Deget umflat si vanat. Unghie crescuta in carne.

06-06-2012
Laurentiu25
Nu este medic/terapeut
Laurentiu25
Salut. Am 15 ani si am o problema foarte dureroasa la degetul mare de la picior.

De vreo 4 luni mi-a crescut unghia de la degetul mare, de la picior prin carne. Am reusit sa tai varful, 1 saptamana nu simteam nimic, dar apoi crestea din nou aducand durere. Am asteptat 5 luni in speranta ca imi trece, dar fara rezultat. Am incercat si cu Baneocin, dar nimic
De saptamana trecuta partea unde e coltul unghiei s-a umflat si s-a invinetit (mai mult e o rana). Acum doar ating usor degetul si ma doare. Umflatura secreta un lichid transparent, dar cu un miros destul de puternic. Cateodata rana (umflatura) sangereaza.
Precizez ca ma doare si sub unghie.

As vrea ceva metode de aplicat acasa. Nu as vrea o interventie chirurgicala.

Multumesc.
3 comentarii
0
06-06-2012, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Interventia chirurgicala este total exclusa.
Trebuie doar sa lasati colturile sa creasca, sa depaseasca degetul (in nici un caz nu trebuie taiate si indepartate colturile).
Trebuie sa evitati la modul absolut portul incaltamintei inchise, de tip """" adidas"""" timp de 4-6 luni, in favoarea incaltamintei total deschise (sandale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-07-2012, ora 18:01
GeorgianaMadalina
Nu este medic/terapeut
GeorgianaMadalina
Buna ziua, am o probleme..azi mam operat de unghie reincarnata la ambele picioare...si maine ma duc sami schimbe bandajul, dar imi e foarte frica, deorece nu stiu cum arata unghiaa...:-S unghileee defapt:(((((( doctorull mia zis ca mia taiat aproape toata unghia..de la ambele..mor de frica, un sfat plzz:((((((:o3
0
18-07-2012, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles intrebarea: deja v-ati operat, ce se mai poate face in cazul de fata??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unghiile încarnate - sfaturi și tratament
  •