deget amortit si dureri mari de sold

02-08-2010
lucianna
Nu este medic/terapeut
lucianna
Buna ziua!
Dle dr am 47ani, 1, 77m, 88 kg si urmatoarea probl: in urma cu 2 ani am cazut, impiedicandu-ma; datorira durerilor mari de calcai si parte din fata a labei piciorului, m-am dus la medic, apoi la radiolog care mi-a zis ca nu e ceva grav doar o intindere de ligamente. Mi-am protejat laba piciorului cu fese elastice iar ca tratament am folosit diclac gel. Durerea a incetat, dar iata ca dupa 2 ani a reaparul de parca acu s-ar fi intamplat. Ce se intampla? Degetul mare este aproape amortit, ca si partea de talpa de sub deget (cu mont, iertare, nu stiu anatomic cum se numeste) si am dureri mari in sold. Nu ma plang dar nu pot sta intinsa, ma doare cand merg si ma sperie ff tare amortirea labei piciorului. Ce ma sfatuiti?
Va multumesc mult de tot !
Cu consideratie, Lucia Diaconu, Botosani
3 comentarii
0
02-08-2010, ora 17:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este una intricata: pe de o parte tulburarea de statica a antepiciorului (monturi, metatarsalgii, grife digitale), pe de alta este una post-traumatica la nivelul retro-piciorului (sub-talian, talo-tibial), si mai exista si o componenta compresiva radiculara lombara (hernie de disc).
Peste toate se suprapune supra-greutatea, care agraveaza grav toate afectiunile de la acest nivel.
Pentru inceput, in afara normalizarii greutatii, v-as sugera un consult la neurochirurg, din simplul motiv ca problemele neurologice (paraliziile si parezele descrise) sunt singurele urgente dintre cele mentionate.
Prin urmare consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-08-2010, ora 13:13
lucianna
Nu este medic/terapeut
lucianna
Multumesc frumos, dle Dr!
Voi incepe asa cum mi-ati recomandar: scadere in greutate si legatura cu un medic neuro.
Pot sa va mai contactez sa va spun ce-mi va recomanda?
Toate cele bune! Cu consideratie, Lucianna Diconu, Botosani
0
05-08-2010, ora 13:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Chiar va rog sa ma tineti la curent, mai ales pentru ca aveti si o tulburare de statica a antepiciorului, cu hallux valgus ("monturi"), metatarsalgii si toate cele tipice acestei afectiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.