Dehiscenta - ce fac in continuare?

01-03-2017
PeInternet
Nu este medic/terapeut
PeInternet
In urma cu aproape 10 zile, pe 19 februarie, mi s-a scos o alunita de pe spate. Pe 26, mi s-au scos firele...
Dar am facut greseala de a purta un rucsac greu in spate. Am simtit un parait si am observat mai tarziu ca pielea se desprinsese, asta intamplandu-se pe 27. Zona nu e dureroasa, nu sangereaza, doar curge uneori ceva ce pare limfa si ramane pe plasturele pe care l-am prins acolo si pe care l-am schimbat de 2 ori pana acum. Si nici limfa nu e foarte multa si e relativ groasa. Incizia poate fi acoperita cu un plasture mic, tipic, ce se gaseste in orice cutie de plasturi (o idee despre dimensiune). Dar pare relativ adanca. Arata exact ca o... gaura in piele.

Nu sunt in orasul de resedinta, fiind studenta. Cui ar trebui sa ma adresez pentru aceasta problema? Este o problema intr-adevar? Mi-e teama sa nu deranjez degeaba vreun doctor. Mai ales ca s-a intamplat din vina mea. Si mai ales daca se poate vindeca de la sine.
1 comentarii
0
01-03-2017, ora 23:27
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Desigur nu e nimic grav, dar trebuie sa vedeti un chirurg sa vada daca trebuie resuturat sau dehiscenta are tendinta la cicatrizare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.