada
Nu este medic/terapeut
Ellada
Stimate Dl. Doctor,

Va urmaresc de mult timp raspunsurile pe acest forum, si m-am decis sa cer o parere( sau chiar ajutorul).
Sunt in vasta de 43 de ani si locuiesc in Grecia.. In anul 1986, am fost internata la Spitalul DV din Bucuresti (Berceni) cu o degeratura la picior. Toate bune...pana cand..la scurt timp dupa ce m-am intors acasa, au inceput sa imi apara niste "bubite" in zona genitala... ( eram inca virgina..) In anul urmator m-am reintors in spital, la acelasi medic ( Ganea Saudeanu ), si... a urmat o cauterizare, traumatizanta psihic ptr mine ( parerea Dl Dr a fost ca am luat-o din spital- acesta aratand jalnic in acei ani, si in plus era o singura toaleta si un singur dush la capatul holului). Dupa cativa ani, a reaparut numai intre fese, deasupra anusului si se intindea usor pe fese. Aspectul era de conopida (deci papiloma virus), urmand din nou o cauterizare... la analize neiesind nimic !!!...Anii au trecut... si aceasta a reaparut exact in acelasi loc !! (stanga-dreapta intre fese in partea de sus usor pe fese) marimea fiind de aproximativ a unei monede de 1 euro aproape simetric... Mai departe.. anul trecut, mi-am luat "inima in dintzi" si m-am dus intr-un spital mare din Atena. Medicul care m-a vazut, s-a speriat ! a spus ca ii este frica sa se apuce sa imi faca ceva, ptr ca este prea mare. Mi-a dat trimitere ptr alt Spital Universitar, mai mare ca primul, unde m-au vazut 5 medici ( cica...sa se "consulte" intre ei ). Concluzia lor a fost urmatoarea: Tratament cu podifilina ptr 3 saptamani, conform prospectului, dupa care sa ma prezint cu ranile deschise( !!!!!!!!) ptr krioterapie ! (Nu va pot descrie prin ce dureri am trecut cu podofilina ) La crioterapie...nu am mai ajuns !!! in ziua cand aveam programare, grecia toata era in greva !! iar, o programare..se face cu o luna inainte !! Nu am putut sa mai trec prin alt tratament cu podifilina si sa ma duc cu ranile deschise la ei. Asha ca am renuntzat. Anul acesta in mai, am fost in tzara, si am fost sa ma consulte dl dr D Nocivin, la Constanta ( eu fiind dobrogeanca ). Dumnealui, mi-a dat tramament cu ISOPRINOSINE 8cps/zi, timp de 3 luni, si NEOTIGASON 1/tbl/zi 2 saptamani cu una pauza, si local AVENE - APA TERMALA.
Am terminat acest tratament la 1 sept. si...daca in timpul tratamentului am simtit o regresie a boli, acum am inceput sa simt din nou mancarimi, si am impresia ca incep sa creasca din nou (locul in urma tramamentului cu Podofilina, nu s-a curatzat de tot.. mai ramand mici formatiuni). Acum...nu stiu ce sa fac ?! Sa ma duc in spitalele grecesti..degeaba ma duc ! nu imi fac nimic...si ma ma everveaza faptul ca nimeni nu ma crede ca nu este luata prin contact sexual. Analizele la sange sunt intotdeauna bune., si testul PAPANICOLAU deasemeanea. In alta ordine de idei, nimeni din familia mea nu a "luat" aceasta "minune"de la mine.. si nici sotul meu, nu are absolut nimic.Va mutlumesc mult ptr rabdarea de a citi "scrisoare mea " ! Va rog, dati-mi un sfat ! Cu respect, D.S
7 comentarii
0
09-09-2009, ora 15:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ti-am scris un mesaj cu un sfat alternativ fata de ce stie Dr. Mihalache.
0
09-09-2009, ora 18:08
Ellada
Nu este medic/terapeut
Ellada
Nu il gasesc ! (sunt noua pe site )
0
09-09-2009, ora 21:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Fa un click pe "modificati profilul dvoastra" din masca verde din coltul dreapta sus.
0
10-09-2009, ora 11:04
Ellada
Nu este medic/terapeut
Ellada
Ptr Scarface

Sunt intru totul de acord cu tine, dar... acest domeniu in Grecia ( in ciuda la tot ce vezi acolo..) este ZERO!!! Chiar in cele cateva farmacii care exista, persoanele care practic vand, habar nu au ceea ce vand!!( la capitolul ceaiuri...vei rade daca vezi cate tipuri de ceaiuri vand - 5-6..) Dl respectiv... nu se afla prin "zona". Daca este sa rezolv asha problema, tot in Romania o voi face.
0
10-09-2009, ora 11:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce ti-am spus nu are de a face nici cu farmaciile si nici cu ceaiurile si nici cu vanzarea de ceva!
Confunzi lucruile, probabil din necunoasterea la ce inseamna homeopatia !
Remediile homeopate le primesti direct de la medicul homeopat si nu trebuie sa cumperi absolut nimic de la nici o farmacie daca ajungi la un homeopat adevarat. Si crede-ma, in Grecia ca si in Romania exista multi homeopati, indiferent de ce crezi tu la ora actuala.
0
14-09-2009, ora 14:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Ellada:
Daca au mai ramas mici formatiuni vegetante in acel loc, ele vor creste inevitabil !Fie aplicati din nou podofilina, Condyline sau Aldara, fie electrocauterizati zona.
Eu as opta pentru a doua varianta!
0
22-04-2010, ora 17:48
sara01041979
Nu este medic/terapeut
sara01041979
In atentia Dl.Dr D. Mihalache
Buna ziua,
As dori sa stiu care ar fi interpretarea testului pap. Rezultatul suna in felul urmator:
Satisfacator pt. evaluare, celule endocervicale prezente.
De urmarit evolutia citologic.
Descriere citologica:
Frecvente celule superficiale cianofile si organeofile.
Frecvente celule endocervicale.
PMN in numar moderat. NImic altceva mentionat??????

Si de asemenea celelalte anlize sunt:
Celule epiteliale - frecvente
Reactie inflamatorie - discreta (rare polimorfonucleare)
Hematii - absente
Flora Doderlein - frecventa
Coco Gram pozitiv in perechi - relativ frecventi
Bacili Gram negativ - rari
Levuri - nu se observa
Trichomonas vag - nu se observa
Secretie col uterin: Culturi : Streptococcus agalactie (grup B)
Secretie col uterin: Levuri : absente
Ag. Chlamydia trach. - negativ
Mycoplasma - absent
Ureaplasma - absent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Degeraturi - primul ajutor
  •