deja alocolul imi controleaza viata. De unde incep?

10-08-2011
sadira
Nu este medic/terapeut
sadira
am 30 de ani, viata ffffff zbuciumata, an greu, in urma cu 5 ani am inceput usor, poate o bere la 3 zile, acuma vorbesc de tarie 0.5 l sau 2 l de bere. Momentan stau inchisa, am cazut, mi-am spart nasul si fruntea. A fost decizia mea de a ma inchide in casa pt cel putin 10 zile. Mi-am pierdut permisul, 2.20 in aer expirat, luna viitoare divortez, firmele imi sunt in aer, de unde incep sa ma tratez. Mentionez ca am si un adenom hipofizar, dureri crunte de cap, insomnii de cel putin 4 ani.
am fost la un psihiatru, mi-a dat carbamazepina e fara efect. Astept raspunsul dvs -*
Cu respect Mihaela


(*modificat de admin)
13 comentarii
0
10-08-2011, ora 15:47
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna Mihaela, e o perioada dificila pt toti, de cand cu criza mondiala, viata e cu urcusuri si coborasuri, important este sa gasim puterea sa iesim la liman.Lumea e o jungla in care treb sa traim fara sa ne lasam doborati, acum te simti in genunchi, solutia gasita de tn de ati ineca amarul in bautura nu este prea indicata dar se poate trece de hopul asta.Solutii sunt, depinde calea pe care o alegi tu, psihoterapia si schimbarea modului de viata te vor ajuta enorm.Nu e usor si nici imposibil.Comunicarea cu persoanele care au trecut prin astfel de probleme te va ajuta.Curaj, viata e frumoasa, la 30 de ani ai atatea de facut, mai vb daca ti face placere.
0
10-08-2011, ora 15:52
sadira
Nu este medic/terapeut
sadira
multumesc pt promptitudine, doar ca fiind mai sceptica as dori un raspuns mai exact, de unde incep tratamentul.
Cu respect
0
10-08-2011, ora 17:23
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua Sadira, eu voi fi mai dura, dar iti voi spune lucruri reale, nu fac acest lucru pentru a te speria.sa inteleg ca bei zilnic0.5l tarie, daca da, este enorm de mult.daca mai bei si de mult timp se poate pune un diagnostic de alcoolica si atunci drumul va fi greu.fara ajutorul familiei, a medicilor si a vointei tale nu vei reusii.inteleg ca ai avut si firme, deci trebuie sa ai si vointa.familie banuiesc ca ai (daca sotul nu te sprijina da-l la o parte cat mai repede, sa nu mai contribuie si el la agravarea situatiei)si urmeaza un tratament.dar, exista un dar, VOINTA TA...trebuie sa fieeee. Adenomul hipofizar iti da tot felul de simptome, exista mai multe feluri si ar trebui sa faci si pentru acest lucru investigatii sa vezi ce fel de adenom ai, creste, e operabil.Deci trebuie sa incepi cu renuntarea la bautura, greu, dar este necesar pentru a duce o viata cat de cat normala.iti doresc sa te refaci cat mai repede..
0
10-08-2011, ora 17:54
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Draga Sadira, tu esti cea care ai nevoie de ajutor, modul in care te adresezi, , eu sunt mai sceptica as dori un raspuns mai exact de unde incep tratamentul?" Acum vn intrebarea mea mai dura decat vasi61 :Tratamentul impotriva viciului de a bea, pt adenomul hipofizar sau pt problemele psihice care le ai? Intrebi ca si cind ai avea o simpla migrena si vrei antidolorific, imi pare rau cred ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda...ai o cale lunga de parcurs pt a fi bn, vointa, putere, ajutor din partea celor in masura..iti urez sa alegi strada corecta pt a iesi la liman
0
10-08-2011, ora 20:18
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Draga sadira, trebuie sa mergi la psihiatru si sa ii spui ca esti alcoolica. Te va interna la dezalcoolizare.
Stiu ca e greu, si eu sun tbolnava psihic de 19 ani( acum am 35).
Doamne ajuta!
0
10-08-2011, ora 20:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@aristia, dar ai avut vointa si iaca au trecut atatia ani, felicitari.
0
10-08-2011, ora 21:53
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Sadira, te sustin si eu
Dar daca iei carbamazepina si continui cu alcool te afunzi mai rau
De unde incepi?
De la tratarea alcoolismului. Cum ti s-a spus si mai sus- vorbeste cu un psihiatru daca crezi ca nu faci fata singura
Daca vei trata aceasta problema - vei avea spiritul limpede si vei putea lua decizii legate de familie, job, tratamentul pentru bolile celelalte
0
11-08-2011, ora 05:46
sadira
Nu este medic/terapeut
sadira
imi cer scuze draga cris-lia daca cumva raspunsul meu nu a fost pe masura asteptarii tale, poate ca sunt obisnuita sau eram cu foarte multa severitate, in rest: familie nu am, nu am crezut in prieteni deci nici atata, sotul il eliminam, la psihiatru am fost, mi s-a dat carbamazepina dar fara efect, la dezalcolizare am stat vreo 4 zile pt ca totusi insignifianta cum sunt, viata multora, joburile, depind de mine. Daca va ganditi ca e contradictie in sensuri, va contrazic, nu sevesc decat acasa dupa orele de program, dupa 9-10 seara cand incep insomniile. Am incercat sa le tratez si pe acestea dar mi-a facut mai rau, am luat si medicamente si alcool, eu am realizat ca trebuie sa ma opresc. Nu vreau sfaturi, mustrari pt ca am destule eu ca persoana, ci doar poate o alta cale care nu am incercat-o. Garantat exista ceva ce eu nu stiu, ceva ce sa ma opreasca, normal pe langa vointa mea.
0
11-08-2011, ora 10:24
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Mihaela, esti asa de tanara, rupe pisica in doua, numai tu poti, sfaturile noastre sunt paleative...trebuie, altfel va fi rau..simt ca esti o fata desteapta, ca ai ajutat multe persoane, atunci trebuie sa te ajuti si pe tine.multa bafta.
0
11-08-2011, ora 13:05
lili-ana
Nu este medic/terapeut
lili-ana
Ziua buna,
Eu am gasit la un moment dat un msg de la "scarface" (sper ca am retinut corect) in care mentiona un formular pt tratament homeopatic al dorintei de a consuma alcool.
Stiti cumva amanunte?
0
11-08-2011, ora 18:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Am sa-ti redau cateva randuri dintr-o carte care acum se afla la chioscuri.e vorba de " Si daca e adevarat." [ Marc Levy ].".O parte din arta de a trai depinde de capacitatea nostra de a ne combate neputinta.Asta e ceva greu pentru ca neputinta da nastere deseori fricii.Ne anihileaza reactiile, inteligenta, bunul simt, deschizand usa slabiciunii.Vei cunoaste multe spaime.Lupta impotriva lor, dar nu le inlocui cu ezitari prea lungi.Gandeste, hotaraste si actioneaza !Sa nu ai indoieli, incapacitatea de a-ti asuma propriile alegeri da nastere unui anumit rau de a trai.Fiecare intrebare poate deveni un joc, fiecare decizie luata te va putea invata sa te cunosti, sa te intelegi.FA IN ASA FEL CA LUMEA SA SE MISTE, LUMEA TA!...". Absolut orice om e inzestrat cu vointa. A ta unde e ????
0
11-08-2011, ora 22:02
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sfatul meu e sa incepi prin a contacta organizatia Alcoolicii anonimi. Au sedii in majoritatea oraselor mari din tara, si in Bucuresti si au un program foarte eficace de ajutor.
Succes!
0
01-02-2016, ora 14:32
Mirceacj
Nu este medic/terapeut
Mirceacj
Multumesc doamna doctor! Bun sfat... ! Poate mai sunt si alte programe bune insa pe mine nimic nu m-a salvat... decat AA-ul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • Tratament nou împotriva dorinței de a consuma alcool la persoanele dependente
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  •