Degetul mare de la picior vanat si umflat.

29-10-2012
Madalyn19
Nu este medic/terapeut
Madalyn19
Buna.Ma numesc Madalyn si am 14 ani.Am 56 de kg si inaltime 1.73 cm.Pana acuma nu am avut nici o boala/interventie chirurgicala sau ceva asemanator.Eu joc fotbal.Acum 2 zile am avut meci.Unu in loc sa dea in minge a dat in laba piciorului meu stang.Pe moment am simtit o durere suportabila.Cand am ajuns acasa am vazut ca degetu mare este umflat de tot si este vanat(fara unghie).Este deasupra vanat si dedesupt.Atunci nu puteam sa-l misc in sus si in jos deoarece ma durea.Acuma pot.Cand calc pe el ma doare.As aprecia un sfat.Daca mai este nevoie de detalii imi spuneti si vi le ofer.Multumesc.!
8 comentarii
0
29-10-2012, ora 18:25
ciprian m
Nu este medic/terapeut
ciprian m
incearca cu gheata
0
29-10-2012, ora 18:31
Madalyn19
Nu este medic/terapeut
Madalyn19
Multumesc de sfat ciprian m.Am uitat sa scriu ca simt si unele furnicaturi la nivelul degetului.Astept alte sfaturi.
0
29-10-2012, ora 18:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil aveti o fractura a falangei proximale a halucelui.
In cazul deplasarii fragmentelor (prin neglijarea diagnosticului si a tratamentului corespunzator), consecintele pe termen lung pot fi severe.
Prin urmare, se impune o examinare specializata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-10-2012, ora 18:40
Madalyn19
Nu este medic/terapeut
Madalyn19
O alifie, ceva imi puteti recomanda cu care sa ma ung ? Multumesc.
0
30-10-2012, ora 13:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema unei "alifii", ci a unui diagnostic corect, premisa unui tratament ce va oferi bune rezultate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-11-2012, ora 16:15
Madalyn19
Nu este medic/terapeut
Madalyn19
Buna ziua.Au trecut cam 3 saptamani de la accident.Degetul mi-a trecut doar ca mai este umflat.De miscat pot sa-l misc.Cand apas deasupra unghiei simt o durere usoara.Cand al misc repede degetu in jos si in sus simt ceva.L-am miscat cu mana si simt ca se misca mai repede.Adica celalat deget de la celalat picior e mai stabil.Nu stiu cum sa va explic.Sper ca ma-ti inteles.E grav ?Multumesc!
0
20-11-2012, ora 17:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Acum veti intelege motivul pentru care am insistat pentru un examen clinic corect.
Puteti avea o fractura sau o leziune ligamentara, tendinoasa sau cartilaginoasa ce putea necesita imobilizare sau interventie chirurgicala.
Nu am inteles, care dintre articulatii vi se pare mai mobila (mai instabila) : metatarso-haluciana sau interfalangiana??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-11-2012, ora 18:52
Madalyn19
Nu este medic/terapeut
Madalyn19
Deci cand misc cu degetele, degetu in stanga si in dreapta simt ca nu e asa stabil.Nu stiu cum sa va explic.Cand balansez picioru degetu mi se balanseaza.Si degetu de la celalalt picior se balanseaza da nu la fel de mult ca ala.Parca e mai bine prins acolo.Nu stiu cum sa va explic.Multumes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •